OBHÁJILA. Japonská judistka Ajumi Tanimotová zopakovala olympijský triumf.

OBHÁJILA. Japonská judistka Ajumi Tanimotová zopakovala olympijský triumf. | foto: Kim Kyung-Hoon, Reuters

Japonka Tanimotová obhájila zlato, mezi muži dominoval Bischof

• 0
Krátký švih nohou a za moment už její soupeřka ležela na zádech. Ipon. Konec. Japonské judistce Ajumi Tanimotové se draly slzy do očí, když ve finále olympijského turnaje v hmotnostní kategorii do 63 kilogramů porazila Lucii Decosseovou z Francie.

Triumfovala už před čtyřmi lety v Aténách. Stala se tak teprve druhou ženou, která dokázala judistické zlato obhájit. Před ní to dokázala jen Ryoko Taniová, absolutní rekordmanka v počtu medailí.

Taniovou chtěla dotáhnout Driulis Gonzalezová z Venezuely, držitelka čtyř olympijských medailí. Pátou ale nepřidala. V utkání o třetí místo totiž podlehla nizozemské reprezentantce Elisabeth Willeboordseové. O výsledku se přitom rozhodlo až v prodloužení!

Druhý duel o třetí místo vyhrála Won Ok-im z KLDR.

Mužský turnaj měl na programu kategorii do 81 kilogramů. Z triumfu se radoval Ole Bischof z Německa, který ve finále porazil asijského favorita Kim Če-buma.

Třetí místa získali brazilský mistr světa Tiago Camilo a Roman Gontjuk z Ukrajiny.

. výsledky

Muži do 81 kg: (první napsaný vyhrál)
Finále: Bischof (Něm.) - Kim Če-bum (Korea) juko.
O 3. místo: Camilo (Braz.) - Elmont (Niz.) ipon, Gontjuk (Ukr.) - Damdinsuren (Mong.) wazari.
Semifinále: Bischof - Gontjuk juko, Kim Če-Bum - Elmont koka.
Konečné pořadí: 1. Bischof, 2. Kim Če-bum, 3. Camilo a Gontjuk, 5. Elmont a Damdinsuren, 7. Burton (Brit.), 8. Krawczyk (Pol.).

Ženy - do 63 kg:
Finále:
Tanimotová (Jap.) - Decosseová (Fr.) ipon.
O 3. místo: Willeboordseová (Niz.) - Gonzalezová (Kuba) koka v prodl., Won Ok-im (KLDR) - Heillová (Rak.) vazari.
Semifinále: Decosseová - Won Ok-im vazari, Tanimotová - Gonzalezová ipon.
Konečné pořadí: 1. Tanimotová (Jap.), 2. Decosseová, 3. Willeboordseová a Won Ok-im, 5. Gonzalezová a Heillová, 7. Žolnirová (Slovin.), 8. Barretová.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Témata: judo na OH 2008