Doporučujeme

VEDEME. Michal Řepík střílí druhou branku v olympijském utkání proti Koreji....

VEDEME. Michal Řepík střílí druhou branku v olympijském utkání proti Koreji. (15. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Korea - Česko 1:2, hokejisté prohrávali, nakonec vydřeli těsnou výhru

• 921
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - Přáli si dát první branku a pak bez nervů soupeři gólově odskočit. Scénář ale byl ryze odlišný, byť alespoň s předpokládaným koncem. Hokejová reprezentace v úvodním zápase olympijského turnaje porazila Koreu. Jenže při výsledku 2:1 je jasné, že to byly nervy až do posledních vteřin.

A tak je tento zápas především fackou před víkendem, kdy se národní tým utká s Kanadou a Švýcarskem, což je poněkud jiná váhová kategorie než - při vší úctě - Korea. „Nečekali jsme nic jednoduchého, takže nejdůležitější je pro nás vítězství,“ řekl kouč Josef Jandač.

Ten zpočátku nasazoval na elitní řadu soupeře čtvrtou formaci Řepík-Horák-Birner, kterou už dopředu nazval „udržovací.“ Chtěl odlehčit první české lajně, aby pak měla víc prostoru v útoku. Přesto byl ale právě Řepík (1+1) v zápase nejproduktivnějším hráčem, ale o tom později.

Známkování

Ohodnoťte výkon hokejistů jako ve škole od jedničky do pětky

K cestě za vítězstvím totiž nejdřív přišlo varování - už ve 4. minutě se v solidní šanci zjevil Sang-Wook, ale Francouz ho bravurně vychytal. O další čtyři minuty později už ho však překonal Čo Min-ho, který svou ránu šikovně skryl za bránícího Kováře.

Aréna plná domácích fanoušků křepčila nadšením, včetně severokorejských roztleskávaček za českou brankou. Ovšem záhy přišlo - alespoň částečné - české probuzení. Nejdřív ještě proti střele výborně hrajícího Červenky předvedl Dalton haškovský zákrok vyrážečkou, o minutu později ale už při přesilovce předložil Řepík puk Kovářovi, který šikovně vyrovnal. A když pro změnu na trestné seděl za přísné vyloučení Radil, otočil Řepík v oslabení skóre.

„Jak jsme šli do vedení, tak jsme čekali, že přidáme nějaký gól, abychom se trošku zklidnili. Ale s přibývajícím časem přišla oslabení, která jsme ubránili. Ke konci už bylo těžké, abychom neudělali nějakou chybu, takže to směřovalo k dramatu. Párkrát nám zatrnulo,“ uvedl Jandač.

Byla to vážně šichta. Ať po druhé třetině vedli Češi na střely 25:10, odskočit se nedařilo. Jednak korejský Kanaďan Dalton byl jako zeď, jednak chyběl klid, rozvaha. O podcenění nemůže být řeč, tým bojoval, ale až příliš byla znát nervozita z olympijské premiéry, která byla v kontrastu s korejskou obětavostí a nadšením.

„Jak jsme je měli načtené, tak Korejci hráli. Všichni umí bruslit, hrají na hranici sebeobětování. A když se výsledek takhle tahá a jsou furt ve hře, neskutečně bojují,“ říkal kouč. „My musíme hlavně zlepšit hru 5 na 5. Byli jsme zbytečně moc roztažení a také musíme zlepšit fyzickou hru, protože v té jsme nebyli dostatečně silní.“

Přihrávkám až příliš často chyběla přesnost, po kterých následovala zakázaná uvolnění. Poznat bylo, že dlouhodobě český hokej postrádá konstruktivní a ofenzivní beky. Snad jediným obránce, který se snažil opakovaně podporovat útok, byl Nakládal. Na druhou stranu si solidně vedla první lajna a Erat působil jako správný lídr.

V té druhé si zase výtečně počínal Červenka, jen gól tomu chyběl (ve třetí třetině trefil břevno). Naopak matně vypadala třetí formace Radil-Zohorna-Koukal, nevýrazný byl i obránce Němec. Změny v sestavě ale nepřišly.

„Nechtěli jsme úplně zbytečně lajny přeskupovat. Přemýšleli jsme, že bychom zapojili třináctého útočníka Růžičku. Ale hrálo se hodně přesilovek a oslabení, takže k tomu nedošlo,“ uvedl Jandač.

Přesto to na upachtěnou výhru stačilo, avšak poslední tři minuty mače se Korea hnala za vyrovnáním.

V pátek má český tým volno, v sobotu hraje proti Kanadě a v neděli zakončí skupinu duelem se Švýcarskem.

Korea - Česko 1:2

Branky a nahrávky: 8. Čo Min-ho (Radunske, Swift) - 12. Jan Kovář (Řepík, Sekáč), 17. Řepík (Birner, Francouz). Rozhodčí: Lemelin (USA), Öhlund - Pihlblad (oba Švéd.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Třetiny: 1:2, 0:0, 0:0. Diváci: 6025.

Korea: Dalton - Kim Won-čon, Young, Regan, I Ton-ko, So Jong-čon, Plante, O Hjon-ho - Testwuide, Kim Sang-uk, Kim Ki-song - Swift, Radunske, Čo Min-ho - Šin Sang-u, Kim Won-čong, Pak U-sang - Pak Čin-kjo, I Jong-čon, Šin Sang-hun - Čon Čong-u. Trenéři: Pek Či-son, Kim U-Če, Son Ho-Sung a Richard Park.

Česko: Francouz - O. Němec, Vitásek, Nakládal, Polášek, Mozík, Kolář, od 30. navíc Jordán - Řepík, Horák, Birner - Erat, Jan Kovář, Sekáč - Vondrka, Mertl, Červenka - Radil, Koukal, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.