Nejlepší mobilní foťák a špička bez kompromisů. Test Viva X100 Pro

  • 44
Někteří mobilní výrobci fungují podle zajetých šablon. Ale čínské Vivo úplně ne. Firma se nebojí experimentovat a někdy v tomto ohledu trochu dávat všanc nejen své jméno, ale i jména dalších značek. Aktuální špičkový model Vivo X100 Pro ukazuje, že se někdy taková sázka vyplatí. Je to totiž skutečně špičkový kousek bez velkých nedostatků.
Vivo X100 Pro

Se značkou Zeiss se na zdokonalení fotoaparátu svého špičkového smartphonu spojilo Vivo už v roce 2021 u modelu X60 Pro, který značka uvedla i na český trh. Nicméně model X70 Pro uvedený jen asi o půl roku později na tuzemský trh firma neuvedla, dočkali jsme se až nástupce X80 Pro, který přišel v roce 2022.

To byl vlastně první pořádně nadupaný skutečně špičkový model Viva na českém (obecně evropském) trhu. Firma totiž v Číně nabízí obvykle ještě „pluskové“ verze svých smartphonů, které dostávaly třeba ještě výkonnější čipset a další vylepšené prvky výbavy. Avšak v případě modelu X80 Pro byly rozdíly minimální, mohl konkurovat tehdejším špičkovým iPhonům, samsungům a dalším top smartphonům. Také přinesl skutečně povedený fotoaparát, na který mohli být u Viva a Zeissu konečně opravdu hrdí. I když to v testech na absolutní špičku nestačilo, výkon foťáku byl výtečný.

Loni přišla určitá stagnace. A to zejména proto, že telefon s označením X90 Pro byl vlastně tím, co v předchozí generaci Vivo v podstatě prodávalo bez označení Pro. Takže taková výhodná vlajková loď, ale s některými kompromisy. Fotoaparát Zeiss sice zůstal, ale dostal některá drobná hardwarová omezení, namísto špičkového procesoru od Qualcommu přišel experiment s čipsetem MediaTek Dimensity 9200. To v důsledku znamenalo, že třeba foťák nepředstavoval vůči předchůdci znatelný krok vpřed. A že telefon za těmi úplně nejlepšími smartphony na trhu trochu zaostával.

Letos je tu Vivo X100 Pro. A to znamená návrat na vrchol. Možná není novinka celkově tak nadupaná jako některé další ambiciózní čínské top smartphony, ale s modely jako Samsung Galaxy S24 Ultra, Google Pixel 8 Pro a Apple iPhone 15 Pro Max může soupeřit směle. A značka Zeiss tu konečně skutečně září. I díky tomu, že se nejspíš vývojáři naučili využít schopností nového čipsetu MediaTek – Dimensity 9300 totiž zůstává určitou neobvyklostí tohoto smartphonu. Ale rozhodně to není důvod k obavám, výsledek je totiž skvělý.

Takže procesor není průšvih?

To nebyl ani loni, ale zdá se, že jak MediaTek, tak samotní vývojáři Viva tentokrát odvedli lepší práci. MediaTek vyladil svůj čip po hardwarové stránce, vývojáři čínského mobilního výrobce se naučili se samotnou architekturou lépe pracovat a výsledkem je výkonný a velmi dobře vyladěný smartphone. Hrubý výkon telefonu s tímto čipsetem v různých testech výkonu je opravdu špičkový a za aktuálním etalonem, kterým je Snapdragon 8 Gen 3, zaostává jen minimálně, nebo vůbec. Ve známém testu AnTuTu překonalo Vivo X100 Pro se skóre lehce přes dva miliony bodů i náš výsledek testu Samsungu Galaxy S24 Ultra, a to je skvělé.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • skvělý fotoaparát
  • dobrá ergonomie
  • vysoký výkon
  • výborná výdrž baterie

Proč nekoupit?

  • zahnutý displej není pro každého
  • jen obyčejná čtečka otisků
  • sladění s některými aplikacemi není ideální

Kdy? V prodeji

Za kolik? 26 999 Kč

V praxi i v dalších testech je MediaTek Dimensity 9300 někdy blíž třeba Exynosu 2400, ale jindy se snapdragonu bez problémů vyrovná, čipset pak podává vyšší výkon než třeba Tensor G3 od Googlu. Kde malinko Vivo X100 Pro za konkurencí zaostává, je výkon grafiky, tady soupeři vedou asi o 20 %, ale v praxi to není žádné drama a i náruživí hráči by měli být spokojeni. Naopak na úplnou špičku patří čipset v procesech strojového učení, tady soupeře mírně překonává. Kde je vivo dramaticky napřed, je práce s úložištěm, tady je X100 Pro asi o 50 % rychlejší a výkonnější než letošní špičkové samsungy.

S výkonem jsme tedy spokojeni a celkově jsme spokojeni i s vyladěním telefonu. Vivo používá vlastní grafickou nadstavbu Androidu Funtouch OS, která přináší určité změny. Nejsou sice dramatické, ale oproti standardnímu Androidu vyžadují třeba přepracování lokalizace a Vivo v tom v minulosti nebylo úplně dokonalé. U X100 Pro jsou však věci v pořádku – v počátku testování jsme sice některé kostrbaté překlady zaznamenali, ale i po našich připomínkách je ve Vivu opravili a lokalizace je provedena dobře. Netvrdíme, že možná občas uživatel ještě nenarazí na podivnosti, ale pokud ano, tak budou ukryty někde hluboko v menu a nastaveních, kam se moc často jen tak někdo nepodívá.

Dobrá je i samotná rychlost systému, vše je plynulé a hezky vyladěné, telefon se rozhodně nezadrhává. Ale iPhone 15 Pro Max nebo Samsung Galaxy S24 Ultra působí přeci jen ještě o malinko suverénněji. Nicméně je vivo blízko, a to je i vzhledem k použitému čipsetu dobrá zpráva. Kde tak vivo v oblasti softwaru a vyladění mírně zaostává, je podpora: tři roky aktualizací systému a čtyři roky bezpečnostních updatů jsou dnes řekněme takový standard, Apple, Samsung a Google mají laťku podstatně výš.

Konkuruje soupeřům i zpracováním?

Vivo X100 Pro je rozhodně špičkově udělaný telefon. Zpracování je perfektní a u Viva si dali také péči s tím, aby u telefonu s velkou úhlopříčkou displeje zamaskovali jeho skutečnou velikost. Rozměry 164,1 × 75,3 × 8,9 mm patří k těm výraznějším, přesto vivo s úhlopříčkou displeje 6,78 palce padne do ruky lépe než již výše zmiňovaní soupeři. Displej má poměr stran 20:9, takže tělo může být trochu užší než u některých soupeřů, rámečky jsou minimalizované a Vivo u nich dosáhlo téměř perfektní symetrie. Navíc má telefon panel se zahnutím do boků, stejné zahnutí pak mají i záda přístroje. To jej dělá opticky i pocitově v ruce menším, tenčím a užším, než jaký ve skutečnosti je.

Vivo X100 Pro

Trochu v kontrastu s až překvapivě štíhlým tělem přístroje jde mohutný výstupek sestavy fotoaparátů. Ten je pro Vivo už nějakou dobu typický, tentokrát jsme si museli zvyknout na jeho trochu podivný vyosený design, ale jinak je to vlastně standardní prvek špičkových telefonů. Oproti loňsku se však přeci jen zvětšil a mohlo by se zdát, že bude nekomfortní. Ale není tomu tak: Vivo celou sestavu a její vystouplý kruh umístilo docela vysoko a při držení telefonu prst, o který se přístroj opírá, sedne přímo do míst, kde tento výstupek z těla telefonu „vyrůstá“. To je vlastně docela příjemné a poskytuje to při držení překvapivě dobrou oporu. Vivo X100 Pro tak opravdu skvěle sedne do ruky a ani nevadí, že tentokrát záda nemají provedení z měkké (umělé) kůže jako u předchůdce.

Možná by ovšem něco takového telefonu prospělo, protože jestli můžeme něco malinko kritizovat, tak je to fakt, že vivo v tomto případě nepůsobí tak prémiově jako špičkové iPhony nebo Samsungy – celkový pocit z telefonu je mírně obyčejnější, i když kvalitativně vivo za soupeři nijak nezaostává. Na druhou stranu výrobce v balení s telefonem dodává jednoduché černé silikonové pouzdro, které přístroj dobře ochrání a zároveň přináší díky svému měkkému provedení jistější úchop. U soupeřů je potřeba takové příslušenství dokoupit – opět jsou pak k dispozici i „luxusnější“ pouzdra, to od Viva je nicméně velmi praktické. Z výroby má také telefon nalepenou fólii na displeji, ale ta se nám začala v horní části přístroje asi po dvou týdnech intenzivního používání telefonu mírně odlupovat, takže její trvanlivost je otázkou.

Vadí vám v běžné praxi něco?

Vlastně ani moc ne. Vivo X100 Pro je skutečně smartphone téměř bez kompromisů a nemá moc chyb, které by uživatele odrazovaly. Na co si pořád trochu zvykáme, je umístění čtečky otisků prstů u dolního okraje displeje – to není úplně ideální místo, přirozenější by byla pozice výš. Čtečka je také klasického optického typu, Vivo stále do svých špičkových modelů nevrátilo (v Evropě) geniální velkou ultrazvukovou čtečku ze staršího X80 Pro – ta byla nejen rychlejší, ale díky velké ploše i přesnější a také umožňovala aktivaci různých funkcí. Je až nepochopitelné, že Vivo něco tak praktického „zařízlo“ a nechce to využít jako svou konkurenční výhodu, čtečka X80 Pro byla tím nejlepším, co jsme na tomto poli ve smartphonu kdy zkusili. Ta v X100 Pro je prostě jen standardní, funguje dobře, ale to je tak vše, co k ní můžeme říci.

A i když jsme mluvili o dobrém vyladění telefonu, občas nás u přístroje pozlobí některé stávkující aplikace. Specialistou je na to Facebook, který si očividně po každé aktualizaci telefonu „vymyslí“ zase nějakou „kulišárnu“. Z počátku jsme měli třeba problém s přidáváním více fotografií k příspěvku, teď to funguje, ale zase si občas usmyslí, že nejde rozdávat lajky. Těžko říct, na kolik z toho můžeme vinit Vivo a jak moc samotné vývojáře Facebooku, jehož aplikace rozhodně není „žádný svatoušek“ a etalon spolehlivosti. Ale jinde nás aplikace tolik v poslední době nepotrápila – i když je to trápení jen mírné a chyba nastane málokdy.

Malinko se pozastavíme i u samotného displeje. Nenechte se mýlit, AMOLED panel s LTPO řízením a obnovovací frekvencí až 120 Hz je příjemný a díky maximálnímu jasu až 3 000 nitů i vždy skvěle čitelný, trochu nestandardní rozlišení 1 260 × 2 800 pixelů je rozhodně dostatečně jemné. Ale ono zahnutí přes hrany podle nás nemusí být po chuti každému: sice svým způsobem pomáhá ergonomii držení telefonu v ruce, ale na druhou stranu přináší odlesky, které nemusí být každému příjemné. A v porovnání s úžasným panelem Samsungu Galaxy S24 Ultra to teď vynikne dvojnásob.

Jaká je výdrž baterie?

Vzhledem k relativně tenkému a celkově štíhlému provedení telefonu by se mohlo zdát, že u Viva udělali tentokrát kompromis ve výdrži baterie. Spojení s čipsetem Dimensity 9300 by mohlo obavy ještě zvýšit. Jenže ty rychle rozptýlíme, Vivo X100 Pro je z hlediska výdrže jedním z nejlepších smartphonů, jaký si dnes můžete koupit. A to z několika důvodů.

Především se do těla vešla doslova obří baterie s kapacitou parádních 5 400 mAh, což je víc, než co nabízí většina konkurentů. Čipset je pak také příjemně efektivní, takže spotřeba zůstává v rozumných mezích a výdrž telefonu je výborná.

Vivo X100 Pro

Dva dny i v poměrně intenzivním provozu nemusí být problém a pokud by se přeci jen zdálo, že to telefon nezvládne, stačí ho na chvilku připojit k nabíječce: X100 Pro totiž přes USB-C zvládá nabíjení výkonem až 100 W, takže energii doplňuje velmi rychle (z 0 na 50 % za 12 minut – a opravdu to tak funguje). Stačí tedy jen chvilka (nabíječka s patřičným výkonem je v balení) a telefon je zase připraven na delší dobrodružství. Dobře funguje i nabíjení na méně výkonných nabíječkách, což třeba v kombinaci s efektivitou procesoru znamená, že se Vivo X100 Pro zvládá dobře nabíjet i v autě při využití Android Auto.

Připočtěme k tomu bezdrátové nabíjení s výkonem až 50 W a také přítomnost reverzního nabíjení jak po kabelu, tak bezdrátově. Telefon se navíc při těchto činnostech nijak přehnaně nezahřívá. Výsledkem je tedy z hlediska výdrže skvělý přístroj, u kterého není opravdu nač si stěžovat.

A jak fotí?

Obří sestava fotoaparátů dává naději, že Vivo X100 Pro fotí opravdu dobře. A je tomu tak. Už předchůdci měli výtečné fotoaparáty, ale X100 Pro posouvá foťák o notný kus kupředu. Je to asi dáno kombinací toho, že se vývojáři opět naučili využít potenciál procesoru MediaTek, a tak se jim společně s inženýry ze společnosti Zeiss podařilo z hardwaru i softwaru vykřesat maximum.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro

Rozsah zoomu v interiéru za denního světla

Velký jednopalcový padesátimegapixelový čip hlavního foťáku je tu doplněn širokoúhlým foťákem se stejným rozlišením a také teleobjektivem, který přináší 4,3násobný zoom a opět ukrývá padesátimegapixelový čip. Všechny objektivy mají automatické ostření a hlavní a teleobjektiv pak mají i stabilizaci obrazu.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro

Ukázka rozsahu fotoaparátu v exteriéru ve dne

Potenciál tu tedy bez pochyby je. A praxe ho jednoznačně potvrzuje. Foťák, respektive celá jeho sestava, je skvělý. Ostatně, to ukazuje i skóre v testu DxO Mark, kde Vivo X100 Pro získalo krásných 150 bodů: to je sice mírně za Pixelem 8 Pro i iPhonem 15 Pro Max, ale v praxi se nám s fotoaparátem viva pracuje lépe než třeba s tím u iPhonu a foťák má své zjevné přednosti.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro

Noční fotografie v interiéru, ve tmě (širokoúhlý a hlavní), s bleskem (hlavní a 4,3násobný zoom) a s umělým osvětlením

Uživatel si může vybrat z trochu živějších barev běžného nastavení nebo z barevného Zeiss profilu, který přináší přirozenější snímky. Zoom je skvělý a výborně funguje asi do desetinásobného přiblížení, naprostým premiantem je pak Vivo X100 Pro při makro fotografii, kde skvěle funguje až 8,6násobné přiblížení, které pomáhá fotit skutečně ty nejmenší detaily.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro

Noční fotografie v exteriéru a rozsah zoomu

Snímky také celkově vykazují překvapivě málo šumu a i v noci drží Vivo X100 Pro naprosto špičkovou kvalitu. Příjemný je také fakt, že telefon se snaží držet kvalitu i napříč celým spektrem zoomu a snímky pořízené jednotlivými objektivy mají stále velmi podobný nádech.

Určité slabiny tu nicméně jsou. Hlavní objektiv při běžném focení vykazuje možná až přílišnou soudkovitost, zajímavé je, že širokoúhlý objektiv tím netrpí: takže když jde o rovné linie, je vhodné využít ten, nebo pak jakýkoli zoom (soudkovitost se ztrácí už i u dvojnásobného digitálního).

Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro

Ukázka makro fotografie

Někdy by možná mohlo být rychlejší ostření, na druhou stranu je ale přesné a Vivu se daří dobře pracovat s hloubkou ostrosti, která dovede někdy být u smartphonů s velkým čipem až nepříjemně malá: telefon toho dovede využít v různých scénách a při portrétech, ale na druhou stranu v běžných situacích je hloubka ostrosti dobře použitelná.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X100 Pro

Fotografie Měsíce ve dne

Jen je třeba ve speciálním Supermakro režimu trochu ztlumit umělý bokeh efekt, protože ten dovede být až moc umělý. Naštěstí je to jen otázka posunu nebo vypnutí jedné volby. Celkově je foťák aktuálně podle nás jedním z těch vůbec nejlepších a v naší praxi podává podle nás i o fous lepší výsledky než iPhone nebo Galaxy S24 Ultra.

Mám si ho pořídit?

Vivo X100 Pro je opravdu špičkový smartphone bez velkých kompromisů. Ano, možná nebude jeho zahnutý displej po chuti každému a soupeři působí asi i o trochu luxusnějším dojmem, nicméně po funkční stránce mu toho můžeme vytknout jen málo. Jeho přednostmi jsou výkonný procesor, výborné vyladění a především absolutně skvělý fotoaparát. Konkurenční výhodou viva je cena. Telefon se 16 GB RAM a 512 GB vnitřní paměti (slot na karty tu není) vyjde na 26 999 korun, což je podstatně méně, než na kolik vyjde základní iPhone 15 Pro Max (35 990 Kč) nebo Samsung Galaxy S24 Ultra (35 490 Kč). U nich je však potřeba za 512 GB paměti připlatit, a to tři tisíce v případě samsungu a dokonce šest u iPhonu.

Přitom je Vivo X100 Pro podle nás skutečně vyspělý smartphone, kterého se není třeba jakkoli obávat. Navíc je možné, že bude levnější i po uvedení některých dalších ambiciózních soupeřů: ano, je tu Pixel 8 Pro, který jde koupit už za 23 tisíc korun, ale s pořádnou porcí paměti stojí 32 tisíc. A na kolik vyjdou špičkové Xiaomi 14 Pro nebo Honor Magic 6 Pro se teprve dozvíme, telefony se na český trh dostanou až někdy po představení na únorovém veletrhu MWC v Barceloně. Jestli se zkusí Vivu postavit třeba i značka Oppo se špičkovými modely řady Find X7, toť otázka.


Test - recenze