ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Pozor na rizika 5G sítí. Mohou mít zadní vrátka, varuje Evropská unie

  • 9
Kybernetické útoky skupin podporovaných cizími státy či přílišná závislost na jednom dodavateli. To jsou některá z rizik, kterým mohou podle varování Evropské unie čelit mobilní sítě páté generace (5G).

Na společném postupu zemí EU při zajišťování bezpečnosti sítí páté generace se šéfové států a vlád dohodli na březnovém summitu v Bruselu. Tehdy se o možné hrozbě mluvilo především v souvislosti s čínskou společností Huawei, která měla kvůli údajným těsným kontaktům na čínské úřady problémy v USA a v řadě evropských zemí.

Evropský parlament v souvislosti s obavami z používání čínských technologií již letos v březnu vyzval Evropskou komisi a unijní státy, aby při zajišťování bezpečnosti telekomunikačních sítí a jiné infrastruktury postupovaly jednotně a transparentně (více viz Pozor na 5G, aby nebylo nebezpečné. Evropa si musí pohlídat technologie). Europoslanci tehdy v tomto ohledu vyjádřili „vážné obavy“ ohledně obvinění, že čínské vybavení 5G má zabudovaná „zadní vrátka“ umožňující nepovolený přístup k citlivým datům.

Aktuální zpráva EU, která vznikla na základě hodnocení rizik ve všech členských státech, ovšem žádné konkrétní země jako možné podporovatele kybernetických útoků nezmiňuje. O čínské společnosti Huawei hovoří jen jako o jednom z hlavních dodavatelů infrastruktury pro sítě 5G, spolu s finskou Nokií a švédským Ericssonem.

U rizik spojených s dodavateli pak zpráva uvádí mimo jiné hrozbu v podobě instalace takzvaných zadních vrátek, tedy skrytých cest, jimiž se lze dostat do systému.

V Česku bude 5G do roku 2024, naznačil premiér Babiš

Do konce tohoto roku by měl vzniknout návrh opatření, jak popsané hrozby co nejvíce zmírnit. Evropský parlament již v březnu vyzval Komisi k pověření agentury ENISA (Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací) k vytvoření systému certifikace pro zařízení 5G, aby zavedení systému v Unii odpovídalo nejvyšším bezpečnostním standardům a bylo odolné proti skrytým nebo významným zranitelným místům. 

Podle českého Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) je Česká republika spolu s Francií, Nizozemskem, Estonskem a Itálií vedoucí zemí v projektu EU, který se týká kybernetické bezpečnosti sítí páté generace. Tyto sítě se v budoucnu stanou páteřní linkou celé digitální ekonomiky a společnosti. Očekává se, že propojí zařízení i v kritických sektorech, jako je energetika, doprava, bankovnictví či zdravotnictví, uvedl v tiskové zprávě český úřad kybernetické bezpečnosti.

,