Doporučujeme

HRY MNOHA STŘEDISEK. Milán se s velkými rozpaky připravuje na zimní olympijské...

HRY MNOHA STŘEDISEK. Milán se s velkými rozpaky připravuje na zimní olympijské hry v roce 2026, které budou mimořádně Roztříštěné. | foto: Profimedia.cz

Olympiáda roztříštěná na půdě tří zemí? Hry v Miláně vyvolávají rozpaky

  • 25
Jejich až příliš jasné vítězství nad kandidaturou Stockholmu bylo v roce 2019 překvapením. Ve volbách dějiště zimních olympijských her 2026 tehdy italský Milán porazil švédskou metropoli 47:34. Stalo se tak i přesto, že Italové hostili zimní olympiádu relativně nedávno v roce 2006, zatímco Švédové dosud nikdy. Přesto, že Stockholm sliboval rozhodně kompaktnější hry.

Volitele neodradila před hlasem pro Milán ani vzpomínka, jak zimní olympiáda v Turíně 2006 trpěla chladnou atmosférou, když si Turíňané stěžovali na příliš mnoho dopravních omezení a italští hoteliéři v horách na to, že konání her je obírá o bohatou lyžařskou klientelu.

Proč tedy Milán na půdě MOV triumfoval? Velkou měrou i díky své vizi nízkonákladových her s výrazným využitím už existujících sportovišť. Proto mu prošla jejich nevídaná roztříštěnost na perimetru 300 kilometrů od hostitelského města.

Přitom jak se nejnověji ukazuje, může být realita ještě horší.

Výstavba tobogánu pro saně, boby a skeleton v Cortině, na místě rozebrané dráhy z her 1956, se kvůli navyšujícím nákladům neuskuteční. Do tendru se nepřihlásila žádná společnost.

Proto organizátoři sdělili, že soutěže v těchto sportech přenesou do rakouského Iglsu nebo švýcarského Svatého Mořice.

Navíc padlo rovněž plánované zastřešení rychlobruslařského oválu v Baselze de Piné, které by podle upraveného rozpočtu stálo až 75 milionů eur. Také zde se spekuluje o využití zahraniční dráhy pro rychlobruslařské boje o medaile, tentokrát v německém Inzellu.

„Zavrhli údajně i varianty znovuotevření oválu v Turíně, zastřešení Collalba a výstavbu dráhy v Miláně. Poslední, pátá verze, kterou jsem slyšela, zněla: Udělejme to v Inzellu,“ vypráví trojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková.

2019 ABSOLUTNÍ PARÁDA. Martina Sáblíková slaví triumf na tříkilometrové trati na MS v německém Inzellu. O půl sekundy porazila Nizozemku Antoinette de Jongovou (vlevo), třetí je Ruska Natalia Voroninová (vpravo).

Mezinárodní bruslařská unie ISU zastřešený ovál vyžaduje. Sáblíkové by připadalo symbolické, kdyby její kariéra vyvrcholila na dráze v Collalbu, kde ve velmi spartánských podmínkách začala svoji pouť na rychlobruslařský Olymp. „Kruh by se tak uzavřel se vším všudy. Jenže na druhou stranu nechci, aby tamní ovál přišel kvůli střeše o úžasné alpské panoráma, které se za ním tyčí. Naprosto by tím ztratil své kouzlo,“ říká.

Pokud by se uskutečnila varianta s Inzellem a Iglsem nebo Svatým Mořicem, zažili bychom první olympiádu, ať letní, či zimní, na půdě tří zemí. A zároveň nejroztříštěnější v historii, s dalšími sportovišti v Miláně, Bormiu, Anterselvě, Val di Fiemme a Cortině a se závěrečným ceremoniálem na starověkém amfiteátru ve Veroně.

„Takové hry nebudou mít soudržnou atmosféru,“ očekává Sáblíková. „Když se každý sport uskuteční jinde, půjde spíš o soubor mnoha mistrovství světa ve stejném oblečení. Olympiáda bude zcela postrádat atmosféru, kdy se sportovci z různých odvětví potkávají a fandí si a kdy cítíte soudržnost celé výpravy.“

Už v Pekingu 2022 dělilo dějiště ledových a sněhových soutěží 250 kilometrů, ale rychlovlak trasu zdolal za pouhou hodinu. „V pekingské vesnici tam s námi bydleli hokejisté, krasobruslaři, short track a curling, nějakou atmosféru to mělo,“ vzpomíná Sáblíková.

V Itálii bude i cestování mezi středisky mnohem zdlouhavější.

Tříštění her do dalších zemí a s ním spojená italská ostuda se nicméně nelíbí kabinetu premiérky Giorgie Meloniové. Ten se nyní do celé záležitosti vložil a usiluje o udržení soutěží na italském území. Organizátoři se mají pokusit o oživení tobogánu v Cesaně, 150 kilometrů od Milána. Byl postaven pro hry v Turíně 2006, ale roku 2011 uzavřen a demontován.

Zároveň má být rozpracován projekt výstavby dočasné rychlobruslařské dráhy ve výstavním komplexu v Miláně.

„Radši ani nepřemýšlím, jakou variantu bych si vybrala,“ říká Sáblíková, která má také k Inzellu pozitivní vztah, vždyť se zde stala třikrát mistryní světa.

I kdyby se Italům povedlo uhrát konání všech sportů v rámci hranic země, primát nejroztříštěnějších zimních her přesto Milánu 2026 zůstane. Vždyť nejzápadněji položené sportoviště v Cesaně s nejvýchodněji položenou Cortinou by po silnici dělila vzdálenost 630 kilometrů.

I taková je daň za omezení nákladů na hry v ekonomicky složité době, byť jejich italskou verzi můžeme nazvat extrémem. Už v Turíně 2006 nefungovalo motto „Tady žije vášeň“. Hry mnoha středisek v roce 2026 mohou duch olympijské pospolitosti postrádat ještě silněji.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.