Volf se Štěpánkem jsou stříbrní! Hilgertové finále nevyšlo

K bronzu z Atén 2004 přidali Jaroslav Volf (vlevo) s Ondřejem Štěpánkem stříbro z Pekingu. | foto: ČTK

15 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Česko má další olympijskou medaili! Deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem vybojovali na pekingském kanálu stříbro. Neuspěla kajakářka Štěpánka Hilgertová, která se ve finále převrátila, minula tři branky a skončila devátá. Oba závody vyhráli Slováci bratři Hochschornerové a Elena Kaliská.

Dále čtěte: Štěpánek před startem hledal pas, medailisté spěchají domů

Po včerejší bouřce a následném čistění kanálu se změnily podmínky na trati. Výrazně se zvýšil průtok vody a těžké peřeje dělaly především kajakářkám spoustu problémů.

. Finálové závody JSME sledOVALI ON-LINE

Deblkanoisté navázali na včera přerušený závod už rovnou finálovou jízdou. Jelo šest lodí, za čtvrt hodiny bylo po závodě.

Volf se Štěpánkem díky třetímu místu ze semifinále dnes dojeli do cíle jako první a když se ujali vedení, bylo jasné, že jim medaile neunikne. "V cíli jsem byl šťastný, že se nám podařila druhá čistá jízda, letos jsme podobných závodů moc nezajeli," svěřil se v cíli Jaroslav Volf.

"Když jsem viděl, že máme medaili, tak už jsem nic neřešil. Před závodem bych to bral všemi deseti. Byl jsem spokojen s jízdou, podali jsme obstojný výkon," pokračoval Volf.

Hodnotu medaile měly určit až výsledky soupeřů. Slováci Hochschornerové nezaváhali a potvrdili svoji mnohaletou dominanci, avšak selhali Němci Michel s Piersigem, překvapiví vítězové semifinále.

. štěpánka hilgertová

V té teplé vodě jsem si připadala jak v aquaparku. Byla jsem sice pod vodou dlouho a už mi docházel dech, ale o život jsem strach neměla.

Hilgertová lituje jedné chyby

Těžká voda citelně prověřila síly kajakářek. Slabší musely jet jen na to, aby se dostaly do cíle.

Hilgertová byla po semifinále třetí, ale ve druhé jízdě přišla o medailové naděje už na čtvrté brance. Při přejezdu z jedné protivodné brány na druhou se převrátila a hlavou dolů tři branky minula.

"Chtěla jsem ten přejezd urychlit, moc jsem si hrábla rukou a asi jsem se trošičku i naklonila," popsala osudovou chybu dvojnásobná olympijská šampionka. "V té teplé vodě jsem si připadala jak v aquaparku. Byla jsem sice pod vodou dlouho a už mi docházel dech, ale o život jsem strach neměla. Jen prostě mi v tu chvíli prolétlo hlavou, že závod je zmařený."

Za tři neprojeté branky inkasovala celkem 150 trestných vteřin. Bylo po nadějích na dobrý výsledek, ale čtyřicetiletá závodnice jízdu nepřerušila. "Od sedmé branky dolů jsem ukázala, že na vodě jezdit umím a že to byla jen jedna momentální chyba," utěšovala se Hilgertová. Před novináři nesla svůj osud statečně, rozplakala se až při setkání s předsedou Českého olympijského výboru Jiráskem.

Neporazitelní Slováci

Ve vodním slalomu se jely čtyři disciplíny a po třech znělo areálem "Nad Tatrou se blýská." S výjimkou mužského kajaku tady Slováci vyhráli úplně všechno. Kajakářka Elena Kaliská navázala na zlato z Atén, bratři Hochschornerové vyhráli už potřetí v řadě a stali se nejúspěšnějšími vodními slalomáři v olympijské historii.

. Výsledky

Muži
Finále - C2:
1. Hochschorner, Hochschorner (SR) 190,82, 2. VOLF, ŠTĚPÁNEK (ČR) 192,89, 3. Kuznìcov, Larionov (Rusko) 197,37, 4. Forgit, Braud (Francie) 198,12, 5. Benetti, Masqero (It.) 204,12, 6. Michel, Piersig (Nìm.) 204,43.

Ženy K1:
1. Kaliská (Slovensko) 192,64
2. Lawrencová (Austrálie) + 14,30
3. Oblingerová Petersová (Rakousko) + 22,13
4. Takešitová (Japonsko) + 26,66
5. Stanuchová (Polsko) + 28,44
6. Herdeová (Nizozemsko) + 39,35
7. Ferová (Francie) + 59,32
8. Corriová (USA) + 78,24
9. HILGERTOVÁ (ČESKÁ REPUBLIKA) + 151,77
10. Giai Pronová (Itálie) + 163,14

Semifinále:
1. Kaliská (Slovensko) 97,13, 2. Ferová (Francie) -1,37, 3. HILGERTOVÁ (ČESKÁ REPUBLIKA) -4,65, 4. Lawrencová (Austrálie) -6,27, 5. Giai Pronová (Itálie) -7,39, 6. Takešitová (Japonsko) -10,73, 7. Oblingerová Petersová (Rakousko) -13,52, 8. Corrieová (USA) -17,38, 9. Stanuchová (Polsko) -19,33, 10. Herdeová (Nizozemí).
Do finále nepostoupily: 11. Ferekidiová (Řecko), 12. Lukičevová (Kazachstán), 13. Liová (Čína), 14. De Paulová (Brazílie), 15. Bongardtová (Německo).

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz