Doporučujeme

Zlato biatlonisty Martina Fourcada ze závodu s hromadným startem slavil celý...

Zlato biatlonisty Martina Fourcada ze závodu s hromadným startem slavil celý francouzský tým. | foto: AP

Historie se opakuje, zděsil se Fourcade. Jsi legenda, psal mu pak Macron

• 2
Byl to nicotný rozdíl. I po zhlédnutí opakovaných záběrů byste stěží poznali vítěze. Rozhodlo 14 centimetrů. Přesně o tolik zvítězil v nedělním závodě s hromadným startem Martin Fourcade. „Zlatem splnil náš sen. Je to legenda biatlonu a zimní olympiády,“ rozplýval se francouzský prezident Emmanuel Macron.

Natáhněte palec a ukazovák a podívejte se na mezeru mezi prsty. Nebo mrkněte, jak je velký váš chytrý telefon.

Obojí bude zhruba 14 centimetrů.

Přesně tolik dělilo v posledním individuálním biatlonovém klání na hrách v Pchjongčchangu vítězného Fourcada od stříbrného Němce Simona Schemppa. „Byl to jeden z nejtěžších finišů v dějinách,“ okomentovala biatlonová federace IBU na oficiálním twitterovém účtu napínavý závod na 15 kilometrů se čtyřmi střeleckými zastávkami.

O držiteli zlaté medaile z události pro nejvybranější biatlonisty rozhodlo 18 milisekund.

Lidským okem těžko postřehnutelný okamžik už jednou Fourcada o olympijské zlato připravil. Bylo to před čtyřmi lety ve stejném závodě na hrách v Soči, kdy Francouze ve finiši porazil Nor Emil Hegle Svendsen.

„Myslel jsem, že se historie opakuje,“ přiznal 29letý lídr Světového poháru na tiskové konferenci. Olympijské stříbro má ze závodu s masovým startem i z Vancouveru 2010. A chvíli se zdálo, že i z Koreje si z nejprestižnějšího závodu přiveze „jen“ druhé místo...

Hromadný závod mužů

Podrobné zpravodajství

Po strhujícím finiši Fourcade i německý soupeř padli na sníh. Francouzský vousáč, který se v závěrečném tříkilometrovém okruhu neúspěšně snažil setřást Schemppa, ještě vztekle mrštil hůlkou o zem.

„Vím, že Simon je skvělý sprinter, zatímco finiš není moje silná stránka. Ale naštěstí jsem v závěrečných metrech našel poslední zbytky sil,“ oddechl si olympijský šampion. Jeho triumf však musela posvětit až cílová fotografie.

„Cílová čára byla o pět metrů dřív,“ posteskl si stříbrný Schempp. Německou jedničku posledních sezon zbrzdilo i to, že si ve finiši musel vybrat jiný koridor pro závěrečný spurt. „Martin věděl, kam jedu, proto si ten koridor vybral a já ztratil rychlost,“ líčil Němec. „Jsem ale šťastný, že jsem získal nějakou medaili,“ ujišťoval.

Nejúspěšnější Francouz olympijských dějin

Ještě větší radost měl logicky francouzský hegemon s malorážkou na zádech. V 29 letech se s celkovými čtyřmi zlaty a dvěma stříbry stal nejúspěšnějším Francouzem v olympijských dějinách.

I proto mu na Twitteru gratuloval francouzský prezident Emmanuel Macron. „Kdybych byl Nor, nejlepší sportovec v historii země bych nebyl,“ zavtipkoval Fourcade. „Ale je to něco neuvěřitelného. Vyrostl jsem u televize, kde jsem sledoval olympiádu a biatlon. Jsem opravdu hrdý,“ vykládal.

18.února 2018 v 13:40, příspěvek archivován: 18.února 2018 v 19:24

Au bout de l’effort et du suspense, @martinfkde nous fait vibrer et rêver une deuxième fois en offrant une nouvelle médaille d’or à la France. Une légende des Jeux Olympiques d’hiver et du #biathlon. #PyeongChang2018 @franceolympique https://t.co/w910kEionx

Jeho jedinečnost dokládá i zajímavá skutečnost. V olympijském areálu Alpensia se v mužské kategorii rozdávalo 12 individuálních medailí, které našlo 11 nových majitelů.

Fourcade jako jediný z vyrovnaného pole a v nevyzpytatelných podmínkách získal dva individuální cenné kovy - zlato ze stíhačky a závodu s masovým startem. Další může přidat v následujících dnech coby člen francouzských štafet.

Jedenáctinásobný mistr světa je pod pěti propletenými kruhy dál lačný po medailích...

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.