Zimní olympiáda 2022 může být u Velké čínské zdi, nebo i na Slovensku

Ve kterém městě vystoupá vlajka s pěti kruhy v roce 2022? | foto: AP

15 2013
Termín vypršel, žádná další přihláška už není akceptovatelná. O zimní olympijské hry 2022 se utká šest měst - tedy dvakrát tolik, než o předchozí zimní olympiádu. Vítěze pak určí volby, k nimž dojde na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Kuala Lumpuru 2015.

Každopádně zapomeňte na doby, kdy o zimní olympiády usilovala klasická zimní střediska, počínaje francouzským Chamonix a švýcarským Svatým Mořicem a konče norským Lillehammerem. Tentokrát vstupují do bitvy o sněhové a ledové hry úplně jiná města:

Almaty (Kazachstán)

Peking (Čína)

Krakov (Polsko)

Lvov (Ukrajina)

Oslo (Norsko)

Stockholm (Švédsko).

Pokud pomineme různé městské sprinty, tak pouze Oslo se svým areálem Holmenkollen má podmínky a areál na pořádání vrcholných lyžařských soutěží. Naplňuje se však vize Mezinárodního olympijského výboru, který chce napříště i zimní olympiády pořádat ve velkých městech - s tím, že především za sněhovými soutěžemi se odtud bude dojížděť. Někdy až stovky kilometrů.

Stockholm by tak pořádal sjezdařské soutěže v 640 kilometrů (!) vzdáleném Aare, zatímco Oslo by poslalo sjezdaře do 200 kilometrů vzdálených středisek u Lillehammeru.

Dvacetimilionový Peking počítá pro svoji vizi her s horskou oblastí Čang-ťia-kchou u Velké čínské zdi a polský Krakov se střediskem Zakopané, ale i s některými lyžařskými soutěžemi ve slovenských Tatrách. Slovenská strana navíc usiluje, aby jim Poláci přidělili část hokejového turnaje.

"Jsem nadšen, že o hry se uchází tolik měst," říká Thomas Bach, nový prezident Mezinárodního olympijského výboru. Paradoxně, německý kandidát Mnichov, který měl být jedním ze silných hráčů do olympijského pokru, svoji kandidaturu stáhl. "Král" všech olympioniků totiž nemá patřičnou olympijskou podporu mezi "poddanými" u sebe doma. Ve všech čtyřech regionech, jež měly hostit případnou mnichovskou olympiádu, se obyvatelé v referendu postavili proti kandidatuře. Po porážce s korejským Pchjong-čchongem v bitvě o hry 2018 tak utrpěli němečtí sportovní funkcionáři ještě tvrdší direkt.

Mnichov mohl být prvním městem v historii, které by hostilo jak letní olympiádu (1972), tak tu zimní. Totéž však stále mohou dokázat Peking (letní hry 2008) a Stockholm (1912).

Ze šesti měst vybere Mezinárodní olympijský výbor 9. července 2014 užší skupinu kandidátů, která postoupí do finální fáze souboje o hry. Z nich pak členové MOV zvolí 31. července 2015 hostitele her.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Další doping vzpěračů na OH v Londýně. Pozitivní byl i zlatý Torochtij

VÍTĚZNÝ POKUS. Vzpěrač Alexej Torochtij získal na OH v Londýně zlatou medaili v

I další vlna zpětných analýz vzorků z olympijských her v Londýně v roce 2012 přinesla pozitivní...

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Najdete na iDNES.cz