Doporučujeme

Zápasník Vala se kvalifikoval na OH

Taškent - Skvělého úspěchu dosáhl v Taškentu na posledním kvalifikačním turnaji o olympijské hry v Aténách český zápasník David Vala. V kategorii do 120 kg vyhrál svoji základní skupinu a před nedělním vyvrcholením soutěží už nemůže skončit hůř než čtvrtý, což mu stačí k letence na OH.

Vala, který startoval na olympiádě i před čtyřmi roky v Sydney, nejprve zdolal Korejce Parka 4:1 na body a vzápětí porazil Rumuna Brinzeie 4:0. Jeho třetí soupeř Hasan Jasim z Iráku na žíněnku nenastoupil.

"David tak vyhrál celou skupinu, a jelikož byla čtyřčlenná, nemůže už být horší než čtvrtý," hlásil do telefonu radostnou zvěst trenér reprezentačního týmu v řeckořímském stylu Ervín Varga. Jedna věc mu však stále dělá starost; definitivní jistotu bude mít až po výsledku dopingové zkoušky.

"Při prvním utkání si totiž David vážně poranil kotník, možná si dokonce utrhl šlachu, a maďarský doktor, který s námi na akcích spolupracuje, mu před druhým zápasem celou oblast umrtvil lidokainovou injekcí. To je normálně zakázaná látka, ovšem v tomto případě se běžně používá. Celou věc jsem oficiálně nahlásil, tak by to měla být jen formalita," věřil Varga.

Krůček před postupem na olympijské hry je i Valův kolega Marek Švec (do 96 kg). Oba dnešní souboje ve skupině s Bakromovem z Turkmenistánu i Japoncem Kató vyhrál na technickou převahu 10:0 na body a jeho příštím soupeřem bude Bělorus Valerij Lištván, medailista z olympijských soutěží i mistrovství světa.

"Oba borci se důkladně znají, a přesto, že Lištván je nesporně vynikající zápasník, Marek ho třeba před olympijskými hrami v Sydney dokázal porazit," připomněl Varga před nedělním duelem. Matematika je jasná: pokud v něm Švec zvítězí, pojede na OH. V opačném případě bude v Aténách chybět.

Jediným českým klasikem, který si start na OH zajistil již loni na základě umístění na světovém šampionátu ve Francii, je Petr Švehla v kategorii do 55 kg.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.