Doporučujeme

Slováci v Aténách sázejí na vodní sporty

Bratislava - Minimálně vyrovnat bilanci ze Sydney, to je cílem slovenské výprava na olympijských hrách v Aténách. Spokojenost by tedy zajišťovalo pět medailí. Slováci sázejí především na vodní sporty. Oporami mají být vodní slalomáři v čele s kanoistou Michalem Martikánem a bratry Pavlem a Petrem Hochschornerovými a také elitní plavkyně Martina Moravcová.

V první skupině sportovců tzv. Top týmu, od kterých si na Slovensku nejvíce slibují, je také skvělý střelec a od rozpadu federace historicky první slovenský olympijský medailista Jozef Gönci.

Dále v něm figurují Juraj Bača, Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer a Erik Vlček, posádka jednoho z momentálně nejrychlejších čtyřkajaků na světě.

Celkem se do dějiště olympiády vypraví 64 sportovců. Je to o 48 reprezentantů méně než před čtyřmi lety v Sydney, tehdy se ale na sportovní svátek kvalifikovaly i tři kolektivy.

Dalším důvodem jsou přísnější výkonnostní kritéria, k nimž Slovenský olympijský výbor (SOV) přistoupil po neblahých zkušenostech ze zimních olympijských her v Salt Lake City.

Mezi nejprotřelejší trio z nominovaných sportovců patří rychlostní kanoisté Peter Páleš s Róbertem Erbanem a plavkyně Moravcová.  Všichni budou startovat již na čtvrtých hrách.

Vlajkonošem výpravy byl zvolen nejúspěšnější slovenský olympionik Martikán.  Právě držitel prvního, ryze slovenského zlata, které vybojoval jako teprve sedmnáctiletý zelenáč v roce 1996 v Atlantě, a stříbrný medailista ze Sydney nese hlavní podíl na aktuální medailové bilanci.

Slováci mají na kontě prozatím osm cenných kovů (2-4-2). Tři přivezli z Atlanty, pět ze Sydney. 

Vedle stříbrného Martikána se v Austrálii nejvíce blýskli rovněž další vodní slalomáři, Juraj Minčík skončil ve stejné soutěži hned za ním.

Mezi deblkanoemi kralovali bratři Hochschornerové a postarali se o jediné slovenské zlato.

Zbylá dvě stříbra vylovila z bazénu Moravcová. V hodnocení národů obsadilo Slovensko 38. místo.

Jestli se některé z těchto velkých slovenských hvězd nebo komukoli jinému z nominovaných reprezentantů podaří vystoupit v Aténách na stupně vítězů, může se těšit na zajímavou odměnu od SOV.

V individuálním sportu bude pro vítěze nachystána prémie dva miliony slovenských korun, stejnou částku dostane i každý člen dvou nebo tříčlenného zlatého týmu.  Za stříbro je vypsán milion, majitel bronzu zinkasuje 600 000 korun.
 
Slovenská účast na letních olympiádách:
OH 1996 (Atlanta)

Počet sportovců: 71 (žádný kolektiv)
Vlajkonoš: Jozef Lohyňa
Počet medailí: 3 (1 - 1 - 1)
Pořadí národů: 43. místo 
 
OH 2000 (Sydney)
Počet sportovců: 112 (3 kolektivy)
Vlajkonoš: Slavomír Kňazovický
Počet medailí: 5 (1 - 3 - 1)
Pořadí národů: 38. místo 
 
OH 2004 (Atény)
Počet sportovců: 64 (žádný kolektiv)
Vlajkonoš: Michal Martikán
 
Přehled slovenských medailí na OH:
Zlato: 2x
1996 - Michal Martikán (vodní slalom, C1)
2000 - Peter a Pavol Hochschornerové (vodní slalom, C2)
Stříbro: 4x
1996 - Slavomír Kňazovický (rychlostní kanoistika, C1 500 m)
2000 - Martina Moravcová (plavání, 200 m volný způsob)
2000 - Martina Moravcová (plavání, 100 m motýlek)
2000 - Michal Martikán (vodní slalom, C1)
Bronz: 2x
1996 - Jozef Gönci (sportovní střelba, LM 60 ran vleže)
2000 - Juraj Minčík (vodní slalom, C1)

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.