Cyklistu Hrušku čeká náročný trojboj

18 2000
P r a h a - Na dvouměsíční cestování po světě se dnes z pražského letiště vydal cyklista Jan Hruška. Muž, který se po vítězství ve dvou časovkách na Giro d´Italia stal znenadání jednou z velkých českých nadějí na zisk olympijské medaile, má před sebou nevídaný trojboj: etapový závod Vuelta, Sydney a mistrovství světa. "Mezi olympiádou a světovým šampionátem budu možná přestupovat na ruzyňském letišti, ale domů nedostanu," poznamenal v odletové hale. Závod ve Španělsku sice bere hlavně jako přípravu na oba vrcholy, ale jedno etapové vítězství by si rád přivezl.
Podívejte se na video

Zprodukovat tak dlouhou cestu nebylo vůbec jednoduché, Hruška nalétá desetitisíce kilometrů a další tisíce najezdí na kole. Z Prahy však odlétal s dvěma malými kufry. "S olympijským výborem jsem domluven, že veškerou výstroj si vyzvednu až přímo v Sydney. Kola mám ve Španělsku, odkud je budu po Vueltě posílat do Austrálie," plánuje cyklista.

K protinožcům si poveze bicykl na silniční závod a navíc časovkářský speciál. "Ke každému ještě povezu náhradní disky, takže budu platit pořádnou nadváhu a ještě se budu strachovat, aby všechno došlo bez úhony." Pokud nastanou nějaké problémy, tak se v dějišti her bude moci spolehnout na služby mechaniků ze své profistáje Vitalicio Seguros, kteří budou pracovat pro španělskou reprezentaci.

Start na Vueltě původně v Hruškových plánech nefiguroval, ale zvolil si ji jako závěrečnou přípravu na olympijský závod. "Nenašel jsem jiný vhodný závod, na kterém bych mohl v teple a v dostatečné rychlosti najezdit potřebné kilometry," vysvětluje 25letý profesionál.

Na rozdíl od Giro d´Italia, kde skončil čtrnáctý, ve španělských etapách nemyslí na celkové pořadí. "Rád bych vyhrál nějakou etapu. Největší šanci mám ve třech časovkách, ale pokud budu celkově hodně ztrácet, tak by mohl vyjít nějaký únik. Závod se jezdí hodně takticky, ale hlídají se jen závodníci, kteří mohou zasáhnout do celkového pořadí," naznačuje své plány. "Na druhou stranu, když ucítím, že mi dochází síly, tak odstoupím. Je to tak domluvené."

U dalších dvou zastávek na svém putování světem má jasno, ačkoliv pojede i silniční závod, medaile budou na dosah hlavně v individuálním souboji s časem: "V obou časovkách je dohromady ve hře šest medailí, a nebylo by špatné, kdybych se z cest vrátil z nějakým tím suvenýrem," usmívá se drobný chlapík a přiznává, že větší radost by mu udělala medaile ze Sydney. "Olympiáda je na rozdíl od mistrovství světa jednou za čtyři roky..."

Nejčtenější

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Najdete na iDNES.cz