Češky skončily v Aténách páté

27 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Úspěšně zakončily české basketbalistky pouť olympijským turnajem. V duelu o 5. místo porazily Španělsko 79:68, a soupeřkám tak oplatily smolnou porážku z úvodního duelu v základní skupině. "Řekly jsme si, že máme po čtvrtfinálovém výbuchu s Ruskem co napravovat. Jsme rády, že se to povedlo," říkala Hana Machová.

Ta byla v pátek s 22 body nejpilnější střelkyní týmu. "Chtěly jsme divákům poděkovat za přízeň dobrým výkonem, daly jsme do toho poslední zbytky sil," dodala.

Ona a její spoluhráčky dosáhly nejlepšího výsledku českého basketbalu od her v Montrealu 1976, kde tehdy ještě federální tým skončil čtvrtý. "Pro mě osobně i pro celý mančaft je to obrovský úspěch," radoval se trenér Jan Bobrovský.

Od úvodních minut český tým svého soupeře přehrával, Španělky působily unaveným dojmem. Přes agresivní obranu svěřenek trenéra Bobrovského se prosazovaly velmi těžko, v koncovce postrádaly klid i přesnost.

"Šli jsme do zápasu s maximálním odhodláním, holky zabojovaly, důrazně směřovaly za pátým místem," pochvaloval si český kouč. Rozdíl mezi prvním duelem se Španělskem a dnešním zápasem byl podle něj v atmosféře. "Ta byla odlišná. Roli hraje i to, že v téhle etapě turnaje už jsou družstva hodně psychicky unavena," míní Bobrovský.

"To první utkání pro nás bylo těžké psychicky, nikdo z nás neměl zkušenosti se světovým turnajem," hledala rozdíl Romana Hamzová, pro kterou byl dnešní zápas posledním v reprezentační kariéře. "Postupně šla naše hra v Aténách nahoru, tedy až na výpadek s Ruskem. Tam jsme propadly o třídu."

Na českých hráčkách byla v zápase o páté místo vidět velká chuť do hry, chytly se střelecky, dařily se jim kombinace. A tak si rychle vypracovaly slibný náskok. V poločase byl třináctibodový.

Důležité bylo, že se tým dokázal vyrovnat s absencí Jany Veselé a Michaly Hartigové. První z nich nehrála vůbec, druhá odehrála v zápase jen tři a půl minuty. "Obě měly nějakou migrénu, chtělo se jim zvracet a bolela je hlava. Michala se trochu dala dohromady, Jana na tom byla hůř. Ač ledovala a ledovala, nešlo to" vysvětlil trenér Bobrovský.

Ve druhém poločase se Španělky snažily důrazněji bránit a na palubovce se i lépe pohybovaly. Jenže český tým výraznější zkomplikování zápasu nedopustil. V průběhu poslední čtvrtiny sice Španělky snížily na rozdíl devíti bodů, ale do těsnějšího kontaktu se už nedostaly.

"V současné době páté místo odpovídá realitě," ohodnotila umístění týmu Romana Hamzová. "Třeba náš výsledek pomůže k tomu, že zájem o basket stoupne a úzká základna se rozšíří," doufá.

To, že to byl její poslední zápas v reprezentaci prý příliš neprožívala. "Kdyby na mě při snídani pan doktor neukazoval prstem jedničku, jako že nám oběma zbývá poslední zápas, tak by mi to ani nepřišlo," smála se. "Ale bylo to příjemné loučení."

Zápas jsme sledovali ON-LINE

Hodnocení kouče Bobrovského: Páté místo? Velký úspěch!

Přemožiutelky českého týmu hráčky Ruska nestačily v dramatickém semifinále na Američanky a podlehly jim 62:66.

O své třetí zlato za sebou budou Američanky usilovat v zápase s vítězkami druhého semifinále, v Austrálie zdolala Brazílii 88:75. Zopakuje se tak finále ze Sydney, v němž tehdy domácí tým prohrál s USA o 22 bodů.

Sedmé skončily basketbalistky Řecka, které si poradily s Nový Zélandem 87:83, byť poločas prohrály o sedm bodů.

Výsledky:
Semifinále
USA - Rusko 66:62 (37:33)
Nejvíce bodů:
Thompsonová 14, Leslieová a Catchingsová po 11, Griffithová 10 - Ščegolevová 13, Stěpanovová 11, Baranovová a Korstinová po 10.
Austrálie - Brazílie 88:75 (42:36)
Nejvíce bodů:
Jacksonová 26, Fallonová 14, Potová, Harrowerová a Taylorová po 12 - Marquesová 25, Oliveiraová 20, Arcainová 15.
O 5. místo:

Česká republika - Španělsko 79:68 (19:12, 40:27, 57:45)
Body:
Machová 22, Večeřová a Pavlíčková po 13, Klimešová 11, Vítečková 8, Hamzová 7, Kulichová 4, Uhrová 1 - Valdemorová 24, Cebrianová, Garciaová, Fernandezová a Palauová po 6, Blancová a Ponsová po 5, Martinezová a Pascuaová po 4, Aguilarová 2. Rozhodčí: Ochrimenko (Rus.), Sean (USA). Fauly: 21:22. Pět chyb: Večeřová, Machová (obě ČR). TH: 22/16 - 23/18. Trojky: 5:0. Diváci: 4650.
O 7. místo:
Řecko - Nový Zéland 87:83 (43:50)
Nejvíce bodů:
Maltsiová 29, Saregkuová 16, Samorukovová 15,Kostakiová a Kalentzuová po 12 - Loffhagenová 23, Farmerová 21, Marinová 18, Kerrová 10.

Brazilka Alessandra Oliveirová (ve žlutém) se snaží dát koš tísněná autsralskými portihráčkami.

České hráčky jsou spokojení po vítězství nad Španělskem.

Česká hráčka Eva Vítečková (v bílém) se snaží prosadit přes Madariagu Valdemorovou ze Španělska.

České basketbalistky a realizační tým slaví páté místo na olympijském turnaji.

Tamika Catchingsová z USA (vlevo) v souboji o míč s Ruskou Ilonou Korstinovou.

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Najdete na iDNES.cz