Málek ani kraulařská štafeta nepostoupili

17 2004
Atény - Prsař Daniel Málek na OH v Aténách nepostoupil do semifinále ani v závodu na 200 metrů. Český plavec v úterní rozplavbě obsadil časem 2:17,47 třicáté místo. Česká štafeta na 4x200 metrů volný způsob pak také nepostoupila. Brány finále zůstaly zavřeny pro sestavu Michal Rubáček, Květoslav Svoboda, Josef Horký a Martin Škacha.

Ve své rozplavbě skončila česká čtveřice na posledním, sedmém místě a celkově byla třináctá, i když časem 7:26,26 vylepšila vlastní národní rekord z června téměř o dvě sekundy.

Na postupující osmou Francii ztratili Češi téměř pět vteřin. Rubáček měl původně nastoupit hodinu před štafetou do rozplavby na 100 metrů volný způsob, ale nakonec se rozhodl tuto disciplínu vynechat.

Nejrychleji zaplavali v kvalifikaci štafety Američané. Čtveřice Scott Goldblatt, Ryan Lochte, Dan Ketchum a Peter Vanderkaay dosáhla času 7:12,80.

Jednotlivci - stovka volně
V rozplavbách na 100 metrů volný způsob kraloval Nizozemec Pieter van den Hoogenband časem 48,70. O druhé místo se podělili Litevec Rolandas Gimbutis a Jihoafričan Ryk Neethling. Čerstvý olympijský šampion z kraulařské dvoustovky Ian Thorpe z Austrálie se do semifinále kvalifikoval z šestého místa: za Van den Hoogenbandem, jehož v pondělí pokořil, zaostal o 47 setin.

Vyhořeli Američané Jason Lezak a Ian Crocker. Lezak, který má na kontě nejrychlejší letošní čas, skončil výkonem 49,87 celkově jednadvacátý. Crockerovi, mistru světa na 100 metrů motýlek, ještě svitla naděje, když byl jednu chvíli spolu s Jurijem Jegošinem s časem 49,73 shodně na posledním, šestnáctém postupovém místě.

Rozplavba mezi touto dvojicí se však nekonala. Kvůli chybě při startu byl totiž původně diskvalifikován George Bovell z Trinidadu a Tobaga, ale po protestu se vrátil s časem 49,61 na dvanácté místo. Crocker tak na sedmnácté pozici na posledního postupujícího Salima Ilese z Alžírska ztrácel jedinou setinu. 

V olympijské historii chyběli Američané na 100 metrů volný způsob ve finále pouze dvakrát - v roce 1980, kdy hry v Moskvě bojkotovali, a v roce 1896. Tehdy na této trati plavali jen dva účastníci z Maďarska a Rakouska.

Prsařská dvoustovka
Rozplavby prsařů vyhrál patnáctiletý Maďar Daniel Gyurta, spolu s ním se pod dvě minuty a 12 vteřin dostal ještě vítěz aténské stovky Kosuke Kitadžima z Japonska.

Na postup do semifinále bylo třeba zaplavat čas 2:14,68. To se nepodařilo bývalému světovému rekordmanovi Dmitriji Komornikovovi z Ruska, který skončil sedmnáctý, nepostoupil ani přední německý plavec Jens Kruppa.

"Samozřejmě, že jsem nespokojen. Snažil jsem se to rozjet uvolněně, ale vůbec mi to nejelo," řekl Málek. V Aténách obhajoval dvě pátá místa ze Sydney, ale propadl. "Asi mi chyběla síla, kterou jsem vynaložil na plnění limitů," přemýšlel.

O splnění postupového kritéria na olympiádu se Málek pokoušel několikrát, ale vždy neúspěšně. Do Atén se dostal díky splnění vstupního limitu mezinárodní federace FINA na českou divokou kartu. "Prostě nebyla forma. První i druhá stovka bývá obvykle o dvě sekundy rychlejší," prohlásil smutně.

V sobotních rozplavbách stovky skončil Málek osmadvacátý.

Výsledky:
Muži:
4x200 m vol. zp. (postupující do finále):
1. USA 7:12,80, 2. Austrálie 7:14,85, 3. Německo 7:16,75, 4. Velká Británie 7:17,41, 5. Kanada 7:18,05, 6. Itálie 7:18,26, 7. Řecko 7:19,71, 8. Francie 7:21,31,... 13. Česká republika (Rubáček, Svoboda, Horký, Škacha) 7:26,26 (český rekord) - nepostoupila.
200 m prsa: 1. Gyurta (Maď.) 2:11,29, ...30. Málek (ČR) 2:17,47 - nepostoupil.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz