Vyšlo to dobře i tentokrát. Test OnePlus Nord 3

  • 5
Třetí generace série Nord opět sází na to, co mají zákazníci rádi u špičkových modelů značky OnePlus za rozumnější cenu. Model Nord 3 si nás získal pořádnou porcí paměti, výkonem i čistým uživatelským prostředím.
OnePlus Nord 3 5G

Série Nord byla představena v roce 2020 a až na už poměrně starý model X šlo o zcela neprozkoumaný svět pro značku OnePlus. Měla totiž ve zvyku vyrábět po mnoho generací pouze špičkové smartphony, kdežto Nord měl zastupovat modely, které se sice stále drží designového stylu a prémiových funkcí výrobce, ovšem s pár kompromisy, které by tak daly možnost si značku vyzkoušet i těm šetřivějším.

Modelová série Nord se bohužel docela rychle utrhla ze řetězu a vedle hlavních modelů se objevila celá řada ještě levnějších smartphonů, které dělaly možná až moc drsné kompromisy. OnePlus se ovšem u hlavních smartphonů v sérii Nord drží své původní myšlenky a Nord 3 je jasným důkazem, že zkrátka můžete mít prémiový smartphone (s pár kompromisy) za docela hezké peníze.

Bude se mí líbit?

Řada Nord chtěla mít vždy minimalistický design a ani třetí generace není žádnou výjimkou. Nord 3 má ploché boky, záda i displej, a místo velkého modulu pro fotoaparáty jsou na zádech jen dva výstupky pro nezbytnou optiku. Vedle toho zde najdete také dvojici LED blesků… a nebo to tak alespoň vypadá. Svítí totiž pouze vrchní, spodní nikoliv a jeho funkce je tak buď pouze estetická, nebo je v něm zabudovaný jiný senzor.

OnePlus hezky vyřešil povrch zad, které pokrývá tvrzené sklo Gorilla Glass 5 s matnou úpravou. Na ní nejsou moc vidět otisky prstů. Boky jsou sice plastové, ovšem i tak je pocit ze zpracování telefonu velice dobrý. V redakci jsme měli konzervativní šedou barvu, telefon je dále k dispozici také v světle zelené.

OnePlus Nord 3 5G
OnePlus Nord 3 5G

Na těle telefonu si můžete povšimnout hned několika zajímavých prvků navíc. V horním okraji se schovává infraport, který můžete použít jako náhradu za dálkový ovladač. Na pravém boku se tlačítko pro aktivaci displeje může zdát, že by mělo sloužit i jako čtečka otisků prstů, není to ovšem tak, tu totiž najdete pod displejem. A vůbec nejzajímavější tlačítko je na té samé straně výš, je to posuvník pro přepínání tichého režimu či vibrací. To se vždycky hodí.

Telefon je jinak konečně oproti svým předchozím generacím alespoň částečně utěsněný proti vodě a prachu. S certifikací IP54 mu tedy nebude vadit prach ani pocákání vodou, ovšem dávejte si pozor, že ponoření do vody jej už poškodit může.

A co displej?

OnePlus pořádně vypiloval displeje už u svých špičkových modelů a je fajn, že u Nordu 3 nemusel sahat po žádných výrazných kompromisech. Telefon má AMOLED displej s úhlopříčkou 6,74 palce a rozlišením 1 240 × 2 472 pixelů. Obnovovací frekvence je 120 Hz a displej má také slušný maximální jas: až 1 450 nitů.

OnePlus Nord 3 5G

V displeji je i průstřel pro čelní kamerku, ta má rozlišení 16 Mpix. A jak už jsme zmínili, pod displejem najdete i čtečku otisků prstů. Je optická a poměrně rychlá. Co se nám rovněž líbí jsou opravdu tenké rámečky okolo obrazovky. Nemáme tedy žádné větší výhrady, displej je hezky jemný, rychlý, jasný a má hezké podání barev.

Jaká je výbava a výkon?

Telefon nabídne víc než dostatek výkonu díky procesoru Dimensity 9000. To je jeden z nejvýkonnějších čipů od MediaTeku, který je zhruba na úrovni loňského top modelu od Qualcommu, Snapdragonu 8 Gen 1. OnePlus navíc přidá i poměrně zajímavou třešničku v podobě nadstandardní velikosti operační paměti: celých 16 GB. O výkon v náročných hrách či aplikacích se opravdu bát nemusíte.

K dispozici je také ještě verze s 8 GB operační paměti a 128 GB prostoru pro data, jenže ta je vzhledem k poměrně malému cenovému rozdílu nevýhodná. Verze s 16 GB operační paměti nabídne také i větší úložiště: 256 GB. Ani jednu z těchto paměťových verzí však nejde rozšířit kartou microSD, do telefonu se vejde pouze dvojice SIM.

OnePlus Nord 3 5G
OnePlus Nord 3 5G

Bezdrátová konektivita vedle 5G zahrnuje i další samozřejmosti: Bluetooth 5.2, wi-fi, NFC a dokonce i infračervený port. Fyzická konektivita zůstává napříč řadou Nord nezměněná, do telefonu připojíte pouze USB-C. Telefon je rovněž osazený i stereoreproduktory.

Na sérii OnePlus se nám dlouhodobě zamlouvalo uživatelské prostředí OxygenOS, které však užší propojení s firmou Oppo začalo posouvat směrem ke sjednocení s domácím ColorOS. Upřímně však i u modelu Nord 3 pořád vidíme hodně známek starého dobrého Oxygenu: vysokou přizpůsobitelnost, jednoduchost a především krásnou plynulost. Základním stavebním kamenem je pak samozřejmě Android 13. Výrobce slibuje 3 roky podpory nových verzí.

19. července 2023

Jak jiní výrobci zahlcují své nové telefony aplikacemi navíc, tak OnePlus se tuto praktiku snaží držet na uzdě. Nad rámec základní výbavy od Googlu je tu v podstatě jen Netflix, vstup na komunitní fóra OnePlusu, virtuální obchod OnePlusu, režim soustředění ZenSpace, relaxační nástroj O Relax a také aplikace pro dálkové ovládání.

Co baterie?

Kapacitu baterie telefonu s 5 000 mAh rozhodně vítáme. Je to dnes vlastně už takový standard, ale zároveň spousta výrobců se nebojí sahat po menších akumulátorech. Výdrž ovšem vzhledem k výkonnému procesoru a rychlému displeji není nijak dramaticky nadprůměrná, spíš naopak. Pokud čekáte obvyklý den až dva výdrže v závislosti na intenzitě používání, Nord 3 vás nezklame.

80W nabíječka je součástí balení, ale to je vše

Telefon každopádně na nabíječce nebude trávit příliš mnoho času. S 80W nabíjením budete mít nabito za zhruba půl hodiny, patnáct minut pak stačí k doplnění asi 60 procent. I rychlých pět minut před odchodem z domu vystačí na nabití asi 20 procent.

Jak fotí?

Na zádech najdete sestavu třech fotoaparátů. Hlavní roli mezi nimi má 50Mpix senzor se světelností f/1,8 a optickou stabilizací. Zbytek fotovýbavy už je vcelku průměrný, dále tu je už jen 8Mpix širokoúhlý snímač s úhlem záběru 112 stupňů a nakonec 2Mpix makrokamerka.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3

OnePlus se v tomto ohledu nepouštěl do žádných divočin a usoudil, že takováto sestava prostě musí vzhledem k ceně telefonu stačit. Ano, našly se už i modely, které se za podobné peníze snaží nabídnout i optický zoom, jde však spíše o výjimky. Sestava hlavní plus širokoúhlý snímač je zkrátka pořád standard.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus Nord 3

OnePlusu Nord 3 není po stránce kvality hlavního senzoru moc co vyčítat. Fotí hezky ostré a barevné fotky a optická stabilizace napomáhá tomu, že se jej nebudete bát zapnout i za horšího světla. Mezi mobily této cenové kategorie je to rozhodně jeden z těch, který příležitostné fotografy má šanci zaujmout. Moc chvály už naopak nejde napsat na 8Mpix širokoúhlý snímač, ten naopak působí docela obyčejně a rozhodně bychom ho využívali jen za opravdu vhodných světelných podmínek.

Mám si OnePlus Nord 3 pořídit?

OnePlus byla vždy záležitost spíše pro nadšence a technologické fajnšmekry a Nord 3 se na tuto tradici snaží navázat, byť dostupnější a přátelštější cestou. Za cenu 11 999 korun je každopádně jeho paměťová verze 16/256 GB docela lákavá. O 8/128 GB vzhledem k pouze o tisícikoruně nižší ceně nemá smysl uvažovat.

U telefonu se nám líbí právě vysoký výkon v kombinaci s bohatou paměťovou verzí, hezký displej, dobrý fotoaparát i rychlé nabíjení. Jako mínus ve výbavě bychom hodnotili snad jen podprůměrný širokoúhlý fotoaparát a docela nevýrazný design (to je ale subjektivní). Cena telefonu je jinak za nás vzhledem k výbavě přijatelná.

OnePlus Nord 3 je každopádně ve skvělé pozici. Co se výkonu týče, kdy jej srovnáme s telefony s čipem Dimensity 9000 a lepším nebo Snapdragonem 8 Gen 1 a lepším je cenově vůbec nejvýhodnější. Respektive je na tom (po slevě) aktuálně stejně, jako model Poco F5 Pro, které nabídne loňský čip od Qualcommu.

Každý týden nový telefon! Vyhrajte skládací novinku Samsung Galaxy Z Flip5

Za 14 tisíc je k mání Motorola Edge 30 Ultra s o trochu výkonnějším Snapdragonem 8+ Gen1 a za 15 tisíc je pak k dispozici sourozenec OnePlus 10T (ten má dokonce i stejnou paměťovou verzi). Na zmíněnou motorolu ovšem dejte pozor, ta má ještě lepší fotoaparát a rychlejší nabíjení, pokud byste měli zájem si připlatit. Jinak se ovšem dá říci, že za 12 tisíc je OnePlus Nord 3 (16/256 GB) opravdu dobrá volba.