Jablonec chystá oslavy pro Špotákovou. Budou skromnější, nejsou peníze

VE STŘEDU POZORNOSTI. Barbora Špotáková mává zaplněnému Olympijskému stadionu v Londýně. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2012
Jablonec se chystá na návrat své rodačky a olympijské vítězky Barbory Špotákové. Přijmout se ji chystá i hejtman Libereckého kraje. Jak budou oslavy probíhat, zatím není jasné. Jisté je pouze to, že zdaleka nebudou tak velkolepé jako před čtyřmi lety po vítězství v Pekingu.

Utratit víc než pět milionů jako tenkrát si už Jablonec nemůže dovolit. Město od roku 2008 zchudlo.

"Po minulé olympiádě jsme uspořádali na fotbalovém stadionu v Jablonci mítink Jablonecký oštěp, na který jsme pozvali nejlepší závodnice. Na stadion tehdy přišlo víc než šest tisíc lidí. Viděli vítězství Rusky Abakumovové, která v napínavém závodě vrátila Báře porážku z Pekingu," uvedl tehdejší starosta Jablonce Petr Tulpa.

Jaký vztahy má Barbora Špotáková k Jablonci nad Nisou? Narodila se zde a chodila na základní školu, kde také pod vedením své matky Ludmily začínala s atletikou. Sama toto období považuje za nesmírně důležité: "Nikam se to nehnalo, ani se nic nepokazilo, získala jsem dobrý všesportovní základ," uvedla v jednom rozhovoru pro média.

Fotogalerie

Na Jablonec nikdy nezapomněla a ráda se do něj vrací. O svém dětství v tomto městě se také podrobně zmiňuje v knize Bára, kterou napsala s novinářem a publicistou Petrem Čermákem.

"My jsme na Báru velmi pyšní. Pošleme jí telegram s gratulací a zároveň ji pozveme. V pondělí se potom politické vedení domluví na tom, jaké ocenění pro ni připravíme. Zatím jsme oslavy dopředu neplánovali, protože já jsem v tomto směru dost pověrčivý. Takové oslavy, jaké jí město připravilo po minulé olympiádě, to ale nebudou," řekl primátor Petr Beitl.

V Praze U Pinkasů měla Bára otevřený účet

Narazil tím na oslavy, které před čtyřmi lety stály kolem pěti milionů korun, přičemž město se na tom podílelo asi jednou pětinou. Mimo to někteří zastupitelé tehdy navrhovali, aby Barbora Špotáková dostala jako mimořádný peněžitý dar dvě stě tisíc korun. Sama sportovkyně to odmítla. Přála si originální medailonek se svým portrétem, který ji radnice nechala později vyrobit.

Přestože se pět milionů za oslavu a 200 000 korun jako odměna může zdát hodně, některé státy nebo rodné obce se chovají ke sportovcům ještě lépe.

Například Harrachov dal skokanovi na lyžích Pavlu Plocovi na konci jeho sportovní kariéry pozemek na rodinný dům. Olympijskému vítězi Matti Nykänenovi postavili Finové rovnou celý dům. Zajímavý bonus má ale Špotáková třeba v pražské hospodě U Pinkasů, kde měla před olympiádou otevřený účet na jídlo a pití.

Také Liberecký kraj se chystá přijmout olympijskou vítězku. A nebude tam sama. Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler se setká i s bronzovou Zuzanou Hejnovou, plavkyní Petrou Chocovou nebo skokankou na trampolíně Zitou Frydrychovou.

"Protože je pan hejtman na dovolené, podrobnosti o setkání i o možných darech budeme znát až v pondělí," uvedla vedoucí tiskového oddělení Libereckého kraje Andrea Fulková.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz