Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

  0:18aktualizováno  0:18
Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený model X, který z nabídky zmizel spolu s příchodem letošní trojice novinek. Teď však byla jeho výroba oživena a „desítka“ by se na některých trzích mohla vrátit do prodeje.

Zmizení iPhonu X z nabídky mělo svou logiku. XS je jeho přímým nástupcem, má tedy stejně velký OLED displej, ale novější generaci procesoru, více paměti i lepší foťák. 

V Applu usoudili, že pro dva velikostně i designově naprosto shodné modely není v distribuci místo, a proto „desítka“ v tichosti z ceníku zmizela a výrobce vedle nejnovějších modelů ponechal loňské duo 8/8 Plus a předloňské „sedmičky“.

iPhone X byl prvním telefonem od Applu s OLED displejem, jejich primárním dodavatelem byl Samsung, a přestože letos se počet dodavatelů rozrostl, zůstává role jihokorejského giganta zcela zásadní.

Přibližně do září Apple takové obrazovky potřeboval hned pro tři modely, dojížděla totiž výroba loňského X a produkce dvojice XS a XS Max naopak běžela naplno. Kontrakt mezi oběma firmami počítal s určitým objemem panelů, jenže slabší zájem o nové iPhony vedl Apple k omezení produkce.

Podrobné testy nových iPhonů

Ovšem přibrzdění výroby dvojice XS a XS Max by znamenalo, že Apple od Samsungu neodebere OLED obrazovky ve smluveném rozsahu, což je porušením smlouvy. To si Apple u tak klíčového dodavatele nemůže dovolit.

Vedení firmy proto podle zprávy redakce The Wall Street Journal přišlo s řešením situace. Má jím být znovuoživení produkce loňského jubilejního modelu.

Jeho výroba bude díky řadě starších komponentů v porovnání s modely XS levnější a zároveň pojme určitý objem OLED displejů, původně určených pro nejnovější generaci iPhonů. Tím by Apple měl ve smlouvě sjednanému odbytu displejů dostát.

Podle zdroje obeznámeného se situací již výroba modelu X opět běží a na některých trzích by tak přístroj měl být v krátké době opět dostupný za výhodnější cenu než letošní model XS. 

Když je zájem, Apple klidně oživí produkci staršího modelu

Přestože je oživení produkce „desítky“ nečekaný krok, Apple už k podobnému řešení v minulosti sáhl. Příkladem může být zahájení výroby iPhonů 6s v Indii u společnosti Wistron v době, kdy tento model z linek Foxconnu i Pegatronu, tedy hlavních montoven iPhonů, už dávno zmizel.

Fotogalerie

Wistron v zemi dosud vyrábí i iPhone SE, což má svůj smysl. Indie je druhým největším odbytištěm smartphonů a jedním z několika málo regionů, kde ještě nedošlo k nasycení trhu, odbyt se tam každé čtvrtletí značně zvyšuje. 

Jenže zájem je především o levné smartphony, jedničkou v zemi je Xiaomi a je tedy jasné, že zde Apple s nejnovější kolekcí velmi drahých iPhonů příliš uspět nemůže. Ovšem iPhone 6s za atraktivní cenu je nabídka, na kterou Indové slyší a tento model ve druhém čtvrtletí zajistil třetinu příjmů ze všech prodaných iPhonů.

Produkce přímo v Indii znamená, že telefony nejsou zatíženy dovozními cly a cena pro koncového zákazníka tak může být nižší než v jiných regionech. 

V tuto chvíli není jasné, na jaké trhy by se iPhone X mohl vrátit. Největší oblibě se těšil v USA a Číně a dobře si vedl také v Japonsku. Naproti tomu odbyt v dalších zemích byl vůči této trojici výrazně menší (více v článku: Apple za iPhone X utržil víc než čtyři velké značky za všechny své modely). 

iPhone XR není úspěšný tolik, jak se očekávalo

Produkční škrty modelu XS a XS Max platí i pro nejlevnější model XR, jehož produkce byla podle dřívějších informací z průmyslových zdrojů omezena o sto tisíc kusů denně.

Telefonu přitom analytik Ming-Chi Kuo věštil hvězdnou budoucnost bestselleru. Ta se však podle současných ukazatelů nenaplňuje. Ukazuje se, že zájemci o cenově dostupný iPhone preferují spíše loňské modely 8/8 Plus a nikoli letošní odlehčený XR. I proto Apple před několika týdny změnil plány, a zatímco produkci letošních modelů přibrzdil, „osmiček“ v závěru roku nechá vůči původnímu plánu vyrobit o pět milionů kusů víc.

Spolu s oživením produkce iPhonu X se proto mluví také o možném zlevnění modelu XR v Japonsku, což by mělo urychlit jeho odbyt. Japonští spotřebitelé totiž tvrdí, že je původně nastavená cena iPhonu XR vzhledem k výbavovým ústupkům v podobě horšího displeje, jednoduchého fotoaparátu a pomalejší konektivity, příliš vysoká.

Výrobní škrty a s nimi spojené zhoršené vyhlídky hospodářského výsledku v závěru roku nedávno způsobilo značné oslabení ceny akcií Applu. Tržní hodnota firmy se skokově propadla o více než bilion korun

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Kanárkově žlutá bude hit, Samsung do ní oblékl nejlevnější top model

Samsung Galaxy S10e

Pryč je doba nudných černých placek, výrobci se nebojí experimentovat s barvami. Samsung tak nasadil do svojí doposud...

Už ani levné telefony nebudou malé. Honor uvádí na český trh model 8A

Honor 8A

Na český trh vstupuje nový cenově dostupný smartphone Honor 8A. Přístroj ctí moderní trendy, a tak dostal obrovský...

Doženou ostatní Samsung? Veletrh v Barceloně přinese zásadní novinky roku

Skládací telefon Xiaomi

Veletrh MWC v Barceloně každoročně přináší mobilní novinky. Letos bude ovšem o jednu zásadní událost ochuzen, Samsung...

Najdete na iDNES.cz