Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Panasonic X700 – elegantní véčko se Symbianem

Nové véčko od Panasonicu se může pochlubit zdařilým a elegantním designem. Těží i z výhod, které nabízí otevřený operační systém Symbian. Panasonic X700 je jeden z nejelegantnějších chytrých telefonů, které jsou k dostání na našem trhu.

Panasonic X700 je teprve druhý smartphone s operačním systémem Symbian Series 60, který je véčkové konstrukce. Vedle Nokie 6260 - druhého véčka se Symbianem - je nový Panasonic designově uhlazenější, po stránce výbavy ale mnoho nového nepřináší. Panasonic X700 používá operační systém Symbian v7.0s s nadstavbou Series 60 v2.0. Je tedy stejně vybavený jako starší Nokia 6600. Nové smartphony od Nokie jsou tedy vybaveny lépe.

Změny oproti ostatním smartphonům s daným operačním systémem jsou v jinak poskládaném menu a v jinak graficky vyvedených ikonách menu. Panasonic X700 pohání procesor ARM4 taktovaný na frekvenci 104 MHz, který se subjektivně zdá dostatečně rychlý. Testovaný Panasonic pocházel z předprodejní série, byl však již vybaven českou lokalizací. Jak by také ne, když je kompletovaný v Pardubicích. Prodejní balení nového Panasonicu se může lišit podle konkrétních trhů.

     

Vzhled – elegance a styl

Vzhled Panasonicu X700 je jednou z největších předností telefonu. Design odkazuje na starší modely GD87 a X70 a podle nás se jedná o nejlépe stylizovaný smartphone, který je v současnosti na trhu. Vzhled je ale věc subjektivní a někomu se zaoblené tvary panasonicu třeba vůbec líbit nebudou.

Že se jedná o chytrý telefon, není na první pohled vůbec patrné. Pouze větší rozměry dávají tušit, že se nejedná o běžný telefon. Rozměry telefonu jsou oproti současné véčkové produkci o něco větší, přesto se jedná o nejmenší smartphone s daným operačním systémem. Rozměry telefonu jsou 97 x 49 x 23,9 milimetru. Pro porovnání, konkurenční Nokia 6260 má rozměry 102 x 49 x 23 milimetrů. I hmotnost je na úrovni běžné pro normální véčka. 107 gramů je sympatická hodnota, která kapsu příliš nezatíží. Pro porovnání, hmotnost Nokie 6260 je 130 gramů.

  

Na vrchu telefonu v šedém poli se nachází vnější displej, nad ním je umístěný reproduktor vyzvánění a hlasitého odposlechu. Nad reproduktorem je čočka fotoaparátu a po stranách okénko infračerveného portu, indikační dioda a dioda osvětlení. Vrchní část telefonu rámují lišty, které zdařile imitují chrom. Lišty jsou však vyrobeny z plastu jako celý telefon.

 

Na vrchu z obrysu telefonu vyčnívá anténa, která není integrovaná do těla přístroje. Vystouplá anténa vzhled nijak nekazí, je malá a tenká. Na vrchu telefonu je umístěn slot pro paměťové karty zakrytý plastovým krytem a v pravém horním rohu je očko pro připoutání poutka. Na pravém boku telefonu je konektor pro sluchátka zakrytý pryžovou záslepkou, která je připevněna k telefonu, stejně jako záslepka systémového konektoru vespod přístroje. Na levém boku se nachází klávesa pro přepínání zobrazení vnějšího displeje, pro ztišení při příchozím hovoru a pro focení se zavřeným telefonem.

 

Panasonic se bude nabízet v jediném, námi testovaném, stříbrném provedení. Výjimku tvoří Panasonic X701, který je výhradně určený pro operátora Vodafone a jeho barevné zpracování je odlišné. Kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni, nic nevrže (ani kryt baterie vyrobený z tenkého plastového výlisku) pouze otevírání a zavírání telefonu provází trochu nepříjemné lupnutí. To ale není na závadu, tak je konstrukce telefonu navržena.

  

Displej – vnější pasivní, hlavní aktivní

Velká fotogalerie:

V druhé části recenze si můžete prohlédnout obrázky menu telefonu, pořízené fotografie a synchronizační software.

Panasonic X700 je vybaven dvěma barevnými displeji. Vnější s rozlišením 64 x 96 obrazových bodů je pasivní a dokáže zobrazit pravděpodobně (údaje výrobce se liší) pouze 4096 barev. Vnější displej nabízí dvě zobrazení. První zobrazuje analogové hodiny na barevné tapetě. Druhé základní zobrazení informuje o stavu baterie a síle signálu, ukazuje jméno operátora, čas a datum. Vnější displej zobrazuje také informace o zapnutém Bluetooth a další informace. Na vnější displeji se vedle čísla volajícího může zobrazit i fotografie nebo obrázek přiřazený ke kontaktu. Vnější displej nenabízí špičkové zobrazení a zejména zobrazení analogových hodin je na přímém slunečním světle špatně čitelné.

 

Hlavní displej Panasonicu X700 má pro použitý operační systém tradiční rozlišení 176 x 208 obrazových bodů. Displej má však menší fyzické rozměry než konkurenční telefony. Hlavní displej je aktivní (TFT) a dokáže zobrazit 65 536 barev. Hlavní displej nabízí kvalitní zobrazení a je dobře čitelný i na přímém slunečním světle.

  

Slot pro paměťové karty je na vrchu telefonu v zadní části.

Panasonic X700 nabízí grafická témata. Grafických témat je spolu se základním zobrazením v telefonu celkem šest. Předinstalovaná témata mají vcelku povedené grafické zpracování, které se hodí ke stylu telefonu. Grafická témata je možné dále v telefonu upravovat a je možné do telefonu nahrát témata vlastní. Hlavní displej umožňuje nastavení jasu a prodlevu spuštění spořiče v rozmezí jedné minuty až půl hodiny.

 

Baterie

Panasonic X700 používá baterii typu Li-Ion s kapacitou 780 mAh. Podle údajů výrobce by měl telefon vydržet až přes 10 dní na příjmu, případně až šest hodin hovorového času. V našem testu nový Panasonic vydržel tři dny při testovaní všech jeho funkcí. Testovaný předprodejní vzorek vykazoval nadměrnou spotřebu při připojení přes Bluetooth. Při připojení přes Bluetooth byl námi testovaný telefon vybitý zhruba za den.

Pro paměťovou kartu se standardně dodává redukce.

Ovládání – dobrá ergonomie

Rozmístěním ovládacích prvků si Panasonic X700 zaslouží pochvalu. Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Její stisk je přesný a zdvih optimální. Nedochází k nechtěným přehmatům nebo nedomáčknutí. Okolo navigační klávesy jsou další funkční klávesy: pod displejem dvě kontextové a pod nimi vpravo korekční klávesa C a vlevo klávesa s tužkou pro psaní. Ještě níže se nachází řada s klávesami pro přijmutí a ukončení hovoru a tlačítko pro vstup do hlavního menu telefonu.

  

Zcela dole pod alfanumerickou klávesnicí se vpravo nachází tlačítko pro vypnutí telefonu, přepínání profilů a zamčení telefonu a kláves. Vlevo je klávesa pro rychlý přístup k wapovému prohlížeči. Alfanumerická klávesnice má optimálně tvarované klávesy s dobrým zdvihem, které dovolují komfortní psaní. Podsvícení všech kláves je na špičkové úrovní a přehlednost celé klávesnice je perfektní. Podsvícení klávesnice je sytě modré, pouze navigační klávesa není podsvícená.

 

Menu nového Panasonicu se nám subjektivně zdá rychlejší než je tomu u Nokie 6260. Nechybí možnost zvolit si funkce přiřazené ke kontextovým klávesám. V manuálu k telefonu je zmiňované hlasové ovládání, to jsme však v testovaném vzorku nenašli. Pravděpodobně se jedná o nedostatek předprodejní verze telefonu.

 

Porovnání velikostí paměťových karet: (zleva) mini SD, RS-MMC a MMC.

Telefonování – mnoho položek ke kontaktu

Paměť pro kontakty telefonního seznamu využívá volnou sdílenou vestavěnou paměť přístroje. Ke kontaktu je možné vedle jména a příjmení přidat tolik telefonních čísel, kolik nabízí volná sdílená paměť telefonu. Dále je možné ke kontaktu připojit tolik e-mailových a internetových adres, kolik nabízí volná sdílená paměť, titul funkce, název zaměstnavatele, tři adresy, poznámku a datum narozenin. U jednotlivých položek kontaktu je možné upravit popis. Dále je možné přidat ke kontaktu obrázek nebo fotografii (zobrazí se i na vnějším displeji) a specifickou vyzváněcí melodii.

 

Podsvícení klávesnice je intenzivní a velmi kvalitní. Navigační klávesa však není podsvícena vůbec.

Zobrazení kontaktů nabízí samostatné složky pro kontakty z paměti telefonu a ze SIM karty. Nechybí skupiny volajících, které je možné libovolně pojmenovat a přiřadit jim specifické vyzvánění. Vyhledávání v telefonním seznamu funguje postupným zadáváním znaků. Panasonic X700 je třípásmový 900/1800/1900 MHz.

 

Panasonic X700 má čtyřicetihlasé polyfonické vyzvánění ve formátech XMF, MIDI a WAV. Vyzvánění ve formátu MP3 telefon nepodporuje. Na příchozí hovor, vedle vyzvánění a zobrazení na čelním displeji, upozorňuje i barevná dioda, která je umístěná naproti infračervenému portu nad vnějším displejem. Při příchozím hovoru dioda svítí zeleně při nabíjení baterie a fotografování červeně.

 

Porovnání se Siemensem SX1.

Při nastaveném zobrazení vnějšího displeje s analogovými hodinami je třeba dát pozor na zobrazení informací o nepřijatých hovorech. Telefon nepřijaté hovory zobrazuje pouze v druhémzobrazení s digitálními hodinami. Telefon nabízí hlasitý odposlech, který ale není příliš hlasitý.

 

Panasonic X700 umožňuje přiřazení osmi klávesových zkratek ke kontaktům a má hlasové ovládání Voice Signal. Oproti sofistikovanému hlasovému ovládání od společnosti Voice Signal použitém v telefonech Motorola MPx220 nebo Sendo X, se jedná o jednoduchý program. Aplikace hlasové vytáčení nabízí klasické ukládání hlasových povelů k zadaným číslům. Hlasových příkazů může být až 30 a pro rychlou aktivaci stačí déle podržet zelenou klávesu pro přijetí hovoru.

   

Porovnání s Nokií 7610.

Telefon nabízí klasické profily, kterých je pět. Profily je možné libovolně přejmenovat, zvolit upozornění pouze pro vybrané skupiny, nastavit hlasitost kláves, aktivovat vibrace, nastavit vyzváněcí melodii a její hlasitost. Nastavit je také možné melodii pro došlé zprávy nebo nastavit vzrůstající vyzvánění, jedno zazvonění, nebo jedno pípnutí.

     

Zprávy – SMS, MMS a e-mail

Panasonic X700, vedle klasických textových zpráv, podporuje multimediální zprávy MMS a nechybí ani e-mailový klient. Chybí pouze vestavěný klient pro Instant Messaging. Panasonic ze zapnutým českým prediktivním vkládáním T9 píše s diakritikou a zprávy tak také odesílá. Panasonic X700 podporuje několikanásobné textové zprávy, o počtu napsaných znaků a pořadí právě psané zprávy informuje na displeji. Nechybí doručenky. Psaní textových zpráv nebo e-mailu je na velké klávesnici velmi pohodlné a klávesnice má optimální odezvu.

 

Editor multimediálních zpráv umožňuje vkládání fotografií, zvukových poznámek, nebo videonahrávek. Přímo z editoru je možné fotografovat, nebo pořizovat zvukové nahrávky. E-mailový klient nabízí šest účtů. Klient korektně zobrazuje české znaky a podporuje přílohy jak pro příchozí e-maily, tak je také možné s přílohou poštu odesílat.

 

Data – GPRS třídy 10, EDGE chybí

Panasonic X700 podporuje datové přenosy GPRS třídy 10. EDGE tento model neumí. Telefon je možné využít jako modem pro připojení počítače na internet. Nový Panasonic je možné připojit pomocí USB datového kabelu (není součástí standardního balení), pomocí Bluetooth, nebo přes infračervený port. U Bluetooth je možné nastavit délku „viditelnosti“. Infračervený port je nezvykle umístěný, stejně jako u předchozích modelů GD87 a X70, na vrchu telefonu nad vnějším displejem. Umístění infračerveného portu ztěžuje připojení k některým notebookům, které mají infračervený port umístěn nízko na boku přístroje.

 

Porovnání s Nokií 6260.

Další véčka s operačním systémem Symbian:

Vestavěný internetový prohlížeč (Wap 2.0) umožňuje prohlížení i klasických internetových stránek. Zobrazení českých znaků však prohlížeč nezvládá.

Vestavěná paměť telefonu je okolo 16 MB, z toho využitelná je okolo 4 MB. Velikost operační paměti je přibližně 9 MB. Paměť je možné rozšířit pomocí paměťových karet formátu miniSD. Paměťové karty je možné měnit za provozu bez nutnosti telefon vypínat. Slot pro paměťové karty je umístěný na vrchu zadní části telefonu a je zakrytý plastovým krytem. Kryt slotu pro paměťové karty se nám zdál, vzhledem k jeho zpracování, náchylný k poškození.

 

Přímo s telefonem se dodává miniSD karta s kapacitou 16 MB. Na některých trzích je nabízena karta s větší kapacitou. Ve standardním balení telefonu je i redukce, která dovoluje používat miniSD kartu ve čtečkách jako běžnou MMC/SD kartu.

 

Ve standardním balení telefonu se nachází CD-Rom se softwarem PC Suite pro práci s počítačem. PC Suite dovoluje zálohování a obnovu, synchronizaci telefonního seznamu a kalendáře, přenos souborů do a z telefonu, stahování pořízených fotografií z telefonu a umožňuje nastavení telefonu.

Porovnání s Motorolou MPx200.

Další funkce – standardní kalendář a možnost editace dokumentů

V Panasonicu X700 se nachází standardní kalendář s měsíčním, týdenním a denním náhledem. Je možné si vybrat které zobrazení bude zobrazováno jako hlavní a kterým dnem má začínat týden. V kalendáři je možné ukládat události Schůzka, Poznámka a Výročí. Nechybí možnost opakovat události a upozornění.

 

Dále v telefonu nechybí poznámkový blok, převodník měn a veličin, kalkulačka, úkolovník a hlasový záznamník. Hlasový záznamník umožňuje nahrávání jednominutových poznámek. Budík v telefonu nemá opakování.

Další výbavu obstarává videopřehrávač RealOne. MP3 přehrávač telefon nemá a soubory MP3 vůbec nepodporuje. Do telefonu jsme zkusili nahrát tři různé přehrávače jako aplikaci třetí strany (UltraMP3, MP3go, MP3player). Ani jeden z nainstalovaných přehrávačů nefungoval korektně. Důvodem může být firmware z předprodejního vzorku telefonu.

V telefonu se také nachází aplikace Quickoffice, která dovoluje prohlížení souborů ve formátech Word, Excel nebo PowerPoint. Soubory ve formátech Word a Excel je v telefonu také možné upravovat. Aplikace neumožňuje práci se soubory ve formátu PDF.

V telefonu jsou dvě hry: simulátor minigolfu MicroGolf a plošinovka Balloon Headed Boy. Panasonic X700 vedle možnosti nahrání aplikací pro operační systém Symbian také nabízí Javu MIDP 2.0. Další funkcí je svítilna, kterou je možné zapnout z menu telefonu nebo podržením klávesy s hvězdičkou. Svítilna nabízí poměrně silné světlo.

Porovnání s Motorolou MPx220.

Fotoaparát – VGA s průměrnou kvalitou

Panasonic X700 je vybaven VGA fotoaparátem s CMOS snímačem, jehož čočka je umístěná na vrchu zavřeného telefonu nad vnějším displejem. Kvalita pořízených snímků je na průměrné úrovni. Některé snímky jsou přepálené. Testovaný telefon umí fotografie pořizovat ve třech stupních kvality a ve dvou rozlišeních (standardní VGA a portrét 80 x 96 obrazových bodů). Fotoaparát má čtyřnásobný digitální zoom, který je možné použít ve dvou krocích. Nechybí samospoušť s intervaly 10, 20 a 30 sekund. Pro pořizování autoportrétů je možné využít vnější displej, fotoaparát je však třeba aktivovat při rozevřeném telefonu. Jako spoušť slouží při focení se zavřeným telefon boční klávesa.

 

Vedle tradičního prostředí fotoaparátu je možné fotit i z aplikace PhotoBase. Tato aplikace nabízí, na rozdíl od standardního fotoaparátu, i nastavení jasu. Z aplikace PhotoBase je možné pořizovat fotografie v rozlišeních 640 x 480 obrazových bodů, 320 x 240 obrazových bodů a 160 x 120 obrazových bodů. Nechybí možnost nastavení tří stupňů kvality a možnost vypnutí zvuku spouště. Pomocí aplikace je možné pořizovat také černobílé snímky, nebo snímky se sépiovým efektem.

 

Dále nabízí aplikace PhotoBase možnost pořizovat fotografie s rámečkem (v maximálním rozlišení 640 x 480 obrazových bodů) a možnost pořizování panoramatických snímků složených ze tří fotografií. Panoramatické snímky je možné pořizovat jak v horizontálním tak i ve vertikálním směru. Výsledná panoramatická fotografie tvořená třemi snímky má velikost 1456 x 352 obrazových bodů v horizontálním zobrazení, nebo 544 x 1072 obrazových bodů při vertikálním zobrazení.

Porovnání s Motorolou V300.

Aplikace PhotoBase také umožňuje úpravu již pořízených snímků. Fotografie je možné v aplikaci natáčet, nastavit jas a kontrast, nebo odstranit efekt červených očí. Fotografie je dále možné ořezávat, případně změnit jejich velikost (například o 200 procent na velikost 1280 x 960 obrazových bodů – i takto zvětšený snímek je množné znovu zvětšit). Dále je možné do fotografií přidávat klipart, rámečky nebo text.

  

Porovnání tloušťky s vybranými telefony.

Fotografie je možné pořizovat se zapnutou svítilnou pro fotografování ve tmě. Z prostředí fotoaparátu však není možné svítilnu zapnout, tu je potřeba aktivovat v pohotovostním stavu. Světlo svítilny poslouží i pro pořizování snímku z větší vzdálenosti. Při fotografování z aplikace PhotoBase není možné svítilnu použít.

 

Vedle osvětlovací diody je Panasonic X700 vybaven i diodou systémovou.

Nové véčko od Panasonicu také umožňuje pořizování videosekvencí. Videosevence se pořizují ve formátu 3gp se zvukem (respektive H.263 bez zvuku) v maximálním rozlišení 176 x 144 obrazových bodů. Na výběr je i nižší rozlišení a dva stupně kvality. Délka videonahrávky může být buď definovaná uživatelem, nebo je možné nahrát videosekvenci tak dlouhou jak dovolí volná paměť telefonu. Kvalita videonahrávek je na průměrné úrovni.

Sečteno a podtrženo

Velká fotogalerie:

V druhé části recenze si můžete prohlédnout obrázky menu telefonu, pořízené fotografie a synchronizační software.

Panasonic X700 je stylový elegantní mobil, který díky otevřenému operačnímu systému nabízí širokou paletu funkcí. Nové véčko od Panasonicu zaostavá v nabídce multimediálních funkcí. Zásadním nedostatkem nového chytrého véčka od Panasonicu se nám jeví absence vestavěného MP3 přehrávače, který by v takto vybaveném telefonu podle nás neměl chybět. Megapixelový fotoaparát by novému Panasonicu také slušel.

Oproti nejbližšímu konkurentovi na trhu, Nokii 6260, nabízí X700 vnější displej, rychlejší datové přenosy a svítilnu. Naopak mu chybí integrované rádio. Plusem nového Panasonicu jsou také rozměry a hmotnost, které jej řadí téměř mezi běžná véčka s bez operačního systému. Panasonic X700 by se měl začít prodávat v průběhu ledna za cenu 14 000 Kč. Konkurenční Nokia 6260 stojí v současné době rovněž 14 000 Kč. Souboj dvou véček se Symbianem tak může začít.

Autor:
  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Trh s rozkládacími smartphony přinesl dvě velká překvapení

11. června 2024  7:02

Rozkládací smartphony nabírají na síle. Jejich popularita je stále větší a tvoří už významný podíl...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Mobil s takovou výbavou se na dovolené hodí. Jak jej sehnat nejlevněji?

17. června 2024

Spousta z nás seká na dovolené jednu fotku za druhou. Když však přijde na řadu focení vzdálenějších...

Dobrá výbava má jednu zásadní trhlinu. Test Infinixu Note 40 Pro

16. června 2024

Značka Infinix na českém trhu bojuje o své místo především ve střední třídě telefonů. Model Note 40...

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...