Doporučujeme

Pohled na olympijskou Cortinu d’Ampezzo v roce 1956.

Pohled na olympijskou Cortinu d’Ampezzo v roce 1956. | foto: Profimedia.cz

Co dávají v televizi? Hádej, hádej, hadači - a olympiádu!

  • 3
Byla to velká premiéra: první televizní přenosy ze zimní olympiády! Těžká technika se sunula k tratím na saních a tribuna u areálu lyžařů byla vybudována tak, aby na ní kamerám nevadilo vycházející slunce. Organizátoři her v Cortině d’Ampezzo 1956 a italská televizní společnost RAI rozeslali po evropských zemích dotazníky: Chcete vysílat olympiádu?

Československá televize nereagovala. Její šéfové věřili: signál získáme "načerno" od soudruhů z NDR. Spletli se. Proto šéf pražského studia Karel Kohout těsně před zahájením her pověřil redaktora Mladé fronty Josefa Hladkého, ať přímo v Cortině přenosy zařídí.

Ředitel RAI Grilli nejprve Hladkého odmrštil: "Vy jediní jste nám neposlali nazpět dotazník."

Až pak smířlivěji dodal: "Dobře, jak se vyrovnáme finančně?"

Hladký jej překvapil: "U nás jde jen o pokusné vysílání. Nemůžeme dát nic." Načež ho Grilli odkázal na pana Brauna (rodáka z Brna) z oddělení zahraničních vztahů RAI. Toho Hladký pozval na večeři, kterou zaplatil ze svých diet a kde jej umluvil. Braun údajně pronesl: "Tak si to vysílejte, ale je to pirátství."

21 zimních her, 21 příběhů

Před letošními hrami v Soči přinese seriál MF DNES dohromady 21 příběhů, jež připomenou všechny předchozí zimní olympiády.
Vyšlo: Chamonix 1924
            Sv. Mořic 1928 
            Lake Placid 1932 
            Ga-Pa 1936 
            Sv. Mořic 1948
            Oslo 1952
Dnes: Cortina 1956
Příště: Squaw Valley 1960

Prvním zahraničním přenosem Československé televize tak byla 27. ledna 1956 třetí třetina hokejového utkání SSSR – Švédsko. Další den následovalo rychlobruslení mužů.

Obrazový signál putoval do Prahy ze SRN, zvuková linka naopak z východoněmeckého Berlína. Vít Holubec a Miloš Zouhar komentovali z pražského studia, bez startovních listin. Odposlouchávali ve sluchátkách komentátora z NDR, ten zase odposlouchával kolegu ze SRN. Proto popisovali dění na obrazovce i se značným zpožděním.

Kolik lidí mohlo vidět 25 odvysílaných přenosů, už nikdo nezjistí. V Československu registrovali tehdy 30 tisíc televizorů. Signál z jediného vysílače na petřínské rozhledně obsáhl jen Prahu, střední Čechy a část severních.

Byla to doba, kdy se nejoblíbenějším pořadem stala soutěžní estráda Hádej, hádej, hadači a kdy fenomén televizních seriálů ještě neexistoval. Teprve o tři roky později se bude vysílat první, devítidílná Rodina Bláhova. Navíc živě ze studia. Autorem jednoho z dílů se stane tehdy neznámý Jaroslav Dietl...

Byla to však i doba, kdy si ještě organizátoři her ani MOV nenechali za televizní práva platit! Až před olympiádou ve Squaw Valley 1960 za ně dá americká společnost CBC 50 tisíc dolarů. Směšně málo proti 4,38 miliardy dolarů, které zaplatí NBC za práva na hry 2014 až 2020.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.