V mobilech frčí navigační systémy a virtuální děvčata

aktualizováno 
Již po čtvrté v historii uděloval letos v prosinci Ericsson své ceny Mobile Application Awards. Výrobce chce každý rok ocenit ty nejlepší mobilní aplikace ve svých kategoriích.

Předávající ceremoniál proběhl v Curychu ve Švýcarsku a kromě sálu plného reprezentantů mobilních operátorů z celého světa bylo přítomno i dvanáct finalistů, které vybrala odborná porota z více jak dvou stovek přihlášených aplikací z 34 zemí.

Finalisté pocházeli z Austrálie, Německa, Sri Lanky, Švédska, Číny - Hong Kongu, Rakouska, USA a Velké Británie. Z České republiky se neprosadil bohužel nikdo.

Za spoluúčasti odborného publika byly vyhlášeny vítězové ve čtyřech kategoriích:

- Best Mobile Enterprise
- Best Information Application
- Best Mobile Gaming
- Best Mobile Entertaiment

Best Mobile Enterprise
Vítězem je firma Gavitec AG z Německa se svým produktem Lavasphere.
 
Lavasphere je software, který váš mobilní telefon se zabudovanou kamerou, přetvoří do universální čtečky čárkových kódu 2D datových map. V praxi by to mohlo vypadat asi takto: v obchodě si svým mobilem jen "vyfotíte" čárkový kód a vzápětí vám přijde info, že za 100 korun jej dostanete v obchodě přes ulici. Nebo v časopise uvidíte zajímavý obrázek nebo reklamu na vyzváněcí melodie.

Nebudete již vyťukávat SMSku, jen si "vyfotíte" příslušný čárkový kód u odkazu a o vše ostatní se postará software. Toliko teorie, jestli to ocení uživatelé se dozvíme za pár měsíců

Best
Information Application
V této kategorii zvítězil švédský Wayfinder Syatems AB se svým navigačním systémem EuroNavigatore.
 
I v této kategorii zvítězil někdo, kdo vám váš mobil přetvoří do zcela jiného nástroje. Udělá z něj navigační pomůcku, která vám pomůže najít cestu kdekoliv v západní Evropě. Tedy v Česku prozatím ne.

Umí spolupracovat s GPS, zobrazuje průběžně aktualizovné barevné mapy, dokonce vás i hlasově naviguje. Kdo by měl zájem, musí si krom vhodného telefonu s OS Symbian (např. Nokia 6600, SonyEricsson P900 atd.) připravit i minimálně 30 euro. Tolik stojí 12měsíční předplatné této online služby.

Best
Mobile Gaming
Jako nejlepší hra byla vybrána V-Girl od Artificial Life Inc. z Hong Kongu. Má jít o hru budoucnosti, která je určena pro nové 3G sítě, připadně 2.75G (EDGE).

Jedná se o jakousi lidskou variantu Tamagotchi. Vaše virtuální přítelkyně se jmenuje Vivienne Rose a je to fešná "jednadvacítka" nejisté rasy, měřící 160 cm. Má modré oči, tmavé vlasy, mluví anglicky, ale nebojte, už se prý učí také čínsky, korejsky a japonsky.

Celá hra spočívá v tom, že s ní komunikujete, pochopitelně mobilem, a ona se směje, diskutuje s vámi, dokáže i flirtovat či dát vám pusu, psát smsky nebo mmsky, případně i plakat či vztekat se. V-Boy má dorazit počátkem roku 2005. Jestli vás zajímají další informace o této hře, například jestli je možné mít s Vivienne cyber-sex, potom se jí koukněte do deníčku na webové stránce.


Best Mobile Entertainment
Softhouse Nordic AB ze Švédska zvítězil se svou zábavnou aplikací Twin Factor.
 
Její princip spočívá v porovnávání portrétní fotografie s fotografiemi celebrita a následné vyhledání "dvojčete". Fungovat to může asi následovně: vyfotíte se (obličej pochopitelně) svým mobilem a obrázek zašlete pomocí MMS na číslo systému TwinFactor.

Ten pomocí porovnávacího programu vyhledá nejpodobnější celebritu - vaše dvojče a výsledek vám zašle MMSkou i s indexem podobnosti a morfingem vaší tváře k tváři vyhledaného dvojčete. Je to jednoduché a pochopitelné. Tak co, nezajímá Vás jestli náhodou nejste dvojče třeba Pierce Brosnana nebo Cameron Diaz ?


Fotogalerii z předávacího ceremoniálu si můžete prohlédnout zde.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

IBM vymyslelo naprostou zbytečnost. Hodinky s tabletem

Koncept chytrých hodinek od IBM

Pokrok sice nezastavíme, ne vždy se ovšem vydá zrovna pochopitelným směrem. Důkazem je třeba patent chytrých hodinek od...

Milion lidí má v mobilu aplikaci Záchranka. Umí přivolat pomoc

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz