Samsung A52s 5G

Samsung A52s 5G | foto: Samsung

Možná i váš smartphone dostane zdarma paměť navíc. Je to šikovný trik

  • 19
U chytrých telefonů s Androidem se v poslední době začíná prosazovat takzvaná virtuální RAM. Vedle čínských značek jako Xiaomi, Realme, OnePlus a Vivo teď virtuální operační paměť přidal Samsung do svého modelu Galaxy A52s 5G. Další modely by mohly následovat, jelikož tuto novinku lze přidat jen úpravou softwaru.

Funkce obecně nazvaná Dynamic RAM Expansion (DRE) je známá především z linuxových operačních systémů, na Androidu se začala objevovat teprve před časem. Její princip je jednoduchý: operační systém si část úložiště, které jinak slouží k ukládání uživatelských dat a instalaci aplikaci, vyhradí pro potřeby virtuální RAM. Využívá ji pak v případě, že mu skutečná operační paměť dojde.

A přesně tak to funguje i u Androidu. Když se fyzická operační paměť zaplní, začne systém přesouvat aplikace běžící na pozadí do virtuální RAM a to podle jasného klíče: přesouvá především aplikace, které nejsou potřeba, tedy ty, co systém například v RAM držel nejdéle. Když se zase kapacita skutečné RAM uvolní, přesune systém data z virtuální RAM do té fyzické. Naopak pokud dojde paměť v obou částech RAM, začne systém (zjednodušeně řečeno) „odmazávat“ data nejprve z virtuální části a přesouvat sem data jiná.

Úkolem takového řešení není navýšit samotný výkon přístroje, který ho využívá: pokud jedna náročná aplikace zabere pro svou potřebu téměř celou RAM, nemůže se do virtuální RAM rozšířit, aby tak získala ještě více výkonu. Řešení je určeno k tomu, aby nemusel systém na pozadí ukončovat více aplikací, než je nutné a aby tedy aplikace, které uživatel používá nejčastěji, byly neustále v RAM připraveny ke spuštění a tudíž se zrychlilo jejich načítání. I „přetažení“ aplikace z virtuální RAM do té fyzické je rychlejší, než čerstvý start. Proto vlastně u funkce virtuální RAM příliš nezáleží na tom, jak rychlé je samotné datové úložiště telefonu, plusem je v podstatě vždy.

Jako první toto řešení zavedly zejména čínští výrobci smartphonů s Androidem, seznam podporovaných přístrojů však k dispozici není a navíc se rychle rozšiřuje. Virtuální RAM je totiž věc, kterou lze snadno přidat do přístroje softwarovým updatem, nepotřebuje žádný speciální hardware ani žádné speciální technické řešení. Virtuální RAM tak najdeme v čím dál větším počtu smartphonů značek Xiaomi, OnePlus, Realme nebo Vivo. Realme například před časem tuto funkci přineslo na smartphony modelové řady 8. U Xiaomi podporují tuto relativní novinku asi dvě desítky telefonů s MIUI 12.5, s další verzí systému, MIUI 13, by mělo dojít k ještě většímu rozšíření.

Nejnověji pak toto řešení do svého smartphonu přinesl Samsung. Ten funkci nazývá RAM Plus a objevila se poprvé v rámci softwarové aktualizace nového modelu Galaxy A52s 5G na indickém trhu. Podle všeho by se však měla brzy objevit i v dalších regionech a v budoucnu i v dalších modelech.