Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Střední třída jak se patří. Test smartphonu Realme 8

Značka Realme si velice rychle našla místo mezi levnějšími smartphony a s nejrůznějšími zajímavými modely pokračuje v tažení na konkurenci. Nová „osmička“ je ukázkovým telefonem, jak za rozumnou cenu dostat slušnou porci výbavy.

Realme 8 | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Mnohým z nás je v podstatě jasné, že si Realme přivlastnilo místo, které na českém trhu po sobě nechala dvojice Huawei s Honorem. S poměrně ohromnou vervou (prakticky stejnou jako konkurenční Xiaomi) tak zaplavilo trh telefony od těch opravdu levných, až po vyšší střední třídu. Klíčová však vždy byla je a bude kategorie okolo pěti tisíc korun, kterou právě zastupuje model Realme 8.

Novinka od Realme má v podstatě všechno, co bychom v dané cenové kategorii očekávali, hned s několika příjemnými bonusy. Jeho sourozence s přívlastkem Pro jsme už otestovali minulý týden (viz recenze Ambiciózní vyzyvatel ve střední třídě za příplatek. Test Realme 8 Pro), nyní se tedy můžeme podrobněji přesvědčit o tom, jak si vede tento základní model nové generace.

Bude se mi Realme 8 líbit?

Na testování nám dorazila černá varianta, která jako obvykle zaujme spíše konzervativní zákazníky, případně se hodí pro ty, kteří telefon hned obalí nějakým krytem. Mluvit o Realme 8 jako o nějakém krasavci, není moc na místě, je to zkrátka další z hromady plastových telefonů s lesklými zády, takže coby „bonus“ tu je ještě slušná náchylnost na zachytávání otisků prstů.

Abychom však telefonu úplně nekřivdili, tak zajímavá je alespoň úprava části zad, která má v sobě slogan výrobce („dare to leap“). Ten je opatřený perleťovou úpravou, která má z různých úhlů barevné odlesky. Není to tak agresivní jako v případě jiných perleťových úprav, které jsme doposud viděli, ale i tak dovede telefon alespoň tímto zaujmout.

Realme 8
Realme 8

Samotné umístění sloganu je přinejmenším zvláštní a je nám jasné, že ne každému se to bude líbit. Realme se každopádně zaměřuje hlavně na mladé uživatele, kteří pravděpodobně takovou věc budou schopni výrobci častěji odpustit. Telefonu jinak ještě pochválíme poměrně málo vystouplý modul s fotoaparáty nad úroveň zad a také poměrně nízkou hmotnost (177 gramů).

Jaký je displej?

Na přední straně telefonu najdete 6,44palcový Super AMOLED displej s rozlišením 1 080 x 2 400 pixelů a poměrem stran 20:9. Z nějakého důvodu výrobce neuvádí, jaký typ tvrzeného skla je u modelu použitý, ovšem dostanete na něj rovnou nalepenou i krycí fólii. Zobrazovací technologie je každopádně hlavní předností Realme 8: podání barev je tak na skvělé úrovni a nechybí ani technologie Always-On, kdy i „vypnutý“ displej může zobrazovat čas a notifikace.

Realme 8
Realme 8

Displeji nechybí ani čelní průstřel pro selfie kamerku v levém horním rohu. Rámečky okolo displeje jsou tenké, brada je samozřejmě trochu širší, ovšem to se v této cenové kategorii dá očekávat. V displeji také naleznete optickou čtečku otisků prstů, která nám během testování jen párkrát zaváhala, jinak fungovala dobře.

Do počtu už tak v podstatě chybí jen vyšší obnovovací frekvence, ale je nám tak trochu jasné, že zkrátka nemůžeme chtít vše. Realme 8 to tak ještě můžeme odpustit, i když je dost možné, že třeba do půl roku až roku už budou i v levnější střední třídě panely s 90 nebo i 120Hz frekvencí naprosto běžné.

Co mi Realme 8 nabídne po stránce výbavy?

Jako slabina telefonu se může na první pohled zdát procesor, kde se výrobce rozhodl ušetřit a sáhl po modelu od MediaTeku, konkrétně Helio G95. Ten je vyrobený na trochu starší 12nm architektuře, ovšem i tak je připravený si poradit i s náročnějšími hrami a aplikacemi. Pokud od telefonu po stránce výkonu nebudete čekat zázraky, tak plně postačí, což dokazuje i poměrně slušný výsledek 351 tisíc bodů ve výkonnostním testu AnTuTu (s testovací 6/128GB variantou).

Procesor doplňují buď 4, nebo 6 GB operační paměti a podle zvolené varianty s tím koresponduje také datové úložiště: 64, nebo 128 GB. V obou případech je možné úložiště dále rozšířit paměťovou kartou. Trochu bychom se přimlouvali za vyšší paměťovou variantu, za extra porci operační paměti i prostoru pro data si oproti základní verzi připlatíte jen pět set korun.

Realme 8
Realme 8

Karty microSD mají samostatný slot, takže vás neomezí v případě, že byste chtěli zároveň používat dvě aktivní SIM (na ty je zde také místo). Fyzická konektivita zahrnuje jak USB-C, tak sluchátkový jack. Dále telefon podporuje jak Bluetooth 5.1, tak NFC pro mobilní platby. V některých případech se na internetu můžete dočíst, že mobil NFC nemá, my jsme si však ověřili, že zde skutečně je. Chybí ovšem podpora sítí 5G, s čímž je stále u levnějších telefonů nutno povětšinou počítat.

Uživatelské prostředí Realme UI 2.0 nemění podobu systému tak agresivně jako jiné grafické nadstavby a v podstatě tak celkem připomíná běžnou podobu Androidu 11. Najdete zde v základu samostatné menu se všemi aplikacemi po potažení od spodní části obrazovky, ovšem pokud preferujete aplikace skládat pouze na domovské plochy, tak i tuto možnost máte. Pozměněný je však vzhled horní roletky pro rychlé volby.

Základní aplikační výbava u Realme 8 je vcelku skromná, v porovnání s mnoha konkurenty je na tom tento telefon stejně jako jeho sourozenci docela dobře. Nad rámec hromádky nástrojů od Googlu zde najdete vlastně už jen herní režim, správce telefonu, Facebook a službu YouTube Music.

Co baterie telefonu?

Realme 8 se se svým 5 000mAh akumulátorem rozhodně nemá za co stydět. Tato kapacita je na dnešní dobu stále slušná a poskytne dostatek energie i pro vyšší zátěž systému, aby telefon přečkal alespoň jeden den bez nabíječky. Ti, kteří telefon nebudou tolik trápit, se pak dostanou klidně i na dva dny provozu.

Realme 8

Přidejte si k tomu navíc i 30W rychlé nabíjení (příslušná nabíječka je součástí balení, společně se silikonovým krytem), kdy se telefon zvládne do plné kapacity nabít za zhruba hodinu (za půl hodiny už se dostanete na zhruba 60 procent kapacity) a je jasné, že po této stránce zkrátka telefon má čím zaujmout.

Jak Realme 8 fotí?

Podobných sestav fotoaparátů jsme v poslední době viděli už tolik, že se začínáme už docela opakovat. Realme 8 má hlavní senzor s rozlišením 64 Mpix (světelnost f/1,79), dále 8Mpix širokoúhlý senzor a dvojici 2Mpix fotoaparátů, jeden monochromatický pro lepší portrétní vlastnosti a druhý pro focení makrosnímků. Čelní fotoaparát má pak rozlišení 16 Mpix.

Fotografie pořízená smartphonem Realme 8
Fotografie pořízená smartphonem Realme 8
Fotografie pořízená smartphonem Realme 8
Fotografie pořízená smartphonem Realme 8

Už od pohledu na papírové specifikace je jasné, že hlavní roli bude mít právě onen základní 64Mpix senzor, kterým budete fotit v drtivé většině případů. V základu pořizuje 16Mpix snímky s lepší citlivostí na světlo, která ovšem i při zhoršených světelných podmínkách neumí dělat zázraky a šumu a ztrátě detailů se zkrátka nevyvarujete. Snad jen za opravdu hodně příznivého světla.

Fotografie pořízená smartphonem Realme 8
Fotografie pořízená smartphonem Realme 8
Fotografie pořízená smartphonem Realme 8
Fotografie pořízená smartphonem Realme 8

Po stránce podání barev si ovšem vede dobře (to je ovšem zásluha i AMOLED displeje, na kterém si budete fotky prohlížet) a když budete chtít, lze si nastavit i plné 64Mpix rozlišení. Realme už ovšem po několik sérií telefonů dává možnost přiblížení obrazů (2x a 5x) i tam, kde k tomu není připravena optika, takže pokud se s Realme 8 rozhodnete využít nabízených režimů přiblížení obrazu, mějte na paměti, že je to čistě digitálního rázu.

Fotografie pořízená smartphonem Realme 8
Fotografie pořízená smartphonem Realme 8

8Mpix širokoúhlý senzor pak už ve zhoršených světelných podmínkách vyloženě trpí a přepínejte na něj opravdu jen v případě focení za jasného dne venku. I tak se však nevyhnete poměrně znatelné ztrátě detailů a optickým vadám, zejména chromatická aberace je na snímcích často patrná.

Zbylá dvojice fotoaparátů má jako obvykle hlavně marketingovou funkci a nejspíše ani nebudete po nějaké době vědět, že je máte. Když si přece jen vzpomenete alespoň na makro režim, dá se s ním na chvíli zabavit, dlouhodobě využitelný však rozhodně není. Video umí telefon zaznamenat v rozlišení až 4K při 30 snímcích za sekundu.

Mám si Realme 8 pořídit?

„Osmička“ od Realme je povedený telefon. Za cenu 5 499 korun dostanete 4/64GB verzi, lepší volbou je ovšem podle nás za 5 999 korun 6/128GB varianta. Telefon se umí blýsknout nejenom výkonem a výdrží, ale i povedeným AMOLED displejem, kterému k dokonalosti chybí už jen rychlejší obnovovací frekvence. Komu ovšem chybí takové modernější prvky výbavy, společně třeba ještě s 5G připojením, musí se poohlédnout po něčem dražším.

Ačkoliv má telefon dobrou cenu, musí se potýkat s dravou konkurenci. Aktuálním hlavním rivalem je Xiaomi Redmi Note 10, které má prakticky identickou výbavu, jen s procesorem od Qualcommu a nepatrně rychlejším nabíjením. Chybí mu ovšem NFC a má nižší rozlišení hlavního fotoaparátu. Pokud ovšem telefonem neplatíte a ani se nechystáte, pak můžete na nákupu konkurenčního xiaomi ušetřit tisícikorunu.

Dalším sokem je pak model Poco X3, kterému za aktuální zvýhodněnou cenu 5 999 korun už NFC nechybí, má výkonnější procesor a také 120Hz obnovovací frekvenci displeje, který je ovšem typu IPS. Navíc dostanete i obří 6 000mAh baterii.

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Elegán s 5G, který by mohl být levnější. Test Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Xiaomi má v sestavě top modelů série Mi 11 také jeden odlehčený model, který se po stránce designu...

TEST: První ohebný notebook je fascinující, nejspíše si jej nepořídíte

Lenovo ThinkPad X1 Fold

VIDEO Lenovo ThinkPad X1 Fold je první ohebný notebook na světě. Po překonání prvotního úžasu jsme se na...

Dostupný a odolný. Galaxy XCover 5 je smartphone trochu ze staré školy

Samsung Galaxy Xcover 5

Odolných smartphonů na trhu moc není a těch od velkých značek je ještě méně. V podstatě se této...

Deset filmů a dost. Vyzkoušeli jsme televizor s unikátní službou

55" VA LCD televizor Sony Bravia XR-55X90J

Nové televizory Bravia XR dostaly do vínku nejen „kognitivní obrazový procesor“ a systém Google TV,...

Silák s parádním displejem pod deset tisíc. Test smartphonu Poco F3

Poco F3

Nový model značky Poco přináší opět důraz na pořádnou porci výkonu v levném balení. Tentokrát mu...

Střední třída jak se patří. Test smartphonu Realme 8

Realme 8

Značka Realme si velice rychle našla místo mezi levnějšími smartphony a s nejrůznějšími zajímavými...

Stačí nálepka nejlevnějšího 5G mobilu k úspěchu? Test Redmi Note 9T

XIaomi Redmi Note 9T

Závod o nejlevnější 5G mobil jen tak neskončí. Aktuálně je v čele Xiaomi s modelem Redmi Note 9T,...

  • Nejčtenější

Žáci nesmí použít mobil coby kalkulačku. Ostudné, stojí v dopisu ministrovi

Zatímco čeští rodiče by uvítali plošný zákaz mobilů ve školách, tak vedení škol jsou v tomto ohledu benevolentnější....

Hacker představil nejnebezpečnější USB kabel. Od originálu ho nepoznáte

Bezpečnostní experti už v září 2019 varovali před využíváním veřejných nabíječek či půjčování kabelů od cizích lidí...

T-Mobile rozdává celé léto neomezená data. Zdarma a všem zákazníkům

Od poloviny června budou moct všichni zákazníci T-Mobilu využívat bezplatně neomezená mobilní data. Balíček půjde...

Podvodná SMS působí, že ji zaslala banka. Útočníci jdou po údajích k účtu

Českem se šíří podvodná SMS, která příjemce informuje o zablokování identifikačního čísla. Tváří se, jako by ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva roky bez využití. Skončila poslední telefonní budka v Česku

Poslední telefonní budka stála v obci Hlubyně na Příbramsku. Při její slavnostní demontáži se uzavřela éra veřejných...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Budoucnost Honoru oficiálně. Obě padesátky budou v Česku, liší se málo

Honor představil dlouho očekávané modely řady 50. Zatím jen v Číně, kde se ihned začínají prodávat. Zároveň potvrdil...

Toto je první zařízení v Česku, které otvírá novou éru Huaweie bez Googlu

Hodinky Watch 3 Pro jsou první zařízení Huaweie, které má na českém trhu nový operační systém HarmonyOS. Ale používat...

Huawei sice ukázal očekávaný model P50. Ale kdy bude, to je ve hvězdách

Huawei slavnostně oznámil komerční nasazení svého vlastního operačního systému. Ten je určený pro nejrůznější zařízení...

Motorola má odolnou novinku, která nepůsobí jako smartphonový tank

Motorola se po letech vrátila ke jménu Defy a ukázala moderní odolný smartphone. Ačkoliv se soustředí hlavně na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...