Doporučujeme

Nizozemci Jan Blokhuijsen, Sven Kramer a Koen Verweij jedou pro zlatou...

Nizozemci Jan Blokhuijsen, Sven Kramer a Koen Verweij jedou pro zlatou olympijskou medaili. | foto: AP

Nizozemci ovládli na ZOH v Soči stíhačky mužských i ženských družstev

• 6
Nizozemští rychlobruslaři ovládli v Soči i závěrečné stíhací závody družstev. Nejprve trio Jan Blokhuijsen, Sven Kramer a Koen Verweij porazilo ve finále závodu mužů v novém rekordu her 3:37,71 o více než tři vteřiny Korejce. Bronz získali Poláci. O chvilku později je napodobily jejich ženské kolegyně Marrit Leenstraová, Jorien ter Morsová a Ireen Wüstová , které ve finále deklasovaly Polsko. Bronz patří domácím Ruskám.

Oba nizozemské týmy vyhrály stíhačku na olympijských hrách poprvé. Muži byli od premiéry této disciplíny na ZOH v Turíně 2006 dvakrát třetí, v Adler Areně si však jeli suverénně za zlatem.

Kramer si tak po vítězství v závodě na 5000 m připsal druhé zlato ze Soči a celkově třetí v kariéře. Pro jeho kolegy byl dnešní triumf pod pěti kruhy první - Blokhuijsen byl za Kramerem druhý na pětce a Verweij se musel spokojit se stříbrem na 1500 m, kde prohrál o pouhé tři tisíciny sekundy s Polákem Zbigniewem Bródkou.

Další triumf přidaly o necelou půlhodinu později ženy. Trojice Marrit Leenstraová, Jorien ter Morsová, Ireen Wüstová deklasovala ve finále v olympijském rekordu 2:58,05 soupeřky z Polska.

Pro přemožitelku Martiny Sáblíkové ze závodu na 3000 m Wüstovou bylo dnešní zlato čtvrté v kariéře a druhé ze Soči, stejně jako pro spíše shottrackařku Ter Morsovou, jež nečekaně vyhrála na 1500 m. Leenstraová brala vůbec první olympijskou medaili.

Zimní olympijské hry v Soči

Rychlobruslení

Muži - stíhací závod družstev
Finále:
Nizozemsko (Blokhuijsen, Kramer, Verweij) 3:37,71 (olympijský rekord) - Korea (Ču Čun Hjong, Kim Čol Min, I Sung Hun) 3:40,85.
O 3. místo: Polsko (Bródka, Niedzwiedzki, Szymanski) 3:41,94 - Kanada (Giroux, Makowsky, Morrison) 3:44,27.
O 5. místo: Norsko 3:44,91 - Rusko 3:49,85.
O 7. místo: USA 3:46,50 - Francie 3:51,76.

Ženy - stíhací závod družstev
Finále:
Nizozemsko (Leenstraová, Ter Morsová, Wüstová) 2:58,05 (olympijský rekord) - Polsko (Bachledová-Curusová, Wozniaková, Zlotkowská) 3:05,55.
O 3. místo: Rusko (Grafová, Lobyševová, Skokovová) 2:59,73 - Japonsko (Ošigiriová, Tabataová, Takagiová) 3:02,57.
O 5. místo: Kanada 3:02,04 - USA 3:03,77.
O 7. místo: Norsko 3:08,35 - Korea 3:11,54.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.