Doporučujeme

Vodáci vyhlásili konkurs na nosičku lodě

Praha - Konkurs na nosičku lodě v žertu vyhlásili při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES kanoisté Marek Jiras s Tomášem Máderem. U počítače se výborně bavili, flirtovali se čtenářkami a nápaditě se doplňovali. Svěřili se, že oba začínají studium, Máder na FTVS, Jiras na zdravotní škole. "Bude z něj záchranář," usmál se kolega.

Odpovědi Marka Jirase a Tomáše Mádera najdete ZDE

Sedmnáct let spolu bojují na jedné lodi, mají devět medailí z vrcholných závodů včetně olympijského bronzu ze Sydney 2000.

V sobotu budou jejich olympijským medailím přesně tři roky, ale na chvíle napětí za cílovou brankou se nedá zapomenout. Po nevydařené závěrečné jízdě se jim nechtělo z lodi, ale zajeli pod můstek, odkud mohli sledovat pouze výsledkovou tabuli. Na trať se radši nedívali.

V průběžném pořadí byli na třetím místě, ale tratí se ještě řítili vítězové prvního kola Adisson s Forguesem z Francie. Pád na čtvrté místo se zdál být neodvratný, jenže Francouzi v honu za zlatem chybovali, minuli poslední branku a klesli hluboko mezi poražené.

Čeští reprezentanti Marek Jiras a Tomáš Máder vybuchli radostí, připadl jim olympijský bronz.

OH: bronz 2000
MS: zlato 1999, bronz 2002, navíc 3x zlato a 1x stříbro v závodě hlídek)
SP: 2x druzí, 3x třetí
ME: stříbro 2002, navíc 1x bronz z hlídek
MČR: 3x zlato, 1x stříbro, 2x bronz, navíc v hlídkách 2x zlato a 2x stříbro

"Už jsme tomu nevěřili, když najednou Francouzům naskočila padesátka," vyprávěl tenkrát Marek Jiras. Zadák Tomáš Máder si oddechl, že se k nim konečně přiklonilo štěstí. "Vždycky jsme měli spíš trochu smůlu. Takové malé kličky nám chyběly, a tak teď za to máme jednu velkou kliku."

Byli na vrcholu. Z roku 1999 měli titul mistrů světa, v Sydney k tomu přidali další vynikající výsledek. Radost si s nimi vychutnával i trenér Jiří Rohan, který se o je vedl už v době, kdy sám ještě společně s Miroslavem Šimkem jezdil o medaile.

Jiras s Máderem se dali dohromady už jako malí kluci sešli v loděnici Motorletu. Z ní také pocházejí jejich přezdívky - Jiras je mezi vodáky "Šnek", Máderovi neřeknou jinak než "Švára". S Rohanem se sešli v USK Praha.

Symbolické bylo, že první velký úspěch si všichni tři vychutnali na vodě společně. V roce 1993 na mistrovství světa v italské Mezanně společně vyhráli závod hlídek.

V individuální soutěži si pro světové zlato dojeli o šest let později na šampionátu ve španělském Seu d'Urgell. Také tam vyhráli i závod hlídek, což do třetice zopakovali letos v Augsburgu.

Z ARCHÍVU:
On-line rozhovor
s Jirasem a Máderem
v Sydney 2000

Deblkanoe byly vždy parádní českou disciplínou, a Jiras s Máderem v ní dokázali ovládnout domácí scénu. Z individuálních závodů mají tři domácí tituly, jedno druhé a jedno třetí místa. Na světové scéně je však už v Sydney z postu jedniček sesadili slovenští bratři Pavol a Peter Hochschornerovi. A jejich pozice se zdá být neotřesitelná.

Marek Jiras a Tomáš Máder (vlevo) se při on-line rozhovoru dobře bavili.

Marek Jiras (vpravo) a Tomáš Máder vyměnili na chvíli vodu za redakci iDNES, kde odpovídali na zvídavé otázky čtenářů.

Vodní slalomáři Marek Jiras (vpravo) a Tomáš Máder při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.