Nagano ožívá při každých hrách, říká olympijský vítěz Moravec

KLOUŽE TO. Olympijský festival v Ostravě navštívil také dvojnásobný mistr světa v hokeji a olympijský vítěz David Moravec. | foto: ČOV

16 2018
Nominace hokejových reprezentantů na olympijských hrách v Pchjongčchangu není špatná. Tvrdí to David Moravec, olympijský vítěz z Nagana 1998 a dvojnásobný mistr světa z let 1999 a 2001.

„On to říkal i Pepa Jandač (trenér národního mužstva – pozn. red.), že nominace nebyla až tak široká, protože ti nejlepší jsou v NHL,“ uvedl Moravec. „Ve výběru jsou dobří hráči, ale holt kvalita je přece jen v trochu jiné soutěži. Přesto nominace není vůbec špatná.“

Přesto, chybí vám v ní někdo?
Možná bych riskl Nečase. Vždycky se nehraje na čtyři vyrovnané formace a on mohl být ten žolík, který nemá svědomí, může hrát živelný hokej a překvapit soupeře. Podobné to bylo s Pastou (David Pastrňák z Bostonu – pozn. red.) na minulém Světovém poháru. Hrál perfektně i na mistrovství světa a neřešil zásadně defenzivu, protože je hráčem do útoku. Dovede si však to svoje odbránit, má rychlé nohy, umí se vrátit. Nečas je jeden z mladších hráčů, který na to má. Nejen fyzicky, ale i psychicky.

Chybí vám tam více mladíků?
Úplně těch nejmladších, z těch dvacítek, asi ne. Nemyslím si, že tam někdo tak vyčníval nebo by si to zasloužil, ale to je můj názor. Přece jen jde o olympiádu a trenér nemůže vzít tři čtyři začínající hráče, protože to už je skoro celá jedna pětka a byl by problém, kdyby se to nepovedlo.

„Nejde jen o hokej, ale o celkové zápolení, o tu velkou sportovní rodinu v olympijské vesnici.“

Degraduje hokejový turnaj to, že na něm scházejí hokejisté z NHL?
Zcela určitě. Olympiáda je top akce, v podstatě největší akce na světě. Člověk může mít formu tři roky a čtvrtý přijde zranění nebo výpadek a nikam nejede. A další tři roky může zase hrát super... Olympiáda je něco neskutečného. Nejde jen o hokej, ale o celkové zápolení, o tu velkou sportovní rodinu, když jsou všichni v olympijské vesnici. To je něco úžasného. Těm, co tam jsou, závidím.

Co říkáte tomu, že Rusové kvůli problémům s dopingem nehrají pod svou vlajkou, ale jako Olympijští sportovci Ruska?
To je politika. Stalo se, co se stalo, a oni z toho nějak šalamounsky vyšli. Ale že Rusové nehrají jako Rusko, nás Čechy netrápí. Je mi víceméně jedno, jestli mají svou bojovou zástavu nebo ne. My ji máme. Věřím, že my tu naši hymnu uslyšíme několikrát. A že ji Rusáci mít nebudou, je jejich věc. Jestli je pravda, co všechno se o dopingu v souvislosti s Ruskem píše, tak měl být ten postih tvrdší, ale asi je v tom i ta politika.

Vy jste zažil pro český hokej nejslavnější olympiádu v Naganu. Pořád na ni hodně vzpomínáte?
Člověk to má v hlavě, je to tam někde zastrčené. Většinou si na to vzpomenu, když se mě někdo zeptá. Není to tak, že bych se každé ráno probudil a říkal si: Jo, to bylo tehdy v Naganu (směje se).

Takže...
... Vzpomínky jsou úžasné. Vzpomínám i na to, jak jsme navštěvovali jiná sportoviště, fandili Katce (běžkyni na lyžích Neumannové – pozn. red.) a byli u toho, když získala stříbro. I to, když jsme chodili do Českého domu. Celkově tam byla atmosféra perfektní.

Tudíž vaše vzpomínky ožívají nejvíce v době olympiád?
Omílá se to hlavně při nějakých výročích. Totéž je s mistrovstvím světa (Moravec svým gólem v prodloužení zařídil vítězství nad Finy v Německu 2001 – pozn. red.).

Největší historky, pokud jde o Nagano, se týkají zpáteční cesty, že?
Pamatuji si ji ne úplně čistě, ale pamatuji. Bylo to velice divoké. Let začal poklidně, ale pak se to zvrtlo v tom dobrém slova smyslu. Oslavovali jsme, skákali. Až mezi nás přišel pan Jirmus (akrobatický pilot Petr Jirmus, který tehdy řídil vládní letadlo – pozn. red.). Nabádal nás, abychom neskákali v pravidelných intervalech, protože by letadlo mohlo mít problém. Je fakt, že se začalo i naklánět. Když v něm třicet lidí skákalo, tak to sranda nebyla.

Autor:

Nejčtenější

Olympijská pochodeň pro Tokio je inspirována sakurou

Detail olympijské pochodně pro Tokio 2020

Olympijská pochodeň pro letní hry v Tokiu v roce 2020 dostala tvar lístků sakury. Japonci se...

Další z rubriky

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarská gólmanka Florence Schellingová na olympiádě v Pchjongčchangu

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem....

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Najdete na iDNES.cz