Aselsan a Raks, mobily z Blízkého východu

Výrobci mobilních telefonů již nemusejí pocházet jen z Evropy, Ameriky či Dálného východu. Své producenty mobilů má již i Turecko. O přízeň zákazníků se ucházejí i dva turečtí výrobci. Aselsan nabízí své produkty již několik let a Raks nabídl své dva první modely před začátkem letošních prázdnin.

Istanbul prodejnaTurecký trh s mobilními telefony má poněkud jinou strukturu než ten náš či jiný evropský. Předplacené sady, tak jak je známe, nabízí zatím jen operátor Aria. Další dva operátoři, největší Turkcell a jen o málo menší TelSim, nabízejí samotné předplacené karty a k nim nedotované telefony. Čtvrtý operátor Aycell měl zahájit provoz na konci srpna, ale jeho produkty ještě v druhém zářijovém týdnu nebylo možné běžně obdržet. Přesto signál Aycellu již bylo možné nalézt v červnu letošního roku. V Turecku se zřejmě nejdříve pokrývá, a pak teprve prodává. Jen pro doplnění, čeští operátoři mají uzavřenu roamingovou smlouvu jen se dvěma staršími operátory, Turkcellem a TelSimem.

Ceny přístrojů jsou podobné jako u nás nebo o málo vyšší, což platí především o levnějších a jednodušších telefonech. Ty luxusnější jsou již o poznání dražší než v tuzemsku. Vedle i u nás běžných značek a modelů mobilních telefonů najdete na pultech všudypřítomných tureckých prodejen i značky a jednotlivé modely, které budete v tom lepším případě znát jen z tisku nebo internetu. Běžně k dostání je třeba asijská obdoba Nokie 8210, designově atraktivnější 8250 nebo ještě exotičtější „véčkové“ telefony korejské firmy Sewon Telecom. Velmi rozšířené Maxony a Telity se dají koupit i v některých západoevropských zemích, ale značky Aselsan a Raks dostanete zřejmě jen v Turecku.

Aselsan

Aselsan 1920Aselsan je turecká společnost, založená již v roce 1975 fondem tureckých armádních složek. Již z toho jasně vyplývá, čím že se firma především zabývá. Hlavními obory činnosti společnosti jsou elektrooptika, mikroelektronika, mikrovlnné spoje a telekomunikace. Původním výrobním programem společnosti byl vývoj a výroba rádiového obranného systému pro tureckou armádu. Dnes vedle vojenského výrobního programu (například radary, nebo i elektronické navigační systémy pro stíhačky F16) Aselsan vyrábí i komerční výrobky.

V roce 1997 uvedl Aselsan na trh mobilní telefon s označením 1919, kompletně vyvinutý a vyráběný v Turecku. Jak sám výrobce v reklamních materiálech hrdě uváděl, Turecko bylo teprve devátou zemí na světě, která vyvinula a vyrobila mobilní telefon. Dnes již Aselsan 1919 na pultech prodejen nenajdete. Nástupce nese označení 1920 a je v Turecku běžně k dostání. Aselsan 1920 nemá příliš atraktivní design a je jasné, že i Aselsan 1920v jeho případě se jedná o výběhový typ. Budoucnost ukáže, jestli se jedná o labutí píseň Aselsanu v oboru GSM telefonů, nebo jestli se jen čeká na jeho nástupce.

Aselsan 1920 je pouze jednopásmový (900 MHz) GSM telefon, který má relativně nízkou hmotnost 117 gramů a jehož rozměry jsou 129 x 47 x 20 mm. Stejně tak plně grafický displej neohromí svým rozlišením, které je jen 85 x 40 bodů. Design není příliš atraktivní, telefon vzdáleně připomíná legendární Dancally či další „prehistorické“ mobily. Standardně dodávanou baterií je Li-Ion 600 mAh, která dodá Aselsanu energii na dvě hodiny hovoru nebo na 70 až 120 hodin v pohotovostním režimu.

Pokud vás vzhled přístroje a jeho rozměry či váha nezaujaly, výčet funkcí a jeho cena to také asi nenapraví. Nesrovnávejte Aselsan s nejnovějšími telefony na našem trhu. 1920 se prodává již více než dva roky a jeho současná cena v Turecku činí za nedotovaný přístroj 90 USD (asi 3400 Kč). Telefon má interní paměť na 100 telefonních čísel a překvapivě také disponuje vnitřní pamětí na 20 SMS zpráv. Aselsanu nechybí ani vibrace či údaje o čase a datu a budík. Datové přenosy Aselsan 1920 neumožňuje, přestože jeho předchůdce je uměl. 

Raks

Raks v prodejiDaleko zajímavější telefony nabízí druhý turecký výrobce, koncern Raks. Pokud vám toto jméno není úplně neznámé, máte pravdu. Raks i na našem trhu nabízí poměrně široký výběr audio a video nosičů, především kazet. Jak je u tureckých koncernů zvykem, šíře jeho záběru je obrovská. Evropští a potažmo i tuzemští zákazníci se dále mohli setkat s výrobky pro domácnost nesoucími značku Raks, jako například s větráky, klimatizačními jednotkami nebo drobnými elektrospotřebiči.

V letošním roce se Raks rozhodl prorazit i v segmentu mobilních telefonů. Na konci letošního května uvedl na trh dva modely telefonů R78 a R88. Oba dva telefony se od sebe liší jen vzhledem, a i v tomto případě se jedná jen o drobné rozdíly. Raks by se se svými telefony měl stát exkluzivním dodavatelem telefonů pro čtvrtého tureckého operátora - Aycell. Oba modely však můžete již teď koupit bez problémů v mnoha prodejnách telefonů po celém Turecku. Za Raks R78/88 zaplatíte přibližně 110 USD, tedy v přepočtu přibližně 4200 Kč. Cena platí pro neblokovaný a nedotovaný telefon. Případné zájemce však musíme upozornit, že cena je v tureckých podmínkách stanovena podle nálady prodavače a může se dost výrazně lišit. Raks R88 nám byl nabízen i za 160 až 200 USD.

Raks R78A co za tuto cenu dostanete? Raks R78/88 je velmi malý a lehký telefon, jeho rozměry činní 106 x 44 x 20 mm a váží jen 84 gramů. V základní výbavě má baterii Li-Ion o kapacitě 510 mAh. Výdrž telefonů je podle výrobce až 100 hodin v pohotovostním režimu nebo dvě a půl hodiny hovoru. Volit můžete z několika barevných kombinací, když každá z nich je vyvedena v metalickém odstínu dané barvy. Oba modely jsou na rozdíl od Aselsanu duální (900/1800MHz), ale ani v případě Raksu se novějších technologií, jako WAP, nedočkáte.

Raks R88Ve výbavě R78/88 je interní paměť na 200 telefonních čísel, hodiny, alarm a opět sice grafický, ale ne příliš velký displej, který umí zobrazit 4 řádky textu. Za nadstandardní výbavu můžeme považovat skupiny volajících a jednoduché kancelářské aplikace jako kalendář a zápisník. Sami můžete posoudit, jestli plán společnosti na výrobu až jednoho milionu přístrojů za rok má šanci na úspěch nebo ne. Je jasné, že samotný turecký trh asi milion telefonů se značkou Raks nespotřebuje, takže se za čas třeba setkáme s těmito telefony i mimo Turecko.

Pokud máte rádi rarity a potrpíte si na výjimečné výrobky, jsou pro vás obě turecké značky jak dělané. Ovšem jak v případě Raksu, tak Aselsanu musíte počítat s přítomností pouze anglického, německého, francouzského a samozřejmě tureckého jazyka. Stejně tak pokud se vám telefon porouchá, budete mít o důvod víc opět vyrazit do země půlměsíce.