Musím být pevný jako skála, říká před pekingským turnajem tenista Federer

Roger Federer na tréninku - Dobrá nálada provízela Rogera Federera na čtvrtečním tréninku. | foto: Reuters

8 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Až se olympijské hry zlomí do druhé poloviny, přijde švýcarský tenista Roger Federer o letitou nadvládu nad tenisem. Na trůnu pro světovou jedničku jej vystřídá španělský rival Rafael Nadal. "Poslední rok si vedl velmi dobře, zasloužil si stát se jedničkou. Ale věřím, že sezonu můžu zachránit. Ať už tady na olympiádě nebo na US Open," prohlásil Federer.

Sledovaly jej přitom stovky párů očí v naplněném tiskovém sále. Tenista si častokrát nechával otázky opakovat. "Fotografové jsou moc hluční," pousmál se a odstartoval další vlnu cvakání spouští. Usmíval se také, když mluvil o tom, jak dnes oslaví narozeniny.

Na zahájení her ponesete švýcarskou vlajku. To je příjemný dárek k sedmadvacetinám, že?
Tohle budou moje nejzvláštnější narozeniny. Tedy do doby, než by se mi na ně třeba narodilo dítě. Což zatím v plánu není.

Ale jaké plány máte ještě na ty letošní narozeniny?
Mít dobrý dort, pěkný den. Musím si oddychnout od tréninku, budu relaxovat. A doufám, že se nebudu klepat, až půjdu na stadion.

Na olympiádě jste už vlajku při zahájení nesl, ale také jste na ní potkal svou přítelkyni Mirku.
Což byl jeden z velkých momentů mého života. Stejně jako to, že jsem nesl vlajku. Lepší je však setkání s přítelkyní. Jsme spolu osm let, s vlajkou jsem strávil deset minut.

Jak vzpomínáte na zahajovací večer v Aténách?
Ceremoniál byl moc hezký, nést vlajku patřilo k mým snům, je to čest. Při zahájení vidíte na jedné straně diváky, na druhé sportovce. Skvělý moment. Olympiáda je velká událost. Reprezentovat svou zemi je pro mě velmi důležité.

A vrátit se na místo jedničky?
Teď se nesoustředím na pořadí, ale na hry. Do doby, než se žebříček tenistů změní v počítači, budu se cítit jako světová jednička. Pokud budu chtít první místo zpátky, musím být pevný jako skála. Musím vyhrát hodně turnajů. Věřím, že to půjde.

Vaše rivalita s Nadalem je výstavní.
A je skvělá pro tenis. Hráli jsme spolu asi šestnáctkrát. Rafael je mladý, já taky, odehrajeme spolu ještě dalších dvacet zápasů. V posledních čtyřech letech jsem neměl takového soupeře, ti se střídali. My dva jsme různé povahy, ale soupeříme fér. Je to dobře pro sport obecně. Zanecháme stopu.

Jak se zatím v Pekingu připravujete na olympijský turnaj?
Mám tu svůj tým, snad se to vyplatí. Tvrdě jsem trénoval. Před turnaji obvykle mívám na přípravu jen dva dny, tady týden. Snad budu v dobré formě. Velké horko soutěž znepříjemní. A znečištění vzduchu? Nebude mít roli v tom, kdo vyhraje.

Koho řadíte mezi favority?
Čekám, že si tu Rafael povede dobře. Stejně jako Novak Djokovič. Je tu spousta chlapců, kteří umějí hrát solidně. Já jsem v posledních pár týdnech prohrál zápasy, které jsem prohrát neměl. Ale nehrál jsem je špatně. Úroveň mého tenisu je dobrá, nešel mi jen na tvrdých površích. Přesto doufám, že tady můžu předvést dobrou show.

Co byste vyhrál radši: další grandslamový turnaj, nebo olympiádu?
Oboje. Chci vyhrát Roland Garros, olympijské hry, další grandslamy. Chci lámat rekordy, stát se součástí historických knih.

Jaké jsou vaše první dojmy z her v Pekingu?
Velmi dobré. Spousta dobrovolníků je nám k ruce, zatím jsem neměl špatnou zkušenost. Tenisový areál je architektonicky podobný wimbledonskému, ale zároveň unikátní. Z dálky jsem viděl Ptačí hnízdo a plaveckou halu. Olympijská vesnice je velmi hezká.

Ale vy bydlíte v hotelu a do vesnice chodíte jen na návštěvu.
Jinak to nejde. Je tam tolik sportovců, kteří se chtějí se mnou vyfotit. Což mi vůbec nevadí, ale nemůžu to absolvovat každý den. Takhle můžu utéct a perfektně se připravit.

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Najdete na iDNES.cz