Chtěl být umělcem. Je nejrychlejším mužem

24 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na aténském tartanu poklekl, děkoval Bohu a sobě. „Teď jsem nejrychlejším mužem planety. Proto jsem začal běhat. Proto jsem na světě. Proto žiju. To je můj osud,“ vyhlásil čtyřiadvacetiletý Justin Gatlin, černý atlet z newyorské čtvrti Brooklyn.

V nedělním večeru vyrval korunu krále olympijských sprinterů z rukou Maurice Greena. Vyhrál historicky nejkvalitnější a nejvyrovnanější finále stovky. Čtyři muži zaběhli pod 10 vteřin, zlatého a bronzového dělily 2 setiny.

„Cítil jsem, že jsem sto mil přede všemi,“ tvrdil. „Ale všichni jsme absolvovali perfektní, hvězdný závod.“ Běhá jinak než ostatní. Delším, klasickým sprinterským krokem pokořil protivníky spoléhající na sílu. „A skvělým startem,“ zdůraznil.

Stres nezná. „Připadal jsem si jako na americké kvalifikaci. Nejtvrdší bylo čestné kolo pro vítěze. Tam jsem nevěděl, co mám dělat.“ Studoval grafický design, myslel na uměleckou školu. Pak pochopil, že si jako profesionální atlet vydělá víc. „Běhání je má práce,“ říká.

Začínal nad překážkami. V roce 2001 se ocitl v ofsajdu, byl zapleten do dopingového skandálu, dostal dvouletý distanc. Bral amfetamin! Po roce komisaři Gatlina omilostnili.

Přijali jeho verzi, že látku obsahoval lék, který mu naordinoval lékař proti neschopnosti soustředit se. Tím Gatlin trpěl stejně jako plavec Phelps, v Aténách šestkrát zlatý.

Přerod na ortodoxního sprintera ozdobil loni v Birminghamu titulem halového mistra světa. Tím výčet jeho velkých úspěchů končil. Do včerejška.

Greene mu v cíli gratuloval. Gatlin složil předchůdci poklonu: „Maurice psal dějiny. Je neuvěřitelné, že jsem dokázal to samé, co on.“ Vzápětí přeladil z pokory na sebevědomý tón. „Přijel jsem do Atén pro zlato. Ale ne jedno. Pro tři.“ Stovku už vyhrál. Dvoustovka a štafeta čekají.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz