Doporučujeme

Švýcarský hokejista Gaetan Haas v šanci před korejským gólmanem Mattem...

Švýcarský hokejista Gaetan Haas v šanci před korejským gólmanem Mattem Daltonem. (17. února 2018) | foto: Reuters

Korea - Švýcarsko 0:8, domácí nestíhali, favorit došel za jasnou výhrou

• 24
Kdepak, žádné překvapení. Korejští hokejisté sice v úvodním duelu na olympiádě potrápili Česko, jenže v tom dalším inkasovali tvrdý direkt. Zasadilo jim ho Švýcarsko, které zvítězilo naprosto jednoznačně 8:0, čímž se vrátilo do boje o postup do čtvrtfinále.

Hattrick vstřelil útočník Pius Suter. Brankář Jonas Hiller jako třetí na turnaji po Švédech Viktoru Fasthovi a Jhonasu Enrothovi udržel čisté konto.

Švýcaři budou v neděli od 8:40 SEČ posledním soupeřem Česka v základní skupině A a mohou promluvit do pořadí na prvních dvou místech. Jsou třetí o bod za Kanadou, kterou čeká Korea, a o dva za výběrem kouče Josefa Jandače.

Korejci, kteří loni postoupili poprvé do elitní kategorie mistrovství světa a na olympiádě debutují mezi nejlepšími výběry světa, při vstupu do turnaje podlehli Česku těsně 1:2. Švýcaři, kteří na úvod prohráli s Kanadou 1:5, také žádné překvapení nepřipustili.

V úvodním dějství mělo Švýcarsko převahu, přestřílelo soupeře v poměru 15:7, ale vytěžilo jen jednobrankové vedení. Dalton v korejské brance totiž opět předvedl řadu úspěšných zákroků. Překonal jej jen v 11. minutě z dorážky Hollenstein.

Švýcaři pojistili náskok až před polovinou utkání. Ve 28. minutě si vybral slabší chvilku Dalton, jemuž rána Du Boise vypadla a zachytil ji až za brankovou čárou. Situaci si český sudí Hribik s Finem Rantalou raději ještě prověřili u videorozhodčího. Zatímco Hiller možnosti Korejců likvidoval, ve 36. minutě protlačil u levé tyče puk za Daltona Suter a upravil na 3:0.

V úvodu závěrečné části jen čtyři vteřiny po skončení přesilovky přidali Švýcaři další gól. Rüfenacht se parádní kličkou uvolnil přes Regana a bekhendem překonal Daltona.

Svěřence českého trenéra Patrika Martince z nejlepšího korejského celku Asijské ligy Anyang Halla ještě ve 46. minutě překonal po Ambühlově přihrávce zblízka Suter a do branky se postavil Pak Song-če.

Čistý štít držel 98 vteřin, než jej z pravého kruhu překonal střelou nad lapačku Schäppi. V 52. minutě Suter tečoval Geeringovu střelu a po potvrzení u videa, že se nejednalo o vysokou hůl, oslavil jako druhý hráč na turnaji po Rusovi Kirillu Kaprizovovi hattrick.

Výsledek ještě dovršil Corvi. Hiller musel své čisté konto uhájit ještě v poslední minutě, kdy zlikvidoval Swiftův únik.

Jižní Korea - Švýcarsko 0:8 (0:1, 0:2, 0:5)

Branky: 10:23 Hollenstein (Haas, Loeffel), 27:36 Du Bois, 35:55 Suter (Herzog), 43:50 Rüfenacht (Untersander, Almond), 45:17 Suter (Ambühl, S. Moser), 46:45 Schäppi (Almond, Geering), 51:24 Suter (Geering, Ambühl), 55:10 Corvi (Hofmann, Du Bois). Rozhodčí: Hribik Jan, Rantala Aleksi – Lhotský Miroslav, McIntyre Fraser.

Jižní Korea Dalton (46. Sung-Je Park) – Jong-čon So, Young, Won-čon Kim, Hjon-ho O, Regan, Plante, Ton-ko I – Won-čong Kim, Swift, Ki-song Kim – Jong-čon I, Sang-uk Kim, Testwuide – Radunske, Jin-Hui Ahn, U-sang Paj – Čin-kjo Pak, Min-Ho Čo, Sang-u Šin – Sang-hun Šin.

Švýcarsko Hiller (Stephan) – Geering, Rüfenacht, Du Bois, Schlumpf, Furrer, Loeffel, E. Blum, Untersander – Praplan, Ambühl, Schäppi – Suter, Herzog, Scherwey – Hollenstein, Corvi, S. Moser – Almond, Haas, Hofmann.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.