Mrtvý mobil se nesmí ztratit

Recyklace telefonů se v Austrálii stala cílem celonárodní kampaně. Máte vysloužilý mobil? Sem s ním! Neznečistí životní prostředí a navíc, v každém telefonu se najde dost zajímavých kovů, které je škoda vyhodit.
Starých, nepoužívaných mobilů leží v této chvíli v nejrůznějších koutech, zásuvkách a na smetištích celé milióny. Nejinak je tomu v Austrálii, ale mělo by se to brzy změnit. Na podporu recyklace mobilních telefonů se rozjela velká, celonárodní kampaň, které jsou plné noviny, rádio i televize.

Recykalce Celou akci organizuje Australská asociace mobilních telekomunikací (AMTA), která sdružuje výrobce mobilních telefonů a operátory sítí. Cílem kampaně je sebrat v celé zemi více než deset miliónů vyřazených telefonů, které se následně odvezou do francouzské recyklační továrny. Tím se získá nezanedbatelné množství zlata a mědi z obvodových desek a konektorů, z baterií zase kadmium, lithium a nikl.

Většinu nepoužívaných přístrojů tvoří staré analogové telefony, jejichž síť minulý rok ukončila svůj provoz. Výkonný ředitel AMTA Peter Russell se obává, "aby se telefony jen tak nevyhazovaly a neničily nám životní prostředí." Právě obrana před znečištěním je hlavním motivem celé kampaně. Profesor Ben Selinger z Australské národní univerzity v Canbeře varuje: "Problémem jsou některé části. Například ve spojích se nalézá olovo, v transistorech zase galium a arsenik. V bateriích je nikl a kadmium. Zvláště kadmium znamená velké nebezpečí, neboť je velmi toxické, pokud prosákne do vodních zdrojů. Navíc je třeba vyvarovat se pálení telefonů, neboť některé ze součástek v takovém případě produkují znečišťující látky, které jsou toxičtější než dioxin."

Peter Russell Australanům věří, že se všichni zapojí a podaří se jim shromáždit velké množství mobilů. "V podobném programu, který proběhl před osmnácti měsíci v Novém Jižním Walesu, se podařilo shromáždit šest tun baterií," říká Russell.

Do akce jsou zapojeni dealeři mobilních telefonů, u nichž vznikají sběrná místa. V současnosti se již účastní 700 obchodů po celé Austrálii a Peter Russell předpokládá, že počet sběrných míst by měl během roku a půl dosáhnout tří tisíc.

Přestože u nás se ještě takové množství mobilních telefonů nenachází, již nyní bychom měli dávat pozor na to, jak zacházíme s vysloužilými přístroji. V České republice sice neexistuje podobná kampaň jako v Austrálii, ale kontejnery určené k vyhazování starých baterií již lze při troše snahy nalézt. Alespoň tak můžeme zajistit, aby se pro životní prostředí nejnebezpečnější součást telefonu nedostala někam, kde bude dělat problémy.