Havlát střílí první gól do Brodeurovy branky

Havlát střílí první gól do Brodeurovy branky | foto: Shaun Best, Reuters

Remíza s Kanadou určila za soupeře Rusko

• 324
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Remíza 3:3 v posledním utkání základní skupiny s Kanadou určila, že čeští hokejisté se ve čtvrtfinále utkají s Ruskem a zopakují si tak naganský boj o zlato. Zápas se hraje ve středu od 21.30 hodin středoevropského času v Provu. Nejdiskutovanějším momentem duelu s Kanadou byla 39. minuta, kdy Hašek po Lemieuxově střele přepadl do branky a videorozhodčí sporný gól uznal. V zápase se zranil útočník Robert Lang, ale proti Rusku bude moci nastoupit. Zápas jsme sledovali minutu po minutě - Havlát, podle Jágra budoucnost českého hokeje - Hašek neví, jestli dostal gól - Kubina by Kanaďanům urazil hlavu - Poslechněte si audio

Ještě před začátkem utkání provedli čeští trenéři několik korektur v sestavě. Na led začali jako první posílat Reichlovu řadu, kde Dvořáka nahradil Hejduk. Druhý chodil na led Langův útok, jen místo Hrdiny v něm hrál Havlát. Třetí Dopitova formace zůstala beze změny a čtvrtá hrála ve složení Dvořák - Čajánek - Hrdina, takže mimo hru tentokrát zůstal Patera.

Kanada v úvodu sáhla po tradiční taktice: zastrašit české hokejisty. Nolan dvakrát tvrdě narazil Reichla a ukázal, že nebude na ledě od toho, aby vymýšlel akce. Z počátečního tlaku se český tým vymanil ve 3. minutě jen díky kanadskému zakázanému uvolnění. Pak ještě v 7. minutě, kdy MacInnis zastavil Ručinského sólo faulem a byl vyloučen.

V 9. minutě Lemieux nedokázal Haška ve velké šanci překonat, o minutu později jel po Niedermayerově pasu sám a trefil se přesně mezi betony. Postupem času čeští hráči zvedali hlavu a dočkali se i vyrovnání. Jágr skvěle zapracoval při obranné činnosti v kanadském pásmu, k volnému puku se dostal Havlát a střelou k tyči překonal Brodeura. Vzápětí Foote zlomil o Jágrova záda hokejku a zámořský tým hrál opět v oslabení.

Ve 24. minutě ukázal Havlát, že jeho zařazení do elitní formace bylo dobrým tahem. Z pravé strany dostal přihrávku od Kubiny a podruhé prostřelil Brodeura. Velké šance pak měli Ručinský s Langem, ale neuspěli. Závěr třetiny patřil tentokrát Kanaďanům. Ve 39. minutě propadl Špaček ve středním pásmu a Lemieux měl před sebou opět velký prostor. Jeho střelu Hašek neustál, přepadl do branky a slovo dostal videorozhodčí. Po několikaminutovém dohadování nakonec gól uznal - 2:2.

Ve 43. minutě předvedl fantastický zákrok kanadský gólman. Hamrlíkovu střelu z levé strany pouze vyrazil, před Hrdinou byla prázdná branka, ale Brodeur v pádu puk zachytil do lapačky. Šance pak měli i Kanaďané, ale gól přišel až o jedenáct minut později. Od modré opět střílel Hamrlík, puk se od MacInnisovy brusle odrazil k Dopitovi a ten nezaváhal.

Stav 3:2 však dlouho nevydržel. V 57. minutě vyrobila česká obrana další chybu, Fleury nahrál najíždějícímu Nieuwendykovi a ten se trefil přesně. Fleury byl v hlavní roli i na konci utkání. Nejdříve přepadl přes Haška a ležel na něm, za což jej následně potrestal Hamrlík krosčekem zezadu. Hráči chvíli diskutovali a postrkávali se, ale jelikož chybělo do konce jen pár vteřin, nic už se nedělo.

Česko - Kanada 3:3 (1:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky:
19. Havlát (Jágr), 24. Havlát (Kubina), 54. Dopita (R. Hamrlík) - 10. M. Lemieux (Niedermayer), 39. M. Lemieux (Yzerman), 57. Nieuwendyk (Fleury, Jovanovski). Rozhodčí: McCreary (Kan.) - Schachte (USA), Kulakov (Rus.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 8599.

Česko: Hašek - Škoula, R. Hamrlík, Šmehlík, T. Kaberle, Kubina, Špaček - Jágr, Lang, Havlát - Hejduk, Reichel, Ručinský - P. Sýkora, Dopita, Eliáš - Dvořák, Čajánek, Hrdina. Trenér: Josef Augusta.

Kanada
: Brodeur - MacInnis, Pronger, Foote, Niedermayer, Blake, Brewer, Jovanovski - Nolan, Lindros, Smyth - Kariya, M. Lemieux, Yzerman - Iginla, Sakic, Gagne - Peca, Nieuwendyk, Shanahan - Fleury. Trenér: Pat Quinn.

Další program turnaje:
Středa - čtvrfinále:
Švédsko - Bělorusko (19.00 hodin středoevropského času), Česko - Rusko (21.30), USA - Německo (0.00), Kanada - Finsko (4.15).
Pátek - semifinále: vítěz Kanada/Finsko - vítěz Švédsko/Bělorusko (20.00), vítěz Česko/Rusko - vítěz USA/Německo (0.15).
V sobotu se hraje o 3. místo, v neděli je na pořadu finále

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.