Neděle 9. května 2021, svátek má Ctibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. května 2021 Ctibor

Otestovali jsme nejlevnější telefon na našem trhu: recenze Vodafone 225

Vodafone nedávno představil nejlevnější telefon ze své nabídky. Ve speciálním balíčku se SIM kartou se prodává v prodejnách Tesco za 1199 Kč. My jsme tento levný telefon otestovali. Připravil nám příjemná překvapení i velká zklamání.

Levný mobilní telefon Vodafone 225 | foto: Mobil.iDNES.cz

Jednoduché telefony pro nenáročné zákazníky dnes tvoří většinu prodeje mobilních telefonů u nás. A tak zákonitě roste hlad i po těch úplně nejlevnějších přístrojích. Jakousi magickou hranicí je cena jednoho tisíce korun. Za tu občas můžete sehnat některý z výběhových low-endů, u nového přístroje je u nás zatím poměrně neobvyklá.

Na oné tisícikorunové hranici momentálně balancuje Motorola Motofone F3 v nabídkách některých e-shopů. Ta ale také původně začínala na zhruba 1200 korunách, za které u Vodafonu dostanete model 225 a k tomu ještě 200 Kč kreditu na provolání. Samotný přístroj tak stojí 999 korun a jde o nejlevnější mobil v nabídce jednoho z našich mobilních operátorů.


Katalog mobilů:

Vodafone 226 Motorola MOTOFONE F3 Nokia 1112

Katalog mobilů: superlevné mobily na našem trhu - stájový kolega Vodafone 226, Motorola Motofone F3 a Nokia 1112.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Momentálně nejlevnější telefon na našem trhu.


Vodafone 225 si prozatím budete moci koupit pouze v prodejnách Tesco – tento řetězec má na prodej 225 dvouměsíční exkluzivitu. Jinde jej nekoupíte, dokonce ani u samotného operátora si 225 nelze pořídit. Dá se předpokládat, že po uplynutí oné dvouměsíční lhůty se Vodafone 225 objeví i na pultech dalších prodejen, včetně těch operátorských. Ovšem zdá se, že telefon bude k dispozici pouze v balíčku s přednabitou SIM kartou, v klasické nabídce operátora se pravděpodobně neobjeví.

Právě to je asi jedinou větší nevýhodou tohoto levného modelu – za SIM kartu a kredit zaplatíte, ať je chcete nebo ne. Telefon samotný je odblokovaný a tak jej můžete použít i se SIM kartou jiného operátora. A věřte, že 225 se používá velmi dobře. Čtěte dále.

Vzhled a konstrukce – tenký je dobrý

Od prakticky nejlevnějšího telefonu na trhu se nedá očekávat žádný luxusní design. Jenže Vodafone 225 naštěstí není ani příkladem levného mobilu za každou cenu. Jeho vzhled tak nikoho neurazí, je to prostě „takový normální mobil“. Design je vcelku jednoduchý a jednolitý. Na bocích telefonu ani na jeho zádech nenalezneme žádné výstupky a rušivé prvky. Ve stříbrném pásu lemujícím telefon kolem dokola najdeme pouze očko pro provlečení poutka v levém horním rohu a konektor nabíječky na spodní straně.

Vodafone 225

Vodafone 225 Vodafone 225 Vodafone 225

Vodafone 225 Vodafone 225 Vodafone 225

Zbytek telefonu je černý – zcela plochý zadní kryt baterie pouze nese stříbrné logo operátora. Na čelní straně nás čeká klasické rozložení bez jakýchkoli výstřelků. Relativně malý displej je maskován rozlehlým krycím sklíčkem. Pod displejem se nachází klasický soubor ovládacích kláves – čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím středem, dvě kontextová tlačítka a klávesy pro ovládání hovoru. Pod tím vším je obyčejná numerická klávesnice. Klávesy mají lesklý povrch, ale neulpívají na nich otisky prstů. Ani na krycím sklíčku displeje nejsou příliš výrazné.

Vodafone 225

Vodafone 225 Vodafone 225 Vodafone 225

Vodafone 225 Vodafone 225 Vodafone 225

Vodafone 225 je relativně malý, ale především tenký telefon. Jeho konkrétní rozměry jsou 104 x 45 x 12 mm. Přesnou hmotnost přístroje neznáme, ale rozhodně vaši kapsu příliš nezatíží. Příjemné je zjištění, že 225 je velmi dobře zpracovaný telefon. Vše drží pěkně pohromadě, nikde nic nevrže a nezdá se, že by byl jediný důvod k tomu, aby se tento fakt změnil.

Displej a ovládání – jednoduchá klasika

Ačkoli je Vodafone 225 velmi levný mobilní telefon, disponuje barevným displejem. To, že jde o zcela běžný typ displeje je jeho hlavní výhodou nad konkurenční Motorolou Motofone. A ostatně i běžný způsob ovládání je nám daleko bližší, než u jednoduché Motoroly.

Vodafone 225

Vodafone 225 Vodafone 225 Vodafone 225

Vodafone 225 Vodafone 225 Vodafone 225

Displej Vodafone 225 má rozlišení 128 x 128 obrazových bodů a umí zobrazit 65 000 barev. Nejde samozřejmě o žádnou špičku, ale svou funkci odvádí relativně dobře. Vzhledem k tomu, že je relativně malý, je solidní i jemnost zobrazení. Zároveň to však znamená, že telefon rozhodně není vhodný pro osoby se špatným zrakem.

Ovládání 225 je naprostá klasika. Přístroj má dvě kontextová tlačítka a navigační klávesu s potvrzovacím středem. Menu v barvách Vodafonu tvoří matice devíti ikon, vstoupit se do něj dá levou kontextovou klávesou nebo stiskem potvrzovacího středu. V menu se dá pohybovat pomocí klávesových zkratek, rychlá volba funkcí se na jednotlivá tlačítka ovšem přiřadit nedá.

Vodafone 225

Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225

Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225

Všem čtyřem směrům navigační klávesy můžete přiřadit libovolnou funkci. Pravá kontextová klávesa slouží k návratu o úroveň zpět nebo k mazání textu, na úvodní obrazovku se dostanete stiskem červeného tlačítka. Prostě klasika, každý kdo vezme Vodafone 225 do ruky, se s ním jistě rychle sžije.

Telefonování a zprávy – to je to hlavní

Levný Vodafone 225 si samozřejmě nehraje na to, že by byl něčím jiným, než mobilním telefonem. Vše je tedy přizpůsobeno tomu, aby uživatel mohl vykonávat ony dvě hlavní činnosti, ke kterým jsou mobilní telefony určeny – telefonování a psaní SMS zpráv.

Přístroj disponuje adresářem s kapacitou 300 čísel. Adresář není vícepoložkový. Zato nechybí skupiny, do kterých můžete záznamy v adresáři třídit. Využít je lze k odlišení volajících různým vyzváněním a hromadnému rozesílání SMS zpráv. Na filtrování hovorů však rovnou zapomeňte. Vyhledávání v adresáři bohužel standardně funguje pouze podle prvního písmene. Podle více znaků se ovšem hledat dá – musíte však v seznamu stisknout volby a vybrat možnost hledat. Pak zadáte několik počátečních písmen hledaného jména a volbu potvrdíte. Je to tedy trochu zdlouhavější, ale jde to.

Když už jsme mluvili o skupinách a možnosti odlišení vyzváněním, zastavme se u melodií samotných. Ty jsou polyfonní, ale svou kvalitou nikterak neohromí. Se základními zvuky si však budete muset vystačit. Nejednoho telefonistu jistě potěší vyzváněcí profily. V telefonu jsou čtyři a můžete si je libovolně upravovat. Při jejich zkoumání však narazíte na další, tentokrát poněkud závažnější nedostatek Vodafone 225 – telefon nemá vibrační vyzvánění.

Vodafone 225

Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225

Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225

Zklamat musíme také milovníky psaní SMS zpráv. Vodafone 225 zrovna není přístrojem, který by jim jejich vášeň zpříjemňoval. Nejde ani tak o konstrukci klávesnice – ta je relativně kvalitní a píše se na ní dobře, jen je na náš vkus trochu hlasitá. Hlavním nedostatkem je zde software telefonu. Přístroj sice nabízí paměť pro 100 zpráv, doručenky nebo třeba přednastavené šablony, samotné psaní zpráv však spíše znesnadňuje.

Přitom stačilo velmi málo a vše by bylo v pořádku. Telefon standardně píše s pomocí slovníku T9. Napsané znaky se neobjevují na pozici kurzoru, ale ve spodním řádku na displeji, kde vám telefon dává na výběr z odhadovaných slov. To by ještě nebyla takové nepříjemnost, dá se na to zvyknout. Jenže v režimu T9 nelze nijak napsat třeba velké písmeno. Musíte se křížkem přepnout do režimu psaní velkých znaků, jenže pak už samozřejmě slovník neodhadne celé slovo. Navíc přepínání mezi režimy je velmi zdlouhavé a zpět pro zapnutí T9 musíte prolistovat všemi ostatními režimy psaní. To je velmi otravné. Tím však patálie nekončí. Velké písmeno se nenapíše ani po tečce. Navíc tečku samotnou vůbec napsat je také trochu problém.

Všechny speciální znaky se skrývají pod klávesou s hvězdičkou. Po jejím stisku se objeví jejich seznam a vy si musíte patřičný znak vybrat pomocí navigační klávesy a potvrzovacího středu. Tečka je zde na druhém místě. Běda však, jak před napsáním nějakého speciálního znaku nepotvrdíte předem napsané slovo, které vám nabízí slovník. Pokud tak totiž neučiníte, slovo zmizí a vy napíšete pouze tečku.

Pokud tedy chcete ukončit větu, postup je takovýto: musíte napsat poslední slovo a potvrdit jeho výběr potvrzovacím středem, nebo stiskem mezerníku. V obou případech se napíše mezera, kterou musíte pravou kontextovou klávesou smazat. Pak stisknete hvězdičku, vyberete tečku a potvrdíte. Jak jednoduché, že?

Psaní zpráv je prostě na Vodafone 225 poměrně utrpením a pokud potřebujete druhý telefon právě na SMSkování, hledejte jinde.

Ostatní funkce – překvapivě slušné

Když tedy nelze Vodafone 225 pořádně použít k psaní SMS zpráv, tak k čemu tedy? Na první pohled se to nezdá, ale telefon překvapí několika dalšími užitečnými funkcemi. Jsou tu dvě hry pro ukrácení času (Tetris a Push-box), v nástrojích nechybí kalkulačka, světový čas nebo převodník měn. Mnohým zaplesá srdce, když v této sekci také naleznou kalendář. Jenže ten je opravdu jen přehledem dnů v roce, nelze do něj zadávat žádné události. Škoda.

Vodafone 225

Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225

Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225 Displej Vodafone 225

Příjemné jsou možnosti nastavení budíků. Uživatel má na výběr ze čtyř typů – běžného budíku, budíku každý den, týdennímu opakovanému budíku a budíku, který se ozve pouze v pracovní dny. Vybrat se dá, které že to ty pracovní dny jsou. Budíků můžete mít nastavený nespočet, tady Vodafone 225 opravdu příjemně překvapuje.

Z dalších funkcí jmenujme ještě automatický zámek klávesnice, který přístroji rovněž nechybí. V nastavení telefonu můžete regulovat jas a kontrast displeje. Nastavené datum a čas se zobrazují na pohotovostním displeji, na jehož pozadí může být jedna ze dvou vybraných tapet. Do telefonu pravděpodobně nepůjdou dostat žádné další tapety, protože nepodporuje žádné datové technologie.

Shrnutí – záložní mobil

Vodafone 225 je zajímavým přístrojem, který má dvě zásadní chyby. Těmi jsou absence vibračního vyzvánění a naprosto katastrofální editor SMS zpráv. Pokud vám vibrační vyzvánění chybět nebude a zprávy moc nepíšete, může se Vodafone 225 stát docela příjemným společníkem.

Za rozumný peníz totiž dostanete telefon s elegantním designem, kvalitním zpracováním, základními funkcemi a barevným displejem. Překvapí třeba propracovaný budík. Jakékoli další funkce pro organizaci času však nečekejte.

Dovedeme si představit, že si Vodafone 225 mnoho uživatelů koupí jako druhý telefon – je malý a tenký, takže se pohodlně vejde do kapsy s vaším hlavním telefonem. Díky špatnému editoru SMS zpráv si jej jako hlavní přístroj pořídí asi málokdo.

Proč koupit?

  • nízká cena
  • elegantní design
  • kvalitní zpracování 

Proč nekoupit?

  • jen základní funkce
  • příšerný editor SMS zpráv

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

1 199 Kč

  • Nejčtenější

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Už žádná tyčinka do nosu. Němci odhalí covid-19 z očí pomocí aplikace

Němečtí vědci představili alternativní metodu, jak se otestovat na covid-19 bez nutnosti použití výtěrové štětičky....

Připraví vás o peníze. Flubot útočí přes SMS už i v Česku

Evropskými zeměmi se prostřednictvím SMS šíří nový malware Flubot, který cílí na androidí smartphony. Textovka vzbuzuje...

Porovnejte si ceny pevného internetu a televize. Srovnal vám je úřad

Český telekomunikační úřad letos v březnu spustil srovnávač cen mobilních služeb. Současně přislíbil brzké rozšíření o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V prodeji jsou chytré hodinky, které nemusíte nabíjet. Funkcí mají méně

Premium Chytré hodinky Sequent se snaží na trhu nositelné elektroniky otevřít novou kategorii: jsou totiž kombinací techniky...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Malý iPhone 13 mini nakonec bude. A má (ne)výraznou designovou inovaci

Současným iPhonům řady 12 se velmi daří. Řada zahrnuje čtyři modely a lépe se prodávají ty dražší. Naopak nejlevnější...

Málo známá značka má prémiový smartphone 2. generace. Láká na displej

Loňský rok se nesl ve znamení nástupu smartphonů takzvané prémiové vyšší střední třídy, které v mnohém dovedou zastat...

Střední třída jak se patří. Test smartphonu Realme 8

Značka Realme si velice rychle našla místo mezi levnějšími smartphony a s nejrůznějšími zajímavými modely pokračuje v...

Maximální výkon za co nejméně peněz. Poco F3 je cenový trhák

Chcete výkon nejdražších mobilů za cenu střední třídy? Pak je zde pro vás Poco F3. Má špičkový procesor a ve výkonových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...