Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Fotomobil už pořídíte za necelé tři tisíce

aktualizováno 
Mobily s integrovaným fotoaparátem dnes seženete již okolo tří tisíc korun. A nebudou to úplně hloupé telefony. Pokud však chcete špičkové modely, připravte si i 10 000 Kč nebo také dvojnásobek.

Nedávná londýnská tragédie ukázala, k čemu mohou být dobré fotoaparáty v mobilních telefonech. Poprvé se záběry z mobilu staly hlavním zdrojem zpráv ve všech médiích. Snímky jsou sice velice nekvalitní a zrnité, ale to obsah sdělení a autentičnost jen umocňuje.

To, co bylo před dvěma lety luxusem, je dnes považováno za standard. Fotoaparáty se staly základní výbavou telefonů střední třídy. O možnost zaznamenat si krásy dne do mobilu zatím přicházejí jen majitelé levných a nebo manažerských telefonů.

Fotomobily jsou nástroj ďábla

Mobily s fotoaparátem se staly předmětem mnoha kontroverzí po celém světě. Hned po jejich uvedení na asijské trhy byly zakázány v Saudské Arábii, protože „rozsévaly nemravností do muslimské společnosti“. Na Blízkém východě zašli dokonce až tak daleko, že celníci cizincům při vstupu do země fotomobily rovnou zabavovali.

Digitální fotoaparáty a fotomobily byly také u irácké aféry americké armády. Američtí vojáci nesmějí v Iráku používat digitální kamery, fotoaparáty a mobilní telefony vybavené fotoaparáty. Rozkaz k tomu dal ministr obrany Donald Rumsfeld hlavně proto, že pomocí nich byly pořízeny fotografie zneužívaných a týraných iráckých vězňů. Britský týdeník The Business o tom informovaly nejmenované zdroje z amerického ministerstva obrany.

V Black Country, severozápadní části Anglie, se dohodli ředitelé nemocnic, že zcela zakáží používání mobilních telefonů ve svých zařízeních. Hlavním důvodem bylo ohrožené soukromí pacientů. "Nikdy jsme o takovéto možnosti neuvažovali, ale nikdy také po našich chodbách nechodilo tolik lidí s kamerami v telefonech," vysvětlil mluvčí nemocnice Walsall PCT.

Výrobci jdou na ruku velkým firmám

Kromě nemocnic se fotomobily moc nelíbí velkým firmám. Z jednoduchého důvodu. Každý zaměstnanec s takovým telefonem stává potenciálním špiónem. Jako jedni z prvních zakázali fotomobily paradoxně samotní výrobci telefonů v čele se Samsungem. Brzy jej napodobily některé státní úřady, nemocnice nebo i burza na Wall Street.

Na požadavky firemních zákazníků zareagovali i výrobci, kteří začínají prodávat své modely ve verzích s a bez fotoaparátu. Jasnými příklady jsou Nokia 6021 a Siemens SP 65. „Nový model SP65 vznikl na základě požadavků operátorů a velkých firem po celém světě. Bezpečnostní politika velkých korporací fotomobily zakazuje, a tak po výrobcích chtějí manažerské telefony bez fotoaparátu,“ řekla nám Jana Olejníková ze Siemensu.

Mobil fotoaparát nenahradí

Mobil ale není fotoaparát. Kupující by si měl především uvědomit, že současné fotomobily se kvalitou fotografií a komfortem obsluhy zdaleka nevyrovnají skutečným digitálním kompaktům. A to ani těm starším s pouhými dvěma megapixely. Je tomu tak i přesto, že disponují stejným rozlišením a v poslední době se často chlubí optikou zvučného jména a autofocusem. Snímky pořízené mobilem jsou barevně nevyvážené a plné obrazových vad.

Focení s fotomobilem je navíc většinou poněkud těžkopádné a nepříjemné především kvůli značnému zpoždění spouště. Stále je tedy přesnější hovořit v těchto případech o obrazovém zápisníku, než o plnohodnotném fotoaparátu. Vývoj však jde stále kupředu a záleží prakticky pouze na strategii výrobců, jak brzy do oběhu vypustí kvalitnější přístroje třeba i s optickým zoomem.

Typ

 Fotografie

Popis a cena 

Vlastnosti fotoaparátu 

 

LG F2400

 

Cena: 6 990 Kč, Zakulacené véčko se dvěma barevnými displeji a průměrnou výbavou. Jedná se o první model výrobce na našem trhu s podporou Bluetooth. Telefon zaujme především svým líbivým designem.

 

Rozlišení fotoaparátu 640 x 480 obrazových bodů, 4 x digitální zoom, samospoušť, efekty, rámečky, vestavěný blesk, možnost stahování snímků do počítače přes kabel

 

LG L1100

 

Cena: 3 490 Kč, Nejpopulárnější model výrobce, který se nyní vyprodává za velmi výhodnou cenu. Telefon má jeden barevný a jeden monochromatický displej. Nevýhodou je slabší výbava a neintegrovaná anténa. 

Rozlišení fotoaparátu 640 x 480 obrazových bodů, digitální zoom, efekty, zrcátko pro autoportréty, možnost stahování snímků do počítače přes kabel a infraport 

 

Motorola C650

 

Cena: 2 990 Kč, Jeden z nejlevnějších mobilů s integrovaným fotoaparátem na našem trhu. Výbava je na danou třídu poměrně bohatá. Výhodou je extrémně dlouhá výdrž baterie na jedno nabití, nevýhodou méně kvalitní barevný displej. 

Rozlišení fotoaparátu 640 x 480 obrazových bodů, zoom, samospoušť, noční režim, uživatelská nastavení, efekty, možnost stahování snímků do počítače přes kabel (standardní mini USB)

 

Motorola V635

 

Cena: 8 990 Kč, Luxusní véčko s dvěma barevnými displeji a kovovými kryty. Vedle integrovaného fotoaparátu zaujme i vestavěný MP3 přehrávač a podpora paměťových karet. Telefon má jeden z nejlepších barevných displejů na trhu.

Rozlišení fotoaparátu 1280 x 960 obrazových bodů, 4 x digitální zoom, vestavěný blesk, samospoušť, noční režim, uživatelská nastavení, efekty, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel nebo Bluetooth, podpora paměťových karet Trans Flash 

 

Nokia 6020

 

Cena: 5 990 Kč, Mobil střední třídy s integrovaným VGA fotoaparátem a solidní výbavou. Nenápadný design odkazuje na model 6230i, který je ale výrazně dražší. Nokia 6020 je ideální telefon pro práci. 

Rozlišení fotoaparátu 640 x 480 obrazových bodů, samospoušť, noční režim, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel a infraport

 

Nokia 6230i

 

Cena: 10 990 Kč, Mobil klasické koncepce s bohatou výbavou. Lze jej použít jak pro práci, tak jako multimediální mobil. Výhodou je podpora paměťových karet, nevýhodou je displej s menším rozlišením. 

Rozlišení fotoaparátu 1280 x 1024 obrazových bodů, 2 x digitální zoom, samospoušť, noční režim, podpora paměťových karet RS-MMC, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel, Bluetooth a infraport  

 

Nokia N90

 

Cena: 19 900 Kč, Špičkový chytrý telefon s operačním systémem Symbian. Je určen především pro fotografování, čemuž je uzpůsobena jeho poměrně komplikovaná konstrukce. Výbava je velmi bohatá a dvoumegapixelový fotoaparát má optiku od společnosti Carl Zeiss. 

Rozlišení fotoaparátu 1600 x 1200 obrazových bodů, autofocus, 20 x digitální zoom, samospoušť, efekty, uživatelská nastavení, vestavěný blesk, podpora paměťových karet RS-MMC, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel a Bluetooth

 

Panasonic X100

 

Cena: 2 990 Kč: Jednoduchý a levný mobil s barevným displejem a integrovaným fotoaparátem s CIF rozlišením. Telefon je velmi malý a lehký a má kvalitní barevný displej. 

Rozlišení fotoaparátu 352 x 288 obrazových bodů, digitální zoom, fotoaparát se díky nízkému rozlišení hodí jen pro pořizování snímků na displej telefonu, či pro odeslání pomocí MMS. 

 

Panasonic X500

 

Cena: 7 990 Kč, stylový vysouvací mobil s VGA fotoaparátem, který má design podobný fotoaparátu. Důraz je kladen na design, nikoliv na výbavu, která je jen průměrná. Pochvalu zaslouží kvalitní barevný displej.  

Rozlišení fotoaparátu 640 x 480 obrazových bodů, digitální zoom, vestavěný blesk, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel 

 

Philips 755

 

Cena: 5 990 Kč, Mobil klasické konstrukce s rozměrným dotykovým displejem. Je to jediný mobil na našem trhu s dotykovým displejem a bez otevřeného operačního systému. Pomocí dotykového pera lze fotografie snadno upravovat. Výbava telefonu je poměrně bohatá.

Rozlišení fotoaparátu 640 x 480 obrazových bodů, digitální zoom, samospoušť, noční režim, uživatelská nastavení, efekty, možnost následné úpravy snímku přímo v telefonu, možnost stahování snímků do počítače přes kabel nebo infraport 

 

Philips 760

Cena: 7 990 Kč, Stylový mobil rozvírací koncepce s otočným displejem. Design telefonu se snaží imitovat fotoaparát, čemuž je přizpůsobeno ovládání a také překlopný displej. Výbava telefonu je průměrná. 

Rozlišení fotoaparátu 1280 x 960 obrazových bodů, digitální zoom, samospoušť, noční režim, efekty, integrovaný blesk, možnost stahování snímků do počítače přes kabel nebo infraport 

 

Sagem myX-8

 

Cena: 9 990 Kč, Luxusní mobil klasické koncepce s výrazným designem z dílny studia Ora Ito. Telefon se může pochlubit bohatou výbavou, špičkovým barevným displejem a perfektním zpracováním. Nevýhodou jsou větší rozměry. 

Rozlišení fotoaparátu 1280 x 960 obrazových bodů, digitální zoom, vestavěný blesk, samospoušť, efekty, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel, infraport nebo Bluetooth, podpora paměťových karet miniSD 

 

Samsung E720

 

Cena: 9 990 Kč, Véčko nejvyšší třídy s bohatou výbavou a konzervativním designem. Tento model se hodí jak pro práci, tak jako plnohodnotné multimediální zařízení. Nevýhodou je absence podpory paměťových karet, telefon má ale velkou vnitřní paměť. 

Rozlišení fotoaparátu 1152 × 864 obrazových bodů, digitální zoom, integrovaný blesk, samospoušť, uživatelská nastavení, efekty, rámečky, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel nebo Bluetooth, velká vnitřní paměť 

 

Samsung X640

 

Cena: 4 990 Kč, Jednoduché véčko s integrovaným fotoaparátem. Telefon nemá vnější displej, což je u véčka nevýhoda. Kompenzací je výhodná cena. Design telefonu je líbivý, výbava pak jen průměrná. 

Rozlišení fotoaparátu 640 x 480 obrazových bodů, digitální zoom, samospoušť, efekty, rámečky, noční režim, uživatelská nastavení, možnost stahování snímků do počítače přes kabel 

 

Siemens CX70

 

Cena: 3 690 Kč, Telefon klasické koncepce barevným displejem a integrovaným VGA fotoaparátem. Výbava telefonu je na svou třídu bohatá. Jako jeden z mála mobilů na trhu podporuje funkci Push to Talk. 

Rozlišení fotoaparátu 640 x 480 obrazových bodů, digitální zoom, samospoušť, přídavný blesk, dodatečná úprava fotografií v telefonu, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel nebo infraport 

 

Siemens M75

 

Cena: 8 490 Kč, Novinka výrobce. Mobil se zvýšenou odolností se hodí pro každodenní použití. Může se pochlubit velmi bohatou multimediální výbavou. Design telefonu je ryze účelový, uzpůsobený pro hrubé zacházení. 

Rozlišení fotoaparátu 1280 x 960 obrazových bodů, 5 x digitální zoom, přídavný blesk, samospoušť, uživatelská nastavení, efekty, dodatečná úprava fotografií v telefonu , možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel nebo Bluetooth, podpora paměťových karet RS-MMC 

 

Siemens S65

 

 

Cena: 5 990 Kč, Loňský prémiový model výrobce je dnes nabízen za velmi výhodnou cenu. Je to mobil určený především pro práci, má ale kvalitní fotoaparát a i velmi bohatou výbavu.

Rozlišení fotoaparátu 1280 x 960 obrazových bodů, 5 x digitální zoom, přídavný blesk, samospoušť, uživatelská nastavení, efekty, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel nebo Bluetooth, podpora paměťových karet RS-MMC 

 

Siemens SF65

 

Cena: 8 990 Kč, Véčko s otočným displejem je určeno především k fotografování. Výbava telefonu je průměrná, důraz je kladen na design. Předností je rozměrný barevný displej a ergonomické ovládání fotoaparátu. 

 
Rozlišení fotoaparátu 1280 x 960 obrazových bodů, digitální zoom, samospoušť, noční režim, efekty, integrovaný blesk, možnost stahování snímků do počítače přes kabel nebo infraport 
 

Sony Ericsson K500i

 

Cena: 4 990 Kč, Model střední třídy klasické koncepce má kvalitní barevný displej a integrovaný VGA fotoaparát. Výbava telefonu je na svou třídu nadprůměrná. Konzervativní design reaguje na potřeby evropských zákazníků. 

Rozlišení fotoaparátu 640 x 480 obrazových bodů, 2x digitální zoom, samospoušť, efekty, rámečky, noční režim, uživatelská nastavení, dodatečná úprava fotografií v mobilu, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel nebo infraport 

 

Sony Ericsson K750i

Cena: 10 990 Kč, Špičkový fotomobil klasické koncepce s velmi bohatou výbavou. V současné chvíli nejlepší integrovaný fotoaparát v mobilu. Je to první mobil s 2 Mpix fotoaparátem a automatickým ostřením na našem trhu. 

Rozlišení fotoaparátu 1632 x 1224 obrazových bodů, automatické ostření, digitální zoom, samospoušť, efekty, rámečky, integrovaný blesk, uživatelská nastavení, možnost natáčet videosekvence, možnost stahování snímků do počítače přes kabel, Bluetooth nebo infraport, podpora paměťových karet Memory Stick Pro Duo 

Uvedené ceny jsou doporučené maloobchodní včetně DPH.

  • Nejčtenější

Štve vás operátor? Ode dneška se ho zbavíte rychleji a zdarma

Ve středu 1. dubna vstupuje v platnost novela zákona o elektronických komunikacích. Jednou ze zásadních novinek je...

Evropa chce kvůli koronaviru sledovat pohyb lidí. Souhlas nepotřebuje

Evropská komise se podle portálu AppleInsider dohodla s osmi velkými telekomunikačními společnostmi, že ve snaze...

Drama na světovém trhu se smartphony. Kvůli koronaviru i politice

Apple (dočasnou) jedničkou, Huawei najednou sotva v top 5. Tak moc se míchá trh chytrých telefonů. Mohou za to jak...

Redmi má opravdu hezkou novinku. Výbava je skvělá, cena velmi výhodná

Donedávna to byla jen modelová řada značky Xiaomi, dnes je to samostatná dceřiná značka. Nový model K30 Pro se opravdu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

S levným příslušenstvím k mobilům z Číny bude konec. Nevyplatí se

Zatím je nakupování na čínských e-shopech velmi oblíbené. A to především u laciného zboží, které následně přijde domů...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Samsung vyřešil hlavní bolest foťáku modelů S20. Stahujte aktualizaci

Smartphony Samsung nové modelové řady Galaxy S20 dostaly významnou aktualizaci. Ta řeší především stávající nedostatky...

Xiaomi nikdy tak drahé telefony nemělo. Jsou ovšem špičkově vybavené

Xiaomi začíná tento víkend na některých evropských trzích prodávat své letošní top modely. Ceny jsou vysoké, v kontextu...

Dává to ještě smysl? Takto by vypadal smartphone se sedmi foťáky

Oppo je významný a zároveň velmi ambiciózní výrobce smartphonů. Aktuálně má jeden z nejlepších fotomobilů. Jeden z jeho...

Před rokem a půl nachytali Samsung i Huawei. Teď mají skládací novinku

Do podzimu naprosto neznámá čínská značka Royole předběhla největší výrobce mobilů a představila první skládací telefon...

Najdete na iDNES.cz