ZOH 2002: první obvinění z korupce

20 2000
W a s h i n g t o n - Federální soud ve Washingtonu obvinil z korupce dva bývalé členy přípravného výboru zimních olympijských her v americkém Salt Lake City 2002. Thomas Welch a David Johnson uplatili prostřednictvím funkcionáře národního olympijského výboru Spojených států několik členů Mezinárodního olympijského výboru (MOV), kteří později hlasovali ve volbách pořadatele OH 2002 ve prospěch Salt Lake City.

Welch, který předsedal přípravnému výboru her, a jeho zástupce Johnson rozdělili mezi deset členů MOV úplatky v celkové výši jeden milion dolarů. Dále vyšlo najevo, že vystavili několik falešných smluv, které měly zlegalizovat výdaje spojené s úplatky, a zkreslili záznamy v účetních knihách. Oběma hrozí až pět let vězení a pokuta 250 000 dolarů.

Úplatkářská aféra kolem volby pořadatele zimní olympiády v roce 2002 vypukla v prosinci roku 1998. Švýcarský člen výkonného výboru MOV Mark Hodler tehdy vystoupil s odhalením, že pořadatelé rozdělili mezi členy MOV stipendia na amerických univerzitách v hodnotě asi 400 000 dolarů. Etická komise později přišla na to, že bylo mezi hlasující členy MOV rozděleno na úplatcích, darech a cestovních poukazech více než 1,2 milionu dolarů. Za hlavní viníky byli označeni právě Welch s Johnsonem.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR VÝVOJE - KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz