Doporučujeme

Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Na další letní hry nyní Evropa nemá, říká místopředseda ČOV Kejval

  • 63
Londýn (Od zpravodaje MF DNES) - Po megalomanském Pekingu 2008 dokázal "skromnější" Londýn ozdravit olympijské hnutí. Přesvědčen je o tom Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku a s velkou pravděpodobností budoucí prezident ČOV. "Jen ohledně dalšího využití hlavního stadionu jsem lehce pesimistický," tvrdí.

Existují též návrhy, že se stane základnou pro areál formule 1.
To jsem naštěstí neslyšel. Ale myslím si, že třeba plavecký stadion, kde po hrách rozeberou mobilní tribuny, vyřešili Britové výborně. Není potřeba stavět pro hry obrovské stadiony, je možné řešit to těmito provizorními. Peking nechci hodnotit, protože Číňanů je miliarda a 300 milionů, tam jsou měřítka úplně jiná. Ale pro evropské poměry by ty čínské stavby nedávaly smysl.

I Londýnu narostl rozpočet na hry až na 11 miliard liber.
Ale proti Pekingu poklesly náklady přímo dramaticky. Musíme navíc brát v potaz, že Londýn je jedno z nejdražších měst světa, druhé po Tokiu. Kdyby stavěli totéž v Riu pro olympiádu 2016, bude to tak o 30 procent lacinější.

Na další hry v roce 2020 zůstávají ve hře Tokio, Istanbul a Madrid, v předkole už vypadly Dauhá a Baku. Stáhl se Řím a další evropská města, i Španělé se strachují, zda by v případě vítězství ve volbách měli na hry dost financí. Co to podle vás signalizuje?
Jde o odraz ekonomické pozice Evropy ve světě. Ekonomická rozmařilost ji doběhla. Mám obavu, že letní hry tu teď nějakou dobu neuvidíme. Olympiáda musí být z velké části financovaná státem a městem - a ta evropská na ni momentálně nemají.

Mnozí favorizují Istanbul. Věříte, že může vyhrát?
Věřím, ale mám tam z organizace malinko hrůzu. Ale stejně tak se bojím, jak ji zvládnou v Riu.

Ještě nedávno platilo, že dvakrát za desetiletí pořádaly letní či zimní hry Spojené státy. Také toto období už skončilo?
Oni by je Američané rádi zase měli. Ale toho času nejsou v přízni. Spojené státy si totiž berou 50 procent všech peněz, které získá MOV z marketingových práv a sponzorů. A to se ostatním zemím nelíbí. Američané si uvědomují, že dokud ostatní neuchlácholí, voliči jim hry nedají. Drobný ústupek, který nedávno udělali, nestačí.

Kořeny tohoto "konfliktu" jsou však pořádně hluboké, ne?
Datují se do roku 1984. Předtím byly každé hry obrovsky prodělečné. Pak Američané nabídli MOV, že zřídí sponzorský program s tím, že polovinu peněz z něj získá MOV a polovina připadne Olympijskému výboru USA. To platí dodnes. Jenže velké americké firmy, které tento sponzorský pool vytvořily, měly tehdy 80 procent zisku v USA a 20 procent v zahraničí. Nyní však ty samé firmy mají 30 procent zisku v USA a zbytek mimo, protože během posledních 20 let proběhla masivní globalizace.

Jak se to může změnit?
Musí dojít k nové dohodě MOV s Američany. Ti musí slevit ze svých finančních požadavků.

Částky za televizní práva z her zároveň nadále rostou. Bude tento trend pokračovat?
Patrně ano. MOV se zhlédl v mistrovství světa ve fotbale, kde vyšponovala FIFA částky do astronomické výše. Už při zimních hrách v Soči 2014 bude problém. EBU nemá přednostní práva, hry byly rozděleny do jakýchsi balíčků a ČT nezískala práva na všechny sporty. (Podle zdrojů z ČT má Nova práva na jeden sport, který si může zvolit – patrně tedy hokej). To je složitá situace. ČT je dnes jediná nekomerční televize u nás, naše spolupráce s ní je úžasná. Chceme divákům přiblížit hry co nejvíc a propojit lidi co nejvíc se sportovci. To by si komerční televize asi nemohly dovolit.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.