Nikdo neprohrál. A vyhrát mohou všichni

12 2005
České olympijské hnutí povede další čtyři roky Milan Jirásek. Zkušený, nezprofanovaný a respektovaný diplomat, jenž kormidloval loď pod vlajkou pěti kruhů osm let v bouřlivých vodách probouzejícího se sportovního kapitalismu. Jan Železný, sportovní legenda, na Olymp funkcionářské kariéry ještě nevyšplhal.

Je to logické. A správné. Ani jako dorostenec s mohutným nápřahem se přece nemohl stát olympijským vítězem. Byť měl talent a podporu okolí.

Anebo mohl? Ale jistojistě by se jím pak nestal třikrát po sobě. Všechno má svůj čas. Teď mohou oba spojit síly pod jedním praporem a pozdvihnout ho vysoko.

Dokážou to? Zdá se, že ano. Čeká je vrtkavý balanc na hraně mezi již téměř nedosažitelnými olympijskými ideály a hlubokou řekou komerční reality, v níž je tak snadné utonout. Ustát náročný pochod bude stále obtížnější. Sportovce musí vést, ale i nasytit.

Pěstovat kult silných, ale podpořit i klopýtavé kroky malých. Chránit je i rozvíjet. A ještě k tomu sklízet medaile. Volba proběhla klidně a jasně na to, jaký rumraj jí předcházel.

Což je dobře, neboť naznačuje, že olympijské hnutí zůstává na zeměkouli válek přece jen zbytkem rezervace s výskytem sportovního ducha. Politici by si mohli průběh jednání promítat jako instruktáž v hodinách etiky - pokud by se jí snad někdy zabývali...

Ten, jehož "strana" neprošla ekonomický místopředseda Bauer - odstoupil tak, jak před volbami slíbil. Oštěpař Železný už vyhrál mnoho bitev, ale také se umí vyrovnat s tím, že neuspěl.

Na poli sportovním. Mezi diplomaty má čtyři roky na to, aby ukázal svůj skutečný zájem a schopnosti. Pak tu nenajde konkurenci.

Milan Jirásek při volebním aktu.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz