Doporučujeme

Usain Bolt s čísly, které symbolizují jeho skvělý světový rekord.

Usain Bolt s čísly, které symbolizují jeho skvělý světový rekord. | foto: Reuters

Na stovce triumfoval ve světovém rekordu 9,69 Jamajčan Bolt

  • 92
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Triumf Usaina Bolta v královském závodě sprinterů ve fantastickém světovém rekordu 9,69, selhání dalších favoritů Powella a Gaye, ale také úspěchy i neúspěchy českých závodníků v kvalifikacích. Druhý den atletických soutěží na olympijských hrách v Pekingu nabídl pestré menu.

V jednom z nesledovanějších závodů pekingských olympijských her se přepisovala historie, Jamajčan Usain Bolt na stovce vylepšil vlastní světové maximum o tři setiny, poprvé padla v regulérních podmínkách hranice devíti vteřin a sedmdesáti setin. Dlouhán, který se nejkratšímu sprintu začal věnovat teprve letos, už přitom dal v posledních metrech průchod radosti, v cílové rovince si vychutnával obrovitý náskok a zvolnil.

Další dva favorité naopak vyhořeli. Další Jamajčan Powell skončil až pátý a znovu potvrdil pověst muže, který nezvládá velké soutěže. Mistr světa Gay dokonce vypadl už v semifinále. Ze stříbra se tak překvapivě radoval Richard Thompson z Trinidadu a Tobaga, jenž si vylepšil osobní maximum na 9,89, čest americké sprinterské velmoci zachraňoval mladíček Walter Dix, který si rovněž vytvořil osobní rekord (9,91). Pod hranici deseti vteřin se dostalo šest sprinterů.

Finále stovky bez Gaye

Už v semifinále se rozhodlo, že do bitvy o zlato na stovce nezasáhne jeden z trojlístku nejžhavějších favoritů. Američan Tyson Gay, který loni na světovém šampionátu v Ósace oslnil ziskem tří zlatých medailí, skončil ve druhém běhu až pátý a o postup ho o dvě setiny připravil krajan Patton. Gayovi tak vrchol sezony, v níž sice zaběhl nejrychlejší větrnou stovku historie (9,68), ale také laboroval se zraněními, krutě zhořkl. Individuální medaili už Gay na OH nezíská, na dvoustovku se nekvalifikoval, protože při národním šampionátu si právě na této trati poranil stehenní sval.

Prvnímu semifinále suverénně kraloval světový rekordman Usain Bolt, jenž se i s vypuštěným závěrem blýskl časem 9,85, druhé opanoval další Jamajčan a jeho největší rival Asafa Powell (9,91), jen o dvě setiny pomalejší byl Richard Thompson z Trinidadu, další setinu ztratil Churandy Martina z Nizozemských Antil. Hranici deseti vteřin v obou semifinálových závodech pokořilo hned šest sprinterů.

Dobrynská pozlatila svůj životní sedmiboj

Na sedmibojařský trůn, který po zisku všech myslitelných vítězství dobrovolně uprázdnila švédská superstar Carolina Klüftová, v Pekingu usedla Natalia Dobryňská. Ve dvoudenní soutěži nasbírala 6733 bodů a svůj životní závod korunovala osobním rekordem. Ukrajinský úspěch podtrhla stříbrným zápisem Ludmila Blonská, jež zaostala o 33 bodů a navázala na druhou pozici z loňského MS v Ósace. Třetí skončila Američanka Hyleas Fountainová.

Natalia Dobrynská získala v oštěpu rozhodující náskok.
   
Dobryňská odskočila soupeřkám v oštěpu a do závěrečné osmistovky šla s náskokem 145 bodů před Fountainovou a 151 bodů před Blonskou. Halová mistryně světa v pětiboji z roku 2004 sice skončila v nejsilnějším rozběhu poslední, ale náskok před svými rivalkami udržela. Česká reprezentantka Denisa Ščerbová sedmiboj po dvou disciplínách vzdala. 

 "Myslím, že jsem chtěla zlato ze všech soupeřek nejvíc, proto jsem vyhrála. Už jsem na olympiádě jednou byla, ale tentokrát jsem si přijela pro zlato," řekla sebevědomě Dobryňská.

Soutěž koulařek v Pekingu vyhrála Novozélanďanka Valerie Viliová, která zaskočila soupeřky hned prvním pokusem celé soutěže, když poslala náčiní do vzdálenosti 20,56 metru. Nikdo už na její osobní rekord nedokázal zareagovat, o další medaile se podělily Bělorusky Natalja Michněvičová a Naděžda Ostapčuková. Michněvičová stříbrnou medailí navázala na úspěch svého manžela Andreje, který v pátek získal bronz.

Novotný je finalistou dálky

Životního úspěchu dosáhl Roman Novotný, který v kvalifikaci dálkařů obsadil poslední postupovou dvanáctou příčku a zaskáče si olympijské finále. Dvaadvacetiletý atlet, který splnil pekingský limit v posledním možném okamžiku, se v kvalifikační skupině B neustále zlepšoval.

Napoprvé zvládl 775 centimetrů, poté se zlepšil o šest centimetrů a v posledním pokusu dolétl na 794 centimetrů, což mu těsně zajistilo finálovou účast. Bronzový medailista z loňského ME do 22 let za sebou nechal halového vicemistra světa Brita Tomlinsona, evropského šampiona Itala Howea, či trio Američanů.  

"Ani jsem nevěděl, že jsem postoupil," řekl Novotný novinářům, od kterých se o svém úspěchu dozvěděl. "Křičeli na mě, že bude stačit 795, takže jsem byl nejdřív zklamaný. Teď se můžu konečně radovat," dodal. 

Baďurová nezvládla základní výšku

Vicemistryně světa Kateřina Baďurová neskočila v kvalifikaci tyčkařek základní výšku. Po třech nezdarech na 400 cm se tak se soutěží rozloučila bez jediného platného pokusu.

Kateřina Baďurová

Baďurová se vrátila k závodění po těžkém zranění těsně před olympiádou. Limit skočila až v červenci a účast na hrách byla její osobní výhrou. Kvalifikace se jí však nevydařila.

"Nebylo to ale tím zraněním, noha nebolí," odmítla alibi Baďurová. Tyčkařka si stěžovala na svoji hlavu. "Mám psychický blok," přiznala.

"Vždycky si říkám, že skočím, ale pak to najednou nejde. Fyzicky jsem nato měla, psychicky ne," uzavřela smutnou zpověď. Kvalifikaci vyhrála favoritka favoritek - světová rekordmanka Jelena Isinbajevová. Ruská hvězda zdolala 460 centimetrů, dalším jedenácti tyčkařkám stačilo na postup 450 centimetrů. 

Diskař Jan Marcell skončil své účinkování v Pekingu už v kvalifikaci. Prvním pokusem v soutěži dosáhl mety 59,52 m, dále se už nezlepšil a patnáctý z devatenácti v kvalifikační A skupině. Nejlepšího výkonu (65,94) dosáhl Piotr Malachowski z Polska.

Semifinálové bitvy svědčily favoritům

Své páté olympijské finále absolvuje vítězka ze Sydney Maria Mutolaová z Mozambiku, která ze svého semifinále postoupila ze druhého postupového místa a o 19 setin sekundy připravila o účast v boji o medaile slovenskou naději Lucii Klocovou. Půlkařkám vládly Keňanky Janeth Jepkosgeiová s Pamelou Jelimaovou, které se ve svých bězích zaskvěly časy na úrovni 1:57,3.

Na čtvrtce překážek stlačil olympijský vítěz ze Sydney Angelo Taylor čas pod hranici 48 vteřin (47,94), do finále se v pohodě probili i další favorizovaní Američané Bershawn Jackson, Kerron Clement nebo obhájce stříbra Danny McFarlane z Jamajky.

Ruská chodecká radost. Ale i rozpaky

Chodecký závod na dvacet kilometrů zvládl nejrychleji Rus Valerij Borčin, pro stříbro si došel Ekvádorec Perez, pro bronz Australan Talent.

Valerij Borčin (Rusko) vyhrál v Pekingu chůzi na 20 km

Překvapivě se v něm však neobjevil Rus Sergej Morozov. O důvodech, proč světový rekordman nebyl na startu, ruská výprava podle neinformovala. Rusové pouze uvedli, že jde o interní rozhodnutí atletického svazu. "Nevím, co za tím bylo," řekl Borčin na tiskové konferenci, kde drtivá většina otázek směřovala k posledním dopingovým kauzám ruských sportovců.

Vedle Morozova přišli o účast na hrách také Vladimir Kanajkin a Viktor Burajev, kteří byli z týmu vyřazeni ještě před začátkem olympiády kvůli pozitivním testům na EPO.

V kauze podle zahraničních agentur původně figurovalo i Borčinovo jméno. "Nevím, o co tady jde. Ale poslední měsíc jsem trénoval zcela sám, takže jsem se s žádným kolegou z reprezentace neviděl a nic o tom nevím," dodal atlet, který si už v juniorském věku odpykal roční trest za užití zakázaného stimulantu.

Kromě tria chodců přišlo kvůli pozitivním testům na doping těsně před hrami o účast v Pekingu devět ruských sportovců a šéf lékařské komise MOV Arne Ljungqvist dokonce naznačil, že by mohlo jít o organizovaný doping.

Velké množství dopujících Rusů přijde podezřelé i bronzovému Australanu Tallentovi. "Je to problém. Pravděpodobně jen v jedné zemi a všichni víme v jaké. Kvůli čistým sportovcům můžeme jen doufat, že komisaři budou dělat, co mohou," dodal. "Je to divné. Borčin je Kanajkinův tréninkový partner. Možná ale nechce odpovídat na otázky o dopingu proto, že Rusové jsou kvůli událostem z poslední doby pod velkým tlakem," uvedl.

Chodecký závod na dvacet kilometrů zvládl nejrychleji Rus Valerij Borčin, pro stříbro si došel Ekvádorec Perez, pro bronz Australan Talent.

. Výsledky


Muži

100 m:
1. Bolt (Jam.) 9,69 - svět. rekord, 2. Thompson (Trinidad) 9,89, 3. Dix (USA) 9,91, 4. Martina (Niz. Antily) 9,93, 5. Powell 9,95, 6. Frater (oba Jam.) 9,97, 7. Burns (Trinidad) 10,01, 8. Patton (USA) 10,03.

Chůze,  20km: 1. Borčin (Rus.) 1:19:01, 2. Pérez (Ekv.) 1:19:15, 3. Tallent (Austr.) 1:19:42, 4. Chao Wang (Čína) 1:19:47, 5. Brugnetti (It.) 1:19:51, 6. Adamsová (Austr.) 1:19:57, 7. Fernandez (Šp.) 1:20:32, 8. Heffernan (Ir.) 1:20:36.

Disk, kvalifikace: 1. Malachowski (Pol.) 65,94, ...28. Marcell (ČR) 59,52 - nepostoupil do finále.

Dálka, kvalifikace:  1. Tsátumas (Řec.) 827, ...12. Novotný (ČR) 794


Ženy

Koule: 1. Viliová (N. Zél.) 20,56, 2. Michněvičová 20,28, 3. Ostapčuková (obě Běl.) 19,86, 4. Gonzalezová (Kuba) 19,50, 5. Kung Li-ťiao (Čína) 19,20, 6. Omarovová (Rus.) 19,08, 7. Kleinertová (Něm.) 19,01, 8. Li Mej-ťü (Čína) 19,00.

Sedmiboj: 1. Dobryňská (Ukr.) 6733 bodů (100 m př.: 13,44 - výška: 180 m - koule: 17,29 m - 200 m: 24,39 - dálka: 663 - oštěp: 48,60 m - 800 m: 2:17,72), 2. Blonská (Ukr.) 6700 (13,31 - 186 - 14,29 - 24,14 - 648 - 47,60 - 2:09,44), 3. Fountainová (USA) 6619 (12,78 - 189 - 13,36 - 23,21 - 638 - 41,93 - 2:15,45), 4. Černovová (Rus.) 6591, 5. Sothertonová (Brit.) 6517, 6. Zelinkaová (Kan.) 6490, 7. Bogdanovová (Rus.) 6465, 8. Tymiňská (Pol.) 6428, ...Ščerbová (ČR) nedokončila.


Tyč, kvalifikace: 1. Isinbajevová (Rus.) 460, ...Baďurová (ČR) bez platného pokusu.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.