Český basketbalista Patrik Auda se snaží zastavit Mohammadsamada Nika...

Český basketbalista Patrik Auda se snaží zastavit Mohammadsamada Nika Khahbahramiho z Íránu. | foto: AP

2. DEN OH: Basketbalisté začali vítězně, tenisté dál stoprocentní

• 29
Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje vítězstvím nad Íránem. Ač vedli už o 22 bodů, nakonec oslavili výhru jen šestibodovou. Nezaváhali ani čeští tenisté, kteří dál drží stoprocentní úspěšnost: do druhého kola dvouhry postoupili Tomáš Macháč, Petra Kvitová i Karolína Plíšková. Ve čtyřhře se dařilo párům Krejčíková, Siniaková i Plíšková, Vondroušová. Celkem bylo v neděli v akci vedle basketbalistů dalších 23 českých sportovců. Olympijské dění sledujte minutu po minutě.

Na sobotní úspěšný vstup Barbory Krejčíkové a Markéty Vondroušové navázali všichni čeští tenisté. Karolína Plíšková to dokázala přesvědčivě a nad Alizou Cornetovou z Francie zvítězila 6:1, 6:3. Při své olympijské premiéře se na kurtu zdržela hodinu a dvě minuty. (zpravodajství z tenisu)

Online reportáž

2. den her v Tokiu

„Nečekala jsem, že budu hrát tak dobře. První set byl skoro bez chyby. Až ve druhém se pár chybiček našlo,“ pochvalovala si Plíšková. (ohlas s Plíškovou)

O několik hodin později si ještě vylepšila náladu, když spolu s Markétou Vondroušovou smetly ve čtyřhře Číňanky Čeng Saj-saj, Tuan Jing-jing 6:2, 6:1.

Karolína Plíšková podává v prvním kole olympijského turnaje v Tokiu.

O osm minut více než Plíšková strávila na kurtu Petra Kvitová. Ani ona nezaváhala a Italku Jasmine Paoliniovou porazila 6:4 a 6:3. Dál jdou i deblistky Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková, které si poradily s Hsieh Jü-čche, Hsu Čche-jü z Tchaj-wanu 6:2 a 6:1.

Po velké bitvě postoupil do druhého kola i Tomáš Macháč. Ve více než dvě a půl hodiny dlouhé přetahované porazil Joaa Sousu z Portugalska 6:7 (5:7), 6:4, 6:4.

Důležitý krok pro basketbalisty

Olympijský turnaj basketbalistů odstartoval zápasem Česko - Írán. Vzhledem k rozložení sil ve skupině to byl pro oba soupeře klíčový souboj. Český tým vyhrál 84:78 a drží si naděje na postup do čtvrtfinále. (zpravodajství z basketbalu)

Vzpírání - Li Fa-pin z Číny vítězí v soutěži  do hmotnosti 61 kg. (25. července 2021)

Vyhlídky mohly být ještě příjemnější, kdyby basketbalisté udrželi vysoké vedení, jenže závěrečnou čtvrtinu prohráli poměrem 17:32. „Irán hrál na konci hodně dobře, dělal nám problémy, my jsme dost z toho náskoku ztratili. Ale nedá se nic dělat, jsme rádi za výhru, teď se musíme připravit na další zápas a snažit se ho vyhrát,“ řekl pivot Patrik Auda. (rozhovor s Audou)

Zdárný vstup vodních slalomářů

Podobně jako tenis patřil na posledních olympiádách k medailovým disciplínám českého sportu i vodní slalom. A i tentokrát mají závodníci medailové ambice. Jako první se v Tokiu představili kanoisté a kajakářky a českým zástupcům se dařilo.

Lukáš Rohan obsadil v kvalifikaci osmé místo a bez problémů se vměstnal mezi patnáctku postupujících do pondělního semifinále. Bez potíží prošla první částí soutěže i Kateřina Minařík Kudějová, která byla šestá. Žen šlo dál čtyřiadvacet. (zpravodajství z vodního slalomu)

Kanoista Lukáš Rohan v akci na LOH v Tokiu 2020. (25. července 2021)

Skeetaři bojují o postup

Skeetař Jakub Tomeček zatím potvrzuje medailové ambice. Po úvodní části kvalifikace je čtvrtý a drží příčky na postup do olympijského finále. Do něj se podívá šest nejlepších střelců.

Tokio 2021

Vše o olympijských hrách

Naději na účast v medailových bojích má i skeetařka Barbora Šumová, která je sice desátá, od šestého místa ji ale dělí jedna přesná rána. Druhá část mužské i ženské kvalifikace je na programu v pondělí. (zpravodajství ze skeetu)

Už jisté je, že s kvalifikací vzduchové pušky si naopak neporadili střelci Jiří Přívratský a David Hrčkulák. Prvnímu jmenovanému patřilo 14. místo, Hrčkulák obsadil 19. příčku. Do finále postoupilo osm nejlepších. (zpravodajství ze vzduchové pušky)

Stolní tenisté končí

Vedl 2:0 na sety a vypadalo to, že si jde za postupem do třetího kola. Stolní tenista Lubomír Jančařík však nadějně rozehraný zápas ztratil a s Kazachem Kirillem Gerassimenkem prohrál 3:4.

Rovněž ve druhém kole skončila i Hana Matelová. Ta nestačila na Thajku Orawan Paranangovou 2:4. (zpravodajství ze stolního tenisu)

Veslaři dvakrát pátí. O medaile nepojedou

Cestu do medailových bojů čeští veslaři v neděli nenašli. Obě posádky obsadily ve svých jízdách pátá místa, která je zavedla jen do bojů o umístění mimo stupně vítězů. Skifař Jan Fleissner bude bojovat v semifinále C/D. Dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová ve středu nastoupí ve finále B. (zpravodajství z veslování)

Windsurfař Karel Lavický figuruje po třetí z dvanácti rozjížděk na třiadvacátém místě. Do čtvrtka ho čeká celkem dvanáct rozjížděk, deset nejlepších postoupí do sobotní medailové jízdy. (zpravodajství z windsurfingu)

Japonský kordista Kazujoši Minobe zasahuje českého reprezentanta Jana Jurku.

Šermíř Jakub Jurka vypadl z olympijského turnaje kordistů hned v prvním kole. Se světovou desítkou Kazujasu Minobem prohrál nejtěsněji 14:15. (zpravodajství z šermu)

Holasová se vrátila po zranění

Do souboje o medaile ve víceboji se neprobojovala ani gymnastka Aneta Holasová. I tak ale zářila radostí, tři měsíce před olympijským startem si totiž zlomila nohu. (zpravodajství z gymnastiky)

Brzy skončila i plavkyně Simona Kubová, která v rozplavbě na 100 metrů znak obsadila nepostupové 27. místo. Ve stjejné soutěži nepostoupil ani  Jan Čejka, který byl v rozplavbách 30. (zpravodajství z plavání)

Cyklistka Tereza Neumannová, jediná česká žena ve startovním poli závodu s hromadným startem, obsadila 33. příčku. Na vítěznou Rakušanku Annu Kiesenhoferovou ztratila 7:02 minuty. (zpravodajství z cyklistiky)

Všechny výkony Čechů i zahraničních olympioniků přiblíží celodenní online reportáž.

Výsledky českých sportovců

STŘELBA: skeet ženy, kvalifikace: Šumová po 1. části desátáTomeček - po 1. části čtvrtý

BASKETBAL: muži - skupina A: Írán - ČR 78:84

SPORTOVNÍ GYMNASTIKA: víceboj ženy - kvalifikace: Holasová - celkově 73. místo, nepostup

TENIS: 1. kolo dvouhry, muži: Macháč – J. Sousa (Portug.). Ženy: Kvitová – Paoliniová (It.) , Kar. Plíšková – Cornetová (Fr.) 6:1, 6:3, čtyřhra – 1. kolo: Krejčíková, Siniaková - Hsieh Jü-čche, Hsu Čche-jü (Tchaj-wan) 6:2, 6:1, Plíšková, Vondroušová - Čeng Saj-saj, Tuan Jing-Jing (Čína)

JACHTING: RS:X muži - rozjížďky: Lavický - po 3. z 12 rozjížděk 23. místo

VESLOVÁNÍ: skif muži, čtvrtfinále: Fleissner - 5. místo, postup do semifinále C/D. Dvojskif ženy, semifinále: Antošová, Fleissnerová - 5. místo, postup do finále B

ŠERM: kord muži - kvalifikace: Jurka - Minobe (Jap.) 14:15, Jurka je vyřazen

SILNIČNÍ CYKLISTIKA: závod žen s hromadným startem ženy: Neumanová  - 33. místo

VODNÍ SLALOM: kvalifikace C1 muži: Rohan - 8. místo, postup, K1 ženy: Minařík Kudějová - 6. místo, postup

STŘELBA: vzduchová puška muži - kvalifikace:  Přívratský - 14. místo, nepostupHrčkulák - 19. místo, nepostup

STOLNÍ TENIS: dvouhra - 2. kolo: Jančařík - Gerasimenko (Kaz.) 3:4, Matelová - Paranangová (Thaj.) 2:4

PLAVÁNÍ: rozplavby - 100 m znak ženy: Kubová - 27. místo, nepostup, 100 m znak muži: Čejka - 30. místo nepostup

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.