Doporučujeme

Jen jedna medaile? Vodákům trať nesedla

  • 9
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Bronzová medaile Volfa se Štěpánkem zachránila český vodní slalom před propadákem. Sport, který od roku 1992 vozil z olympiád vždy nejméně dvě medaile, z toho jednu zlatou, byl v Aténách dlouho bez jediného cenného kovu. Neuspěli obhájci ze Sydney Hilgertová a Jiras s Máderem, nedařilo se ani dalším. Mohutně se valící voda nově vybudovaného kanálu technicky založeným českým vodákům nesvědčila.

"Na takto postavené trati jsme nebyli schopni zajet tak, jak jezdíme normálně," konstatoval šéftrenér českých slalomářů Jiří Pultera. "Ale nechci se vymlouvat. Je to pro nás pro trenéry poučení. Pokud se bude vodní slalom vyvíjet tímto směrem, musíme udělat všechno pro to, aby to příště jezdilo i nám."

Většina reprezentantů se fyzickými parametry nemohla soupeřům rovnat. Místo síly byla vždy předností Hilgertové, Jirase s Máderem, či Pollerta a Šimka s Rohanem technika a cit pro vodu.

Rozestavení branek v Aténách však nutilo vodáky projíždět velkými válci, kterými siláci rychle proletěli, zatímco střízlíci sklouzli po povrchu a hrozilo jim, že je bouřící voda odnese jinam. "Někdy rozhodují centimetry, a průjezd vypadá úplně jinak," říká Tomáš Máder.

I na kanále v Aténách se dala postavit trať, která by vyhovovala technikům. Ale stavitelé zvolili jinak. "Asi jsme na to nebyli připraveni. V místech, kde byla pro nás kritická branka číslo osmnáct, jsme před olympiádou trénovali úplně jiné nájezdy," přiznala Štěpánka Hilgertová, která po zlatech z Atlanty a ze Sydney skončila v Aténách až pátá.

SLALOMÁŘSKÉ MEDAILE
Barcelona 1992
Pollert zlato
Šimek - Rohan stříbro

Atlanta 1996
Hilgertová zlato
Pollert stříbro
Šimek - Rohan stříbro

Sydney 2000
Hilertová zlato
Jiras - Máder bronz

Atény 2004
Volf - Štěpánek bronz

Podle její kolegyně kajakářky Ireny Pavelkové byla trať pro ženy na hranici možností.

"V takovém pěkném místě se dala postavit hezká trať, která by byla ke koukání, plynulá a lehká, aby se pořád někdo nazvrhával a nevracel se do branek."

Závodníci si myslí, že stavitel trati Francouz Forgues do rozložení branek promítá svůj komplex z neúspěchu v Sydney, kde ještě jako aktivní závodník minul na deblu s Adissonem předposlední branku a přišel o jistou medaili.

Mluvila o tom Pavelková, tvrdí to i Máder. "Trochu zahořkl. Nevešel se do brány, a teď je staví třímetrové. Celý rok jezdíme na šířku metr dvacet, on to najednou udělá trať jako pro rafty. V tom neumíme jezdit, já nikdy nevím, kde máme druhou tyčku," říká deblkanoista, jemuž před čtyřmi lety díky chybě Francouzů spadla do klína bronzová medaile. "Nikdy nebyl moc šikovný, tak teď staví tratě, kde lidé musí především hodně makat."

"Kdybyste je viděli bez trička, tak to pochopíte. Já vypadám jako jejich mladší brácha a Šnek jako mladší ségra."

Tomáš Máder srovnává sebe a svého kolegu Jirase (přezdívaného Šnek) se Slováky Hochschornerovými

Trať sice neseděla většině českých závodníků, ale byla regulérní a nezbývalo tedy, než se s ní rvát.

"Před závodem trenéři hlasují o každé brance. Vždy odpovídají na dvě otázky: zda je není branka nespravedlivá a zda není nebezpečná," vysvětluje Jiří Pultera. Aténská trať v takovém referendu nemohla neobstát.

Měli by tedy čeští slalomáři přidat na tréninku a pokusit se silově své protivníky dohnat? Štěpánka Hilgertová si myslí, že to není potřeba. "Jsem typ jaký jsem, do teď to pro mě v devadesáti procentech závodů byla výhoda. Jestli je teď jednou trať, která nahrává silovějším typům, tak já si nemůžu stěžovat a rozhodně se na to nehodlám vymlouvat."

A co na to deblkanoista Tomáš Máder? "Já bych o tom nechtěl moc mluvit, abychom nemuseli moc chodit do posilovny. Musím být opatrný, protože to hodně bolí," žertuje. Pak ale sám přizná: "Potřebovali bychom ztloustnout přes ruce."

Šéftrenér Pultera si dnes oddechl, že alespoň deblkanoisté Volf se Štěpánkem renomé jeho sportu zachránili. "Vím, že nám to tady nešlo jako jindy, a tak jsem rád, že to aspoň oni dotáhli do konce," říká.

NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek s bronzovými medailemi.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek při finálovém závodu.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.

JEDOU SI PRO BRONZ. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek při finále volního slalomu.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek.

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek se radují z bronzové medaile.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.