Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nokia 7370 - nejsladší kousek z bonboniéry

Nokia 7370 patří do nové módní kolekce L'Amour. Unikátní design se nepodobá žádnému mobilu, který se kdy v našich končinách objevil. Velmi dobrou výbavu doplňuje megapixelový fotoaparát, MP3 i Bluetooth. Na první pohled je však jasné, že o funkce tu nejde.

Posunout mobilní telefon od chladných krabiček ke stylovým módním doplňkům - to zkouší Nokia svou novou edicí L'Amour. Oproti první módní kolekci, která vsadila na geometrické křivky uměleckého stylu Art Deco, jsou nyní ve hře netradiční techniky výroby.

Všechny tři novinky se pochlubí broušenými motivy květin, zlatavým kovem, napodobeninou kůže a odstíny okrových barev. Hlavní cílem je zamaskovat chlad, který je charakteristický pro většinu hraček do kapsy. Když některý z těchto mobilů držíte v rukou, pojem "spotřební elektronika" zní skoro jako sprosté slovo.

 

 

 Nokia 7370 Nokia 7360 Nokia 7380 Nokia 7280
Edice Nokia L'Amour a starší model 7280

Vzhled

Nokia 7370 patří mezi vytáčecí telefony. Tuto konstrukci, kterou popravdě nemáme příliš v lásce, použila Nokia vůbec poprvé.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370

Při prvním pohledu na vás dýchne kouzlo něčeho archaického. Přední strana telefonu je zakryta štítkem ze zlatavého kovu, na kterém jsou vybroušeny vzory květin. Použité materiály jsou velmi kvalitní a celá konstrukce působí opravdu bytelným dojmem.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Ani tentokrát nesmí na boku chybět patent Nokie v podobě textilního proužku a pochvalu si zaslouží velmi elegantně zapuštěné boční klávesy. Plastový kryt baterie velmi věrně napodobuje kůži. Na zadní straně nesmí chybět také čočka megapixelového fotoaparátu.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Vytáčecí kloub je umístěn na oválném konci telefonu. Menu se při zavření přetáčí a protože funkční tlačítka jsou až uvnitř telefonu, nemusíte mobil při otevření přetáčet vzhůru nohama, jako je tomu u stejně koncipovaných modelů Sony Ericsson. Při malém vyklopení za vás převezme zbytek práce pružina. Telefon můžete otevřít na libovolnou stranu a stejným směrem se pak zavírá.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Plochá klávesnice je velmi praktická. Tlačítka mají dostatečně velké rozměry a i když nejsou nijak výrazně oddělena od sebe, k překlepům téměř nedochází a na telefonu lze tak psát velmi rychle. Klávesy jsou celkově velmi citlivé, stačí je jen pohladit a už dávají loupnutím najevo, že jste začali psát.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

S rozměry 88 × 43 × 22 milimetrů a hmotností 104 gramů patří novinka mezi těžší, ale za to velmi drobné telefony. Li-ion baterie o kapacitě 720 mAh slibuje až 3 hodiny hovoru nebo deset dnů v pohotovosti. Testovaný vzorek se pravidelně odporoučel po překročení třetího dne.

Displej a menu

Vysouvací Nokia 6111 byla prvním modelem výrobce, který používá inovovanou podobu grafického prostřední Series 40. Menu se nyní podobá chytré sérii Series 60. Důvodem pro tuto úpravu nebyla poptávka po vylepšeném prostředí, ale spíš současný strach mnoha uživatelů z přechodu na chytré telefony s vlastním operačním systémem.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Zatímco u modelu 6111 jsme toto menu kritizovali, protože na malém displeji vypadá otřesně, tak tentokrát je to jiná liga. Aktivní TFT displej nabízí luxusní rozlišení QVGA (240 × 320 pixelů) a zobrazí až 262 000 barev. S rozměry 30 × 40 milimetrů tak patří k opravdové špičce. Na neuvěřitelně jemné zobrazení si oči velmi rychle zvyknou a přesedlávat na telefon s horším displejem se pak moc nechce.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Ovládání je stejné jako u jiných Nokií. Na úvodní obrazovku můžete nastavit tzv. pohotovostní režim, který zobrazuje blížící se události v kalendáři nebo zkratky na často  používané funkce. Užitečnou novinkou je možnost přímo na displej napsat poznámku, která je pak stále na očích. Tento uzel na kapesníku jsme si velmi oblíbili, je pohotový a nelze jej při každém uchopení telefonu přehlédnout.

Hlavní menu doznalo také mnoho změn. Jednotlivé ikony lze libovolně uspořádat, tady se Nokia poučila od Motoroly. Zobrazení menu může mít podobu záložek, známých třeba ze Samsungů, matice s popiskem i bez popisku nebo klasického seznamu. Tady klobouk dolů - každý si může vybrat, co mu vyhovuje nejlépe.

Telefonování

Telefonní funkce zůstaly v základu zachovány ve vysokém standardu předešlých modelů. Nokia odstranila problém se synchronizací, kontakty už jsou rozděleny na jméno a příjmení. V telefonu lze dokonce i nastavit, v jakém pořadí se mají zobrazovat. Ke každému kontaktu můžete přiřadit unikátní zvonění, fotografii, nebo dokonce videoklip, které se zobrazí téměř přes celý displej při příchozím hovoru.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370

Dvojice reproduktorů ukrytých nad řadou kontextových kláves přehrává vyzváněcí MP3 melodie i ve stereu. Hovory lze vytočením telefonu přijímat nebo naopak odmítnout. Se složeným telefonem můžete hovor odmítnout stiskem bočního tlačítka pro změnu profilů. Nechybí hlasitý odposlech a možnost nahrávat právě probíhající hovor.

Skupiny volajících lze libovolně definovat a v různých vyzváněcích profilech je můžete použít pro filtrování hovorů. Každý profil nyní ohlásí nejen jiné vyzvánění, ale dle nastavení také videoklip. Paměť na 1000 kontaktů je určitě dostatečná. Přičíst k ní navíc můžete i paměť SIM karty, telefon je dokáže zobrazovat odděleně i zároveň. Nezbývá než pochválit také hlasové ovládání, které nemusíte nic učit, protože telefon vaší řeči rozumí.

Zprávy

Editor zpráv vám dovolí nastavit jednu ze tří velikostí textu. Nejmenším fontem, který je na displeji ještě stále čitelný, zobrazí telefon jedenáct řádků textu. Díky velkým tlačítkům se píše docela svižně. Slovník T9 diakritiku ve zprávách zobrazuje, ale naštěstí neodesílá. Zprávy mohou mít více částí, celkem lze naráz odeslat až 913 znaků. Doručenky jsou nyní odděleny od složky příchozích zpráv a lépe se kontrolují i hromadně mažou.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Ani s novou verzí prostředí Series 40 nedošlo bohužel k hlubší integraci e-mailového klientu přímo do telefonu. Stále jde jen o oddělenou aplikaci, která sice dokáže pracovat s přílohami, ale jejich maximální velikost je omezena tak, že neodešlete fotku v plném rozlišení. Při prohlížení galerie vám také telefon nabídne pro odeslání jen Bluetooth a MMS.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Organizace a data

Kalendáři není co vytknout. Jako hlavní zobrazení lze nastavit měsíc nebo týden. Pod základní tabulkou byl navíc vyhrazen prostor pro přehled aktuálních událostí. Poznámky mohou být opakované. Kromě kalendáře je k dispozici také úkolovník a poznámkovač. Budík si poradí i s hudbou ve formátu MP3 nebo rádiem a lze mu nastavit i opakovaní ve vybrané dny. Málokdo patrně ocení vyspělou kalkulačku, která si poradí i s goniometrickými funkcemi.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Z datových funkcí je v nabídce GPRS i EDGE třídy 10 (4+2). V záhlaví se navíc při datovém spojení objevuje milé písmeno E, které symbolizuje přítomnost EDGE. V prohlížeči se dá měnit velikost písmen, ale s běžnými internetovými stránkami si moc dobře nerozumí. Pro spojení s počítačem slouží datový kabel nebo Bluetooth. Během testování jsme s Bluetooth nezaznamenali žádné problémy.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

 

Zábava

Fotoaparát nabízí rozlišení 1,3 Mpix, ale není doplněn LED diodou pro přísvit scény. Za dobrého světla jsou výsledné snímky docela dobré, jindy má sklony k přepalování bílých míst. Kompenzace expozice nebo vyvážení bílé fotoaparát nenabízí. U mobilu takové funkce popravdě ani příliš nepostrádáme.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Při přiřazení fotky ke kontaktu jsme se bohužel setkali s praktickým problémem, kdy je snímek natočen o devadesát stupňů. Integrovaný editor obrázků vám dovolí doplnit do fotografie text nebo různé kýčovité obrázky, ale tak triviální funkci, jako je natočení, se nám nepodařilo objevit.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

Mezi dalšími zábavnými funkcemi nechybí Java hry. V telefonu je standardně jen jedna trojrozměrná, která není bohužel příliš hratelná. Najdete zde také praktický převodník velikostí oblečení.

Nokia 7370 Nokia 7370 Nokia 7370 

V telefonu najdete jen 12 MB integrované paměti, a tak ani není možné použít Nokii 7370 jako MP3 přehrávač. Dodávaná sluchátka tak lze použít jen pro poslech FM rádia. Klasické bílé pecky pro nás byly trochu zklamáním i po stránce stylovosti. Úrovně ostatních doplňku rozhodně nedosahují.

Sečteno a podtrženo

Proč ho koupit?
  • design
  • skvělý displej
  • nové menu
Proč ho nekoupit?
  • cena
  • trochu kýč
  • malá paměť
Kdy?
leden 2006
Za kolik?
12 000 Kč včetně DPH

Nokia 7370 je telefon, kterému fandíme. Za cenu 12 000 korun je samozřejmě extrémně drahý, ale jde o naprostý originál. Není to mobil, který můžete jen tak položit vedle jiného modelu konkurence a říkat, ten má to a ten zas tohle. Na první pohled je jasné, že funkce ani cena nehrají v tomto případě hlavní roli.

Ani samotná výbava není ovšem špatná. Nové prostředí Series 40 nabízí mnoho nových vychytávek a displej i stereozvuk patří k opravdovým lahůdkám.

Nokia 7370 balancuje na hraně mezi uměním a kýčem a je jen na vás, na kterou stranu ji zařadíte. Někomu připadá dokonalá, jiní ironicky poznamenávají, že telefonu scházejí jen rytiny statných jelenů.

Autor:
  • Nejčtenější

Selfíčka v mobilech mají náhradu. Výrobci lákají na nový trend

Premium

Jedním ze znaků prémiových telefonů je teleobjektiv v sestavě fotoaparátů. U levnějších přístrojů tento prvek výbavy chyběl. To se nyní začíná měnit, ale má to svá specifika. Hitem letošního roku se...

6. července 2024

Začínající značka má dvě novinky s nevídanými prvky. Jsou levné

Kromě smartphonu CMF Phone 1 představila malá značka CMF i nové chytré hodinky a také sluchátka. Předností obou zařízení je nízká cena v kombinaci se zajímavou funkční výbavou, ve které nechybí...

9. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Víc dat, stejná cena. Vodafone vylepšil originální roamingový balíček

Zákazníci Vodafonu cestující mimo EU mají v balíčku Roaming na den nově k dispozici dvojnásobnou porci mobilních dat než doposud. A to bez dopadu na cenu, kterou si operátor za tento denní roamingový...

5. července 2024  7:02

Elitní škola zakázala smartphony. Nahradí je jednoduchými nokiemi

Chlapecká internátní škola Eton Collage, která byla založena už v roce 1440 a kterou prošli i princové Harry a William, oznámila, že zakazuje používání smartphonů. Cílem je omezení závislosti na...

10. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tento levný smartphone nabídne věc, kterou jste už dlouho neviděli

Značka CMF dnes představila první telefon ve svém portfoliu: CMF Phone 1. Společnost spadající pod výrobce Nothing sází u tohoto modelu na zajímavý poměr ceny a výkonu a také něco, co se dosud...

8. července 2024  13:05

Samsung musel s novinkami do pouzavírané Paříže. Vybral si prestižní místo

Paříž (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Letní premiéry Samsungu se obvykle odehrávaly v New Yorku. Změnu přinesla covidová pandemie, která nejprve poslala novinky do Londýna, loni následoval jihokorejský Soul a letos nemohla padnout volba...

12. července 2024  6:57

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

Toto je nový skládací top model Samsungu. Inovace jsou v praxi přínosné

Nový Samsung Galaxy Z Fold 6 je už šestou generací špičkového smartphonu s ohebným displejem. Jak je v této modelové řadě obvyklé, Samsung i letos přichází s postupnými inovacemi, které na první...

11. července 2024  7:02

Apple pomalu mizí z Číny. Do nejlidnatější země stěhuje už i výrobu iPadů

iPhony se už v Indii vyrábějí. Nyní chce Apple začít v Indii vyrábět i tablety iPad a pouzdra pro sluchátka AirPods. Omezí tím závislost na Číně.

11. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...