Doporučujeme

Dánský dráhový cyklista Lasse Norman Hansen získal na olympiádě v Londýně

Dánský dráhový cyklista Lasse Norman Hansen získal na olympiádě v Londýně zlatou medaili. | foto: AP

Nejvšestrannějším dráhařem je Dán Hansen, nezastavil ho ani pád

  • 0
Nejvšestrannějším dráhařem londýnské olympiády se stal dvacetiletý cyklista Lasse Norman Hansen z Dánska. O pouhé dva body v omniu překonal stejně starého francouzského závodníka Bryana Coquarda.

Dánský jezdec rozhodl o svém prvenství před Francouzem Coquardem až v poslední z celkem šesti disciplín, jíž byl kilometr s pevným startem. Již pátou medaili z velodromu si po čtyřech zlatých připsala domácí Británie díky bronzovému Edwardu Clancymu.

Hansen vstupoval do druhé poloviny programu omnia, které mělo na olympiádě svoji premiéru, až jako pátý. Ve vyrovnaném pořadí byl součet jeho umístění o osm bodů horší než u vedoucího Coquarda, ovšem Francouzovi vůbec nevyšel stíhací závod na čtyři kilometry, kde skončil až dvanáctý, zatímco jeho vítěz Hansen poskočil na průběžnou třetí příčku.

Navlhlý chips

Do obdivovaného velodromu na olympijských hrách v Londýně zatéká, závodů v dráhové cyklistice se to ale nijak nedotkne.

Během nedělního deštivého dne pronikla střechou voda na třech místech uprostřed haly a natekla do části závodnického depa a mixzóny, kde se setkávají jezdci s novináři. Ovál ze sibiřské borovice však nijak nepoškodila. Pořadatelé oznámili, že přes noc závady odstraní.

Velodromu s kapacitou 6000 diváků se přezdívá kvůli prohnutému tvaru střechy Pringle - v narážce na populární značku bramborových lupínků.

Loni získala stavba cenu Královského institutu britských architektů. Ve střeše haly jsou řady oken, takže velodrom má vedle umělého také přirozené světlo.

Následoval závod ve scratchi a právě tady udělal Hansen nejdůležitější krok k pozdějšímu vítězství. Dojel sice až šestý, ale to se mu podařilo poté, co v průběhu závodu nepříjemně upadl.

Dokázal se však zvednout a zlikvidoval velkou ztrátu na peloton, díky čemuž měl před závěrečným dějstvím v čele shodně 25 bodů společně s Italem Eliou Vivianim a právě Coquardem.

V kilometru s pevným startem přišel skvělý výkon člena vítězného britského týmu ve stíhacím závodě družstev Clancyho, jenž těsně zaostal za olympijským rekordem a díky svému vítězství v závěrečné disciplíně se posunul z páté příčky na třetí stupínek.

V úplně poslední jízdě proti sobě šli Hansen a Viviani, zatímco však Ital propadl a až devátým časem přišel o medaili, dánský mladík skončil za Clancym druhý a to stačilo na zlato.

Mezi sprintery řádí Kenny i Pendletonová

Skvěle si zatím vede Brit Jason Kenny ve vyřazovacích bojích sprintu mužů, kde skončil český zástupce Pavel Kelemen v sobotu desátý.

Bez potíží postoupil do pondělního semifinále. Stejně tak si vedli i další favorité Grégory Baugé z Francie a Australan Shane Perkins, k nimž se rovněž výsledkem 2:0 trochu překvapivě přidal Nijsane Nicholas Phillip z Trinidadu a Tobaga.

Ve stejné disciplíně žen nezaváhaly v úvodu hlavní favoritky domácí Victoria Pendletonová a Australanka Anna Mearesová. Kromě bezproblémového postupu do čtvrtfinále navíc obhájkyně zlata z Pekingu Pendletonová vylepšila v kvalifikaci svůj vlastní olympijský rekord. Letmých 200 metrů prolétla v čase 10,724 vteřiny.

Menší vrásky vznikly na čele organizátorů. Během silného deště se ukázalo, že ve střeše dráhařského stánku za 147 milionů dolarů jsou díry.

Byly ovšem nad vnitřní plochou a žádná voda se tak nedostala na sibiřskou borovici položenou na oválu. Závada by měla být odstraněna ještě v noci na pondělí.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.