Jablonec chystá oslavy pro Špotákovou. Budou skromnější, nejsou peníze

VE STŘEDU POZORNOSTI. Barbora Špotáková mává zaplněnému Olympijskému stadionu v Londýně. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2012
Jablonec se chystá na návrat své rodačky a olympijské vítězky Barbory Špotákové. Přijmout se ji chystá i hejtman Libereckého kraje. Jak budou oslavy probíhat, zatím není jasné. Jisté je pouze to, že zdaleka nebudou tak velkolepé jako před čtyřmi lety po vítězství v Pekingu.

Utratit víc než pět milionů jako tenkrát si už Jablonec nemůže dovolit. Město od roku 2008 zchudlo.

"Po minulé olympiádě jsme uspořádali na fotbalovém stadionu v Jablonci mítink Jablonecký oštěp, na který jsme pozvali nejlepší závodnice. Na stadion tehdy přišlo víc než šest tisíc lidí. Viděli vítězství Rusky Abakumovové, která v napínavém závodě vrátila Báře porážku z Pekingu," uvedl tehdejší starosta Jablonce Petr Tulpa.

Jaký vztahy má Barbora Špotáková k Jablonci nad Nisou? Narodila se zde a chodila na základní školu, kde také pod vedením své matky Ludmily začínala s atletikou. Sama toto období považuje za nesmírně důležité: "Nikam se to nehnalo, ani se nic nepokazilo, získala jsem dobrý všesportovní základ," uvedla v jednom rozhovoru pro média.

Fotogalerie

Na Jablonec nikdy nezapomněla a ráda se do něj vrací. O svém dětství v tomto městě se také podrobně zmiňuje v knize Bára, kterou napsala s novinářem a publicistou Petrem Čermákem.

"My jsme na Báru velmi pyšní. Pošleme jí telegram s gratulací a zároveň ji pozveme. V pondělí se potom politické vedení domluví na tom, jaké ocenění pro ni připravíme. Zatím jsme oslavy dopředu neplánovali, protože já jsem v tomto směru dost pověrčivý. Takové oslavy, jaké jí město připravilo po minulé olympiádě, to ale nebudou," řekl primátor Petr Beitl.

V Praze U Pinkasů měla Bára otevřený účet

Narazil tím na oslavy, které před čtyřmi lety stály kolem pěti milionů korun, přičemž město se na tom podílelo asi jednou pětinou. Mimo to někteří zastupitelé tehdy navrhovali, aby Barbora Špotáková dostala jako mimořádný peněžitý dar dvě stě tisíc korun. Sama sportovkyně to odmítla. Přála si originální medailonek se svým portrétem, který ji radnice nechala později vyrobit.

Přestože se pět milionů za oslavu a 200 000 korun jako odměna může zdát hodně, některé státy nebo rodné obce se chovají ke sportovcům ještě lépe.

Například Harrachov dal skokanovi na lyžích Pavlu Plocovi na konci jeho sportovní kariéry pozemek na rodinný dům. Olympijskému vítězi Matti Nykänenovi postavili Finové rovnou celý dům. Zajímavý bonus má ale Špotáková třeba v pražské hospodě U Pinkasů, kde měla před olympiádou otevřený účet na jídlo a pití.

Také Liberecký kraj se chystá přijmout olympijskou vítězku. A nebude tam sama. Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler se setká i s bronzovou Zuzanou Hejnovou, plavkyní Petrou Chocovou nebo skokankou na trampolíně Zitou Frydrychovou.

"Protože je pan hejtman na dovolené, podrobnosti o setkání i o možných darech budeme znát až v pondělí," uvedla vedoucí tiskového oddělení Libereckého kraje Andrea Fulková.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Najdete na iDNES.cz