Kateřina Emmons

Kateřina Emmons. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Snad poběžíme do finálové haly, doufá otec střelkyně

• 2
Peking (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Večer předtím, než získala bronzovou medaili na hrách v Aténách, rázovala střelkyně Kateřina Kůrková olympijskou vesnicí. "Hodinu jsme povídali," vzpomíná její otec a trenér Petr Kůrka. "Což se letos asi bude dít taky. Před významnými soutěžemi pravidelně pokecáme o střílení a přístupu. Nemusí to být zrovna za pochodu."

Možná si dnes zajdou do čajovny, budou v klidu žmoulat šálky s teplým mokem a sledovat čínské tance. Kateřina, nyní už paní Emmons, totiž znovu po čtyřech letech bude zahajovat sportovní část her.

"Ale jedna změna nastala, teď asi bude víc mluvit ona. V Aténách to bylo naopak, měl jsem víc věcí, co jí říct. Mezitím však Katka získala spoustu dalších úspěchů, což byly kroky, které ji obohatily. Je mnohem zkušenější," říká Kůrka.

Dva dny před závodem už nechtěl, aby dcera mluvila s novináři. Chránil ji před závodem, v němž se od Emmons čeká medaile. Vzduchovka je její zbraň a právě v Pekingu na olympijské střelnici vyhrála velkým výkonem závod Světového poháru.

"Ale není dobře, aby Katka byla úplně klidná. Nabuzenost musí být, agresivita může i trochu pomoci.
Ale jen když ji dokážete ovládat," míní Kůrka.

. Soupeřky Emmons

očima otce Petra Kůrky

Li Tu (Čína):  Velice uzavřená, trénuje na doraz. Tlak domácího prostředí je obrovský. Myslím, že nevyhraje.
Ljubov Galkinová (Rusko): Tichá žena, vrátila se po dítěti, vyzařuje z ní absolutní jistota, není to žádná frajerka.
Sonja Pfeilschifterová (Německo): Světová jednička v malorážce, ale ještě nemá olympijskou medaili. Zasloužila by si ji.

Dnes bude střelkyně odpočívat. Třeba i proto, že v tréninku vstávala brzo, aby si zvykla. Zítřejší závod totiž začíná v 8:30 čínského času. "Nezvykle brzo," říká Kůrka.

"Budeme vstávat po páté, tři a půl hodiny před závodem." Pak přijde sprcha, lehké rozcvičení, snídaně nezatěžující žaludek a neunavující tělo.

"Nesmíte si dát párek nebo míchaná vajíčka, potřebujete mít klidný tep, aby se zbraň hýbala co nejméně." Takže na tácu bude müsli, banán, čaj. Na střelnici musí být Emmons hodinu a čtvrt před soutěží, tedy v 7:15. Závod trvá 75 minut. "A pokud se bude Katky týkat finále, má před ním pauzu jen tři čtvrtě hodiny, což je hodně málo."

Střelci totiž musí vyměnit kolbiště, ty nejlepší čeká po kvalifikaci přesun do finálové haly vzdálené asi půl kilometru. A při vstupu do ní ještě kontrola technického vybavení, která nějakou chvíli trvá.

"Bude to sprint bez času na odpočinek. Ale doufám, že budeme k finálové hale sprintovat," říká trenér.

Forma na útok na medaili jeho dceři nechybí. "Finále pak záleží i na štěstí a silných nervech. Katka je má," dodá Kůrka.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.