Jirásek obhájil pozici šéfa olympioniků

11 2005
Praha - Milan Jirásek obhájil post předsedy Českého olympijského výboru. V úterním hlasování porazil poměrem 58:33 svého vyzyvatele, trojnásobného olympijského šampiona Jana Železného. "Měl jsem indicie, že pětapadesát delegátů jde se mnou. A jsem mile překvapen, že se k nim ještě další tři přidali," řekl staronový předseda krátce po volbách.

Zasedání ČOV jsme sledovali ON-LINE

Osmašedesátiletý Milan Jirásek, primář ortopedické ambulance Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích povede olympioniky už ve třetím období. Poprvé byl zvolen v roce 1996 a tentokrát se mu mandát prodloužil až do roku 2008.

Nadpoloviční většinu hlasů získal hned v prvním kole, když jeho jméno označilo na svých lístcích 58 delegátů. O tři více, než kolik Jirásek podle kuloárních odhadů očekával. "Spíš jsem se obával, že některé z těch, co mi slíbili podporu, zlomí druhá strana."

Bauer odstoupil, zvolen byl Zedníček

Staronový předseda Milan Jirásek už zná všechny své nejbližší spolupracovníky. Do funkcí místopředsedů ČOV byli zvoleni František Dvořák, Jiří Zedníček a Josef Dovalil. S výjimkou Zedníčka jde o funkcionáře, kteří na stejných pozicích pracovali i v minulém období.

Ze sestavy, která řídila ČOV v posledních čtyřech letech, tak vypadl pouze Karel Bauer, místopředseda pro ekonomiku a marketing. Po vítězství Milana Jiráska svoji kandidaturu stáhl a z boje odstoupil.

"Jirásek i Železný končili své projevy tím, že je důležitá týmová práce. Není tajemstvím, že já jsem hodně podporoval Honzu Železného a jeho tým, stejně jako Jiří Zedníček byl na straně Milana Jiráska a jeho lidí," řekl Bauer před plným sálem. "Rád bych stáhl kandidaturu, abych umožnil týmu, který zvítězil, dál pokračovat."

Hosté jeho gesto ocenili potleskem. Vzápětí složil kandidaturu i třetí z uchazečů o funkci Ivan Ivančo a Jiří Zedníček mohl být zvolen aklamací.

Zdlouhává volba dalších členů výkonného výboru končila dramatickým okamžikem. Ve třetím hlasování spolu o poslední volné místo soupeřili předsedové veslařů a zápasníků Jiří Kejval s Petrem Kmentem. Kejval, známý Jiráskův stoupenec, nakonec prošel o jediný hlas.

Po prvním kole byli známí čtyři členové. Nadpoloviční většinu získali Karel Pilný (atletika, 68 hlasů), Ladislav Malý (judo, 51), Pavel Kořan (ČSTV, 49), Vladimír Srb (plavání, 47). Ve druhé sérii je doplnili Jaroslav Pollert (kanoistika, 46 hlasů), Vratislav Kulhánek (hokej, 44), Alexander Károlyi (fotbal, 39), Jiří Adam (moderní pětiboj, 38), Karel Bauer (jachting, 37) a Jaroslav Pekař (střelba, 36). Ve finále se k nim přidal Jiří Kejval (veslování, 39).

V samostatné volbě se do výboru dostali zástupci přidružených složek Květa Pecková (Klub fair-play), Antonín Rychtecký (Olympijská akademie) a Oldřich Svojanovský (Klub olympioniků).

Jirásek má připraven důkladný plán

"Když se nebudeme snažit být lepší, časem nebudeme ani dobří," těmi slovy ukončil Milan Jirásek svůj projev, který přímo předcházel volební proceduře. V mnoha názorech se shodoval s protikandidátem Janem Železným.

Oštěpaři jako členu Mezinárodního olympijského výboru hodlá Jirásek připravit podmínky pro jeho práci také v domácím olympijském hnutí. "Budiž zachováno všechno, co se osvědčilo. Ale to nám nesmí stačit," dodal Jirásek ve svém volebním projevu. K mikrofonu přistoupil jako druhý, po Janu Železnému.

Pro další čtyřleté období má Jirásek připravený důkladný plán. Chce zvýšit úroveň sportovních výkonů cestou podpory sportovních svazů a podpořit pokračování rozvojového olympijského programu. "Časovat podporu kolektivním sportům, aby mohly uspět ve složitých olympijských kvalifikacích," řekl mimo jiné.

Ve své funkci chce Jirásek zlepšit finanční zabezpečení. "Vytvořit silnou ekonomickou komisi, prohloubit spolupráci s ministerstvem školství. Zkvalitnit vlastní marketing. Upravit proporci výdajů více ve prospěch sportovní přípravy," konstatoval.

Jirásek na plenárním zasedání jednoznačně podpořil myšlenku Praha olympijská, zdůraznil nutnost zkvalitnit sociální program pomoci bývalým olympionikům v důchodovém věku.

V oblasti marketingu je podle něj zapotřebí vytvořit čtyřletý rámcový plán a zkvalitnit marketing ČOV ve společnosti Česká olympijská.

"Budu-li zvolen, chci zklidnit situaci, vyhodnotit argumenty, ať se objevily na té které straně, posoudit je a obnovit dobrou atmosféru v ČOV. Jsem ochoten spolupracovat se všemi subjekty, které mohou zajistit prostředky pro sport, ale za jasných pravidel. Pokud budu zvolen, vytvořím pro Jana Železného jako člena MOV podmínky pro práci v Českém olympijském výboru," dodal Jirásek ve svém proslovu.

Pár minut poté, co jej dokončil, by vyhlášen šéfem Českého olympijského výboru na období 2005 - 2008.

DÁLE ČTĚTE: První gratulovala Pyšný princezna
                      Neberu to jako prohru, říká Železný

Složení výkonného výboru ČOV

Předseda:
Milan Jirásek.

Místopředsedové: František Dvořák, Josef Dovalil, Jiří Zedníček.

Členové: Jiří Adam, Karel Bauer, Alexander Károlyi, Jiří Kejval, Pavel Kořán, Vratislav Kulhánek, Ladislav Malý, Květa Pecková, Jaroslav Pekař, Karel Pilný, Jaroslav Pollert, Antonín Rychetský, Vladimír Srb, Oldřich Svojanovský, Jan Železný.

Milan Jirásek (vlevo) obhájil post předsedy Českého olympijského výboru. Vpravo je jeho poražený soupeř Jan Železný.

Svůj hlas právě odevzdává desetibojař Tomáš Dvořák.

Kandidáti na předsedu Českého olympijského výboru (ČOV) oštěpař Jan Železný (vpravo) a dosavadní předseda Milan Jirásek na zasedání ČOV.

Milan Jirásek při volebním aktu.

Hlasovací lístek hází do urny běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

Dana Zátopková žertuje s kandidátem na přesedu Českého olympijského výboru Janem Železným před zasedáním Českého olympijského výboru.

Kandidát na předsedu Českého olympijského výboru (ČOV) oštěpař Jan Železný hovoří k delegátům na zasedání ČOV.

Jan Železný při svén volebním projevu.

Jan Železný (vpravo) gratuluje staronovému předsedovi ČOV Milanu Jiráskovi.

Potlesk pro staronového předsedu ČOV Milana Jiráska.

Jan Železný právě odvolil

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Scania Eur6 8x4 36/65t sklápěč
Scania Eur6 8x4 36/65t sklápěč

r.v. 2014, naj. 198 000 km, diesel
3 131 480 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz