Tento véčkový mobil by byl vzpruhou trhu. Překvapí slušnou výdrží baterie

  • 7
Oppo Find N2 Flip je smartphone s ohebným displejem, který je v prodeji třeba u sousedů na Slovensku. Na českém trhu ho však oficiálně nekoupíte, a to je trochu škoda. Pomohl by totiž zvýšit konkurenci na poli véček s ohebným displejem.

Smartphonů s ohebným displejem na trhu přibývá, byť je jejich nástup asi pomalejší, než jsme v minulosti očekávali. Ukazuje se totiž, že to není řešení pro každého – ať už z hlediska konstrukčního, nebo z hlediska cen. Ceny ovšem pomáhá obecně snižovat konkurence. A té v poslední době konečně přibývá, byť na českém trhu ne tak intenzivně jako jinde.

V kategorii véček s ohebným displejem tak na tuzemském trhu v současnosti soupeří jen telefony dvou značek. Ano, v Česku se prodává i stylový Huawei P50 Pocket, ale ten je vzhledem k absenci služeb Googlu na okraji zájmu zákazníků. Ti si kupují především Samsung Galaxy Z Flip 4, ale nově mohou uvažovat o skvělé Motorole Razr 40 Ultra nebo levnější variantě Razr 40. A to je vše. Je tak škoda, že se na českém trhu nepokouší véčkem s ohebným displejem prorazit některá z ambiciózních čínských značek, které už takové modely mají. Nabízí je třeba Vivo (X Flip) nebo Oppo v podobě jeho modelu Find N2 Flip.

Právě Find N2 Flip jsme měli možnost v redakci krátce vyzkoušet. A byť to nestačilo na plnohodnotný redakční test, můžeme se s vámi podělit o dojmy z tohoto přístroje, který se dá pořídit třeba u sousedů na Slovensku, a to za částku něco lehce přes 26 000 korun (1 099 eur). To je v podstatě plně konkurenceschopná částka, která je nižší, než oficiální cena nového špičkového razru (byť v předprodejích i ten vychází výhodněji). Konkurenční samsung je sice levnější, ovšem brzy jej čeká generační obměna.

Oppo se řadí mezi tyto telefony i z hlediska své životnosti na trhu: doma v Číně ho značka představila koncem loňského roku. Oppo Find N2 Flip tak sice nemá tolik lákavý vnější displej jako nový razr, ale pořád je tento displej daleko lepší než u samsungu.

Oppo Find N2 Flip
Oppo Find N2 Flip

Úhlopříčka vnějšího displeje je 3,26 palce. Je postaven na výšku, což nemusí být vždy ideální z hlediska čitelnosti některých informací, na druhou stranu třeba při procházení položek menu a listování obsahem je to trochu intuitivnější orientace než provedení na šířku. To proto, že i klasické prostředí v telefonu je orientováno na výšku.

Je ovšem škoda, že při tak velkém displeji stále platí u vnějšího displeje oppa omezení v jeho používání: uživatel se musí spokojit s widgety některých aplikací, do klasického menu se nedostane. Aplikace, které mají widgety, tu lze spustit, ale navigace v nich je trochu omezená. Potenciál velkého vnějšího displeje tak zůstává trochu nevyužit. Na druhou stranu třeba pro focení selfie snímků je tento displej parádní.

Když už jsme u focení, tady má Oppo Find N2 Flip možná trochu kontroverzní výbavu. Hlavní fotoaparát má rozlišení 50 megapixelů a běžně vytváří snímky s rozlišením 12,5 megapixelu. Tento foťák je povedený a byť asi nemíří za titulem nejlepšího fotomobilu, tak možná by to mohl být nejlepší hlavní fotoaparát ve véčkovém smartphonu. V jasném světle a scénách s velkými kontrasty trochu HDR funkce snímky „žehlí“ a nevypadají tak plasticky, ale třeba noční snímky dovedou svou kvalitou příjemně překvapit.

Jenže podstatně horší je situace u širokoúhlého foťáku. Tady už rozlišení 8 megapixelů napovídá, že tento foťák nebyl prioritou, naopak se Oppo očividně snažilo někde ušetřit. Za dobrého světla jsou snímky ještě vcelku fajn, jen jim chybí detaily, v horším světle ovšem rychle nastupuje šum a noční fotografie jsou v podstatě k ničemu. Velmi těžko se takto pořizují ostré noční snímky.

Fotografie pořízená smartphonem Oppo Find N2 Flip
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Find N2 Flip

Rozsah záběru fotoaparátu v interiéru. Přiblížení ve spodní řadě je pouze digitální

K tomu by mohla pomoci samotná ohebná konstrukce telefonu, z její podstaty lze totiž Find N2 Flip použít jako stativ pro svůj vlastní foťák. Jenže to má trošku háček: kloub drží otevřený jen v polohách asi od 45 do 110 stupňů, což je méně než u konkurence, navíc kloub celkově nepůsobí tak pevným dojmem jako u jiných obdobných telefonů. Takže funkce stativu je trochu omezená a třeba fotografování noční architektury si užijete víc s jiným podobným přístrojem.

Fotografie pořízená smartphonem Oppo Find N2 Flip
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Find N2 Flip

Rozsah záběru fotoaparátu ve dne. Přiblížení ve spodní řadě je opět jen digitální

Na druhou stranu kloub Find N2 Flip má i své výhody. Sice je tu pořád viditelná rýha, ale ta není tak hluboká jako u Samsungu Z Flip 4, především je méně cítit při přejetí prstem. Používání displeje je tak o něco příjemnější. Hlavní displej je celkově kvalitní, má úhlopříčku 6,8 palce a spíše jen průměrnou čitelnost na přímém slunci.

Telefon pohání systém Android 13 s vlastní nadstavbou ColorOS, uvnitř tepe čipset MediaTek Dimensity 9000+, což je další ústupek z hlediska nákladů pro Oppo. Ale vlastně ne ústupek pro uživatele, telefon funguje hezky plynule a bezproblémově, vyladění je povedené.

Fotografie pořízená smartphonem Oppo Find N2 Flip
Fotografie pořízená smartphonem Oppo Find N2 Flip

Noční fotografie a makro snímek

Co pak potěší, je výdrž baterie. Oppo Find N2 Flip je možná prvním kompaktním véčkovým smartphonem, u kterého je možné se dostat na dva dny výdrže na jedno nabití. Baterie tu má totiž solidní kapacitu 4 300 mAh, což je oproti konkurenci už docela slušný náskok. Ony dva dny používání sice chtějí spíš střídmější přístup, ale možné jsou, zatímco u samsungu (a asi i motoroly) jsou spíše v říši teoretických hodnot.

Oppo Find N2 Flip by tedy i za cenu okolo 26 000 korun bylo zajímavým zpestřením na trhu. Tedy alespoň oficiální cestou, najde se samozřejmě i pár neoficiálních dovozců, kteří telefon v Česku za obdobnou částku nabízejí. V případě jeho koupě se pak nemusíte obávat, že by přístroj neměl evropský software: Find N2 Flip je plně lokalizovaný kousek a systém lze bez problémů nastavit i do českého jazyka.