Doporučujeme

K olympiádě patří i bezpečný sex.

K olympiádě patří i bezpečný sex. | foto: Profimedia.cz

450 tisíc kondomů pro Rio. Jsou olympijské hry vážně až tak divoké?

  • 30
Pokud jste nevěděli, kolik jich bude, tak je konečně jasno. Přesně 450 tisíc. Z toho 350 tisíc pro muže, 100 tisíc pro ženy a navrch 175 tisíc balíčků lubrikantu. Ano, tohle je očekávaná „zásadní“ zpráva o olympiádě v Riu, protože na ní zase bude rozdán rekordní počet kondomů. Z vyloženě okrajového tématu se před hrami už stal evergreen.

Oficiální „kondomová statistika“ se vede od Soulu 1988, kde pořadatelé dali k dispozici z dnešního pohledu směšně malé množství 8500 prezervativů. Barcelona 1992 jich rozdala 90 tisíc, Atlanta 1996 byla návratem k prudérnosti a poklesem na 15 tisíc. V Sydney k 70 tisícům v průběhu olympiády přibylo dalších 20 tisíc, neboť původní množství prostě došlo. V Londýně šlo naposledy o 150 tisíc a v Riu jsou průkopníky, protože distribuují i kondomy ženské.

A než přejdeme k tomu, zda je olympiáda jeden obří sexuální mejdan, je stávající mimořádně vysoké číslo kondomů v dějišti her zdůvodňováno něčím jiným. A to virem zika.

Komáry přenášené onemocnění, které aktuálně budí hrůzu především mezi zástupci tenisu a golfu, totiž možná způsobuje těžké vývojové vady u novorozenců, což činí z nechráněného sexu v Riu potenciálně riskantnější zážitek.

A abychom se neomezovali jen na sportovce a sportovkyně, v celém Riu bude v průběhu olympiády rozdáno dokonce 9 milionů kondomů! „Budeme takto bojovat se šířením nemocí,“ řekl pro Reuters Raimundo Mendes de Barros, který v Amazonii pracuje na kaučukovníkových plantážích, kde se získává přírodní latex. Firma vyrábějící tyto kondomy údajně bojuje s vytěžováním deštných pralesů a snaží se dát místním důstojné zaměstnání, což dle autora jen podtrhuje nepříliš vážné vyznění tohoto textu.

A nyní už to nejdůležitější: co tedy v Riu budou dělat sportovci?

Upřímnou odpovědí je, že kdo nebyl přímo v olympijské vesnici, může si jen domýšlet. V průběhu olympiád 21. století, kdy jsou výroky zúčastněných zpětně dobře dohledatelné, ale zaznělo ledasco.

„Můj pokoj byl jako jeden velký bordel,“ řekl v roce 2000 americký střelec Josh Lakatos. Jiní mluvili o„sexfestivalu“ a slavná americká fotbalistka Hope Solo po Pekingu 2008 líčila: „Sexu je na olympiádě vážně hodně. Viděla jsem, jak si to lidi rozdávají na veřejnosti, klidně na trávníku mezi budovami.“

Jenže zrovna ona je celkem proslulá „divoška“, vždyť internet je co do lechtivých zpráv o Hope Solo poměrně slušně zásoben.

A tak je možná blíže pravdě to, co uvedl pro Guardian bývalý anglický veslař Zac Purchase, který v Pekingu a Londýně získal zlato a stříbro (pro jistotu: mluvíme o závodech). „Množství kondomů je opravdu obrovské. Ale zvěsti, které slýcháte, jsou vážně daleko od pravdy. Nejde o žádnou sexuální explozi.

Mluvíme o sportovcích, kteří se chystají na nejlepší výkony svých životů,“ řekl Purchase – a raději znovu dodejme, že „nejlepšími výkony životů“ vážně míní pouze závody. „Během nich je klid. Po závodech se slaví, ale všichni to mají pod kontrolou.“

Kdo ví, kde je pravda. Co se stane v olympijské vesnici, v ní i zůstane.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.