Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

  0:18aktualizováno  0:18
Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený model X, který z nabídky zmizel spolu s příchodem letošní trojice novinek. Teď však byla jeho výroba oživena a „desítka“ by se na některých trzích mohla vrátit do prodeje.

Zmizení iPhonu X z nabídky mělo svou logiku. XS je jeho přímým nástupcem, má tedy stejně velký OLED displej, ale novější generaci procesoru, více paměti i lepší foťák. 

V Applu usoudili, že pro dva velikostně i designově naprosto shodné modely není v distribuci místo, a proto „desítka“ v tichosti z ceníku zmizela a výrobce vedle nejnovějších modelů ponechal loňské duo 8/8 Plus a předloňské „sedmičky“.

iPhone X byl prvním telefonem od Applu s OLED displejem, jejich primárním dodavatelem byl Samsung, a přestože letos se počet dodavatelů rozrostl, zůstává role jihokorejského giganta zcela zásadní.

Přibližně do září Apple takové obrazovky potřeboval hned pro tři modely, dojížděla totiž výroba loňského X a produkce dvojice XS a XS Max naopak běžela naplno. Kontrakt mezi oběma firmami počítal s určitým objemem panelů, jenže slabší zájem o nové iPhony vedl Apple k omezení produkce.

Podrobné testy nových iPhonů

Ovšem přibrzdění výroby dvojice XS a XS Max by znamenalo, že Apple od Samsungu neodebere OLED obrazovky ve smluveném rozsahu, což je porušením smlouvy. To si Apple u tak klíčového dodavatele nemůže dovolit.

Vedení firmy proto podle zprávy redakce The Wall Street Journal přišlo s řešením situace. Má jím být znovuoživení produkce loňského jubilejního modelu.

Jeho výroba bude díky řadě starších komponentů v porovnání s modely XS levnější a zároveň pojme určitý objem OLED displejů, původně určených pro nejnovější generaci iPhonů. Tím by Apple měl ve smlouvě sjednanému odbytu displejů dostát.

Podle zdroje obeznámeného se situací již výroba modelu X opět běží a na některých trzích by tak přístroj měl být v krátké době opět dostupný za výhodnější cenu než letošní model XS. 

Když je zájem, Apple klidně oživí produkci staršího modelu

Přestože je oživení produkce „desítky“ nečekaný krok, Apple už k podobnému řešení v minulosti sáhl. Příkladem může být zahájení výroby iPhonů 6s v Indii u společnosti Wistron v době, kdy tento model z linek Foxconnu i Pegatronu, tedy hlavních montoven iPhonů, už dávno zmizel.

Fotogalerie

Wistron v zemi dosud vyrábí i iPhone SE, což má svůj smysl. Indie je druhým největším odbytištěm smartphonů a jedním z několika málo regionů, kde ještě nedošlo k nasycení trhu, odbyt se tam každé čtvrtletí značně zvyšuje. 

Jenže zájem je především o levné smartphony, jedničkou v zemi je Xiaomi a je tedy jasné, že zde Apple s nejnovější kolekcí velmi drahých iPhonů příliš uspět nemůže. Ovšem iPhone 6s za atraktivní cenu je nabídka, na kterou Indové slyší a tento model ve druhém čtvrtletí zajistil třetinu příjmů ze všech prodaných iPhonů.

Produkce přímo v Indii znamená, že telefony nejsou zatíženy dovozními cly a cena pro koncového zákazníka tak může být nižší než v jiných regionech. 

V tuto chvíli není jasné, na jaké trhy by se iPhone X mohl vrátit. Největší oblibě se těšil v USA a Číně a dobře si vedl také v Japonsku. Naproti tomu odbyt v dalších zemích byl vůči této trojici výrazně menší (více v článku: Apple za iPhone X utržil víc než čtyři velké značky za všechny své modely). 

iPhone XR není úspěšný tolik, jak se očekávalo

Produkční škrty modelu XS a XS Max platí i pro nejlevnější model XR, jehož produkce byla podle dřívějších informací z průmyslových zdrojů omezena o sto tisíc kusů denně.

Telefonu přitom analytik Ming-Chi Kuo věštil hvězdnou budoucnost bestselleru. Ta se však podle současných ukazatelů nenaplňuje. Ukazuje se, že zájemci o cenově dostupný iPhone preferují spíše loňské modely 8/8 Plus a nikoli letošní odlehčený XR. I proto Apple před několika týdny změnil plány, a zatímco produkci letošních modelů přibrzdil, „osmiček“ v závěru roku nechá vůči původnímu plánu vyrobit o pět milionů kusů víc.

Spolu s oživením produkce iPhonu X se proto mluví také o možném zlevnění modelu XR v Japonsku, což by mělo urychlit jeho odbyt. Japonští spotřebitelé totiž tvrdí, že je původně nastavená cena iPhonu XR vzhledem k výbavovým ústupkům v podobě horšího displeje, jednoduchého fotoaparátu a pomalejší konektivity, příliš vysoká.

Výrobní škrty a s nimi spojené zhoršené vyhlídky hospodářského výsledku v závěru roku nedávno způsobilo značné oslabení ceny akcií Applu. Tržní hodnota firmy se skokově propadla o více než bilion korun

 

Nejčtenější

Cena přijatelná, výkon špičkový. Těšit se můžeme na nový malý iPhone

iPhone 8 Plus má 5,5palcový displej z produkce společnosti Japan Display

Apple podle všeho vyslyší volání o pokračování výroby malého iPhonu. Ale zapomeňme na čtyřpalcový displej a na dnešní...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Za tento telefon nabízí Honor 130 000 korun. Ztratil se v pondělí

Huawei P30 Pro

Německá pobočka Honoru má problém. Jeden z jejích zaměstnanců ztratil v pondělí ve vlaku prototyp telefonu. Firma ho...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Další z rubriky

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Kdysi ho používal i prezident Zeman. Aligator své zákazníky dobře zná

Aligator A890 Senior a Aligator RX700 Extremo

Tradiční česká značka Aligator zaměřující se především na seniory a méně náročné uživatele uvedla v březnu na tuzemský...

Levnější mobil s třemi foťáky a extrémním rozlišením už má i Huawei

Huawei Nova 4e (P30 Lite)

V závěsu za dvojicí top modelů P30 a P30 Pro dorazí na náš trh i model P30 Lite, který stejně jako jeho dražší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz