Jiří Prskavec při olympijské kvalifikaci

Jiří Prskavec při olympijské kvalifikaci | foto: Profimedia.cz

Prskavec byl nejrychlejší, ale jednou chyboval. Postupuje on i Fišerová

• 21
Jako jediný z celého startovního pole se český kajakář dostal v Tokiu v kvalifikaci ve vodním slalomu pod čas 90 sekund, jedna chyba jej však odsunula na čtvrté místo. K postupu do pátečního semifinále to ovšem pohodlně stačilo. Kanoistka Tereza Fišerová skončila ještě o jedno místo lépe, při olympijské premiéře své disciplíny obsadila v kvalifikace třetí místo a může se chystat na čtvrteční semifinálovou jízdu.

Prskavec, který je jakožto úřadující mistr světa i Evropy jedním z největších favoritů tokijských olympijských her, měl v úvodní jízdě třetí čas. Rychlejší byli Ital Giovanni de Gennaro a Australan Lucien Delfour. Všech 24 závodníků se pak do peřejí pustilo ještě jednou; počítal se jim lepší výkon, který rozhodl o dvacítce postupujících.

Ve druhém kole český kajakář jako jediný zvládl trať pod minutu a půl, dotek 14. branky ho však srazil na čtvrté místo. Vyhrál Němec Hannes Aigner, českého reprezentanta znovu předčili De Gennaro i Delfour.

Český kajakář Jiří Prskavec v olympijské kvalifikaci. (28. července 2021)

Při olympijské premiéře své disciplíny byla třiadvacetiletá Fišerová v úvodní jízdě s jednou chybou třetí za Britkou Mallory Franklinovou a australskou hvězdu Jessicou Foxovou. Ve druhém kole o více než vteřinu zrychlila a zajela bez doteku branky.

Franklinová zůstala první, česká slalomářka na ni ztratila 4,10 sekundy. Druhá byla Němka Andrea Herzogová, před Foxovou se dostala ještě Ana Satilaová z Brazílie. Sedminásobná mistryně světa Foxová stále čeká na první olympijské zlato, na kajaku dopádlovala v úterním tokijském finále na třetím místě.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu

Vodní slalom

Kvalifikace, muži - K1: 1. Aigner (Něm.) 90,14 (0 trest. sekund), ...4. Prskavec (ČR) -1,57 (2) - postoupil do semifinále.

Ženy - C1: 1. Franklinová (Brit.) 105,06 (2), ...3. Fišerová (ČR) -4,10 (0) - postoupila do semifinále.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.