Společnost AMS vyvinula senzor, který funguje schovaný pod displejem.

Společnost AMS vyvinula senzor, který funguje schovaný pod displejem. | foto: AMS

Senzory se stěhují pod displej. Jako první by je měly mít iPhony

  • 12
Rakouská společnost AMS, která dodává senzory Applu, představila technologii umístění senzorů pod OLED displej. To znamená konec vykrojení a „průstřelu“ displeje.

Společnost AMS zná asi málokdo. Ale je to právě ona, kdo dodává Applu součástky pro 3D skenování obličeje Face ID. V současnosti jde o nejlepší zabezpečení smartphonů.

Nyní tato rakouská firma oznámila novou technologii, která umožní schovat senzory pod displej. Zatím senzor s označením TCS3701 slouží pouze pro snímaní okolního osvětlení a detekci přiložení k obličeji. Později se dá nicméně očekávat i senzor, který zpoza displeje dokáže oskenovat obličej. Případně umožní schovat pod displej rovnou celý přední fotoaparát. To je však velmi daleko. 

Nový senzor používá speciální algoritmus, který dokáže „odstínit“ záření samotného OLED displeje. Je velmi citlivý na světlo a dokáže pracovat ve všech světelných podmínkách.

Vzhledem ke vztahům AMS a Applu se dá očekávat první použití nové technologie právě v iPhonech. Tak o tom informuje i agentura Reuters. Ovšem letošní iPhony mají mít podle všeho stále vykrojení. Mohlo by být nicméně menší než dosud. Čínský „únikář“ Ice universe totiž predikuje iPhony s „dírou v displeji“ až na rok 2020.

07.ledna 2019 v 02:53, příspěvek archivován: 08.ledna 2019 v 04:20

iPhone 2019: Still Notch iPhone 2020: Hole in display

Nicméně nejen iPhony je společnost živa, další novou zprávou je uzavření spolupráce s čínskou softwarovou společností Face++. Díky ní chce AMS snížit závislost na Applu, jemuž dodává okolo 45 procent objemu výroby. Právě snížení odbytu iPhonů má být důvodem spolupráce rakouské firmy s čínskou společností.

Nově uzavřená spolupráce má přinést pokročilé skenování obličeje do řady dalších smartphonů s operačním systémem Android. Společnost AMS už spolupracuje se značkou Xiaomi a odhaduje se, že její senzory používá i model Mate 20 Pro od Huaweie.

Spolupráce se společností Face++ má proces zpřístupnění pokročilého skenování obličeje pro smartphony s Androidem urychlit. AMS už také podepsala spolupráci se společností Qualcomm pro využití jeho procesorů.