Kterak čeští trampové dobyli říši zla

Václav Mottl a Zdeněk Škrland na ramenou kamarádů. | foto: ČTK

1 2008
Snad si na těch vlnách u Grünau za Berlínem připadali jako doma na Vltavě. Vodou prosvištěli rychlostí torpéda. Právě tak českoslovenští kanoisté Václav Mottl a Zdeněk Škrland triumfovali na olympiádě 1936.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Nahlas jak šlágr od Hašlera pak v hlavách dvou rozcuchaných Podskaláků vyhrávalo: Vážně jsme to dokázali? Jak se na to asi bude tvářit starý Kalenda v hospodě na pražském nábřeží? A – to především – jak se naše vítězství bude asi líbit tomu uřvanému Němci s knírkem?

Ne, to nebyla jen sportovní výhra.

Dva čeští trampové odkojení písničkami o Askaloně a Niagaře triumfovali na hrách, které měly být Hitlerovou oslavou germánské nadřazenosti. Všude se třepetaly vlajky s hákovým křížem. Jenže nad vodou nakonec nezněl vojenský marš, nýbrž Kde domov můj. Museli se smát.

. Osudy zlatých medailí


Seriál MF DNES k olympijským hrám

Čtěte denně

Až do 8. srpna, kdy v Pekingu začnou letní olympijské hry, vám budeme přibližovat osudy všech českých a československých vítězů. Jak triumfovali? Jak žili? A kde vůbec skončily jejich slavné medaile?


Dnešní 7. díl Václav Mottl a Zdeněk Škrland – Berlín 1936 (deblkanoe 10 km)

"Sokolští gymnasté i trampové měli tehdy úžasnou motivaci," říká sportovní historik Miloslav Jenšík. "Strašně to chtěli Němcům v Berlíně natřít. Šlo o hnutí prodchnutá idealismem a vlastenectvím."

Povedlo se. Dva trampové (nebo chcete-li vodní skauti) to Němcům v závodě na 10 kilometrů natřeli.

Před 30 tisíci diváky to dopadlo tak, jak popisuje kniha Památník čs. tělovýchovy a sportu vydaná v roce 1947: "Start je dosti ostrý, nejrychlejší ruch jede Amerika – 66 rázů v minutě. Do druhé stovky však vjíždí už naše loď jako vedoucí. Naši pracují jako stroj, zdá se nemožné, aby tohle tempo udrželi... Cílem nakonec projíždí 120–150 metrů před Kanadou."

Když jsou Čechům věšeny na krk zlaté medaile, Němci se pořád ještě podivují suverénní jízdě vítězů. "Žasli, čeho jsou schopní nějací trampové," vypráví Jenšík.

Kde jsou ty medaile dnes, není jasné. Ani dva hrdinové od trampského táboráku už nežijí. Pověst o jejich nejslavnějším závodě však nezhasla. Naštěstí. Byla by to obrovská škoda.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Najdete na iDNES.cz