ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Samsung

Ultrazvuková čtečka v displeji už nebude pouze výsadou top samsungů

  • 3
Ultrazvukovou čtečku otisků v displeji od společnosti Qualcomm, která rozpoznává 3D reliéf prstu, používají v současnosti pouze vrcholné samsungy. Již brzy se ovšem díky uzavření partnerství s jedním z největších světových výrobců OLED displejů rozšíří i do smartphonů konkurenčních značek.

Qualcomm v polovině dubna oznámil uzavření strategického partnerství s čínským výrobcem BOE. Informoval o tom portál CNET, podle kterého mají společnosti v plánu vývoj inovativních displejů opatřených ultrazvukovými senzory otisků prstů Qualcomm 3D Sonic. Americká společnost si tímto partnerstvím nezajistila pouze větší odbyt pro svou technologii, ale také přístup na klíčový čínský trh.

3D snímače Qualcommu by se tak měly kromě top samsungů objevit také u řady smartphonů dalších světových značek. BOE je po Samsungu druhým největším výrobcem OLED displejů pro smartphony. V současnosti je dodavatelem pro značky Huawei, Motorola, Oppo či Nubia. Displeje tohoto čínského výrobce jsou použity i u skládacích smartphonů, konkrétně modelů Mate Xs od Huaweie a Razr od Motoroly.

Další zařízení s ultrazvukovým snímačem otisků v displeji by se měla podle vyjádření obou společností objevit na trhu již ve druhé polovině letošního roku. Jejich spolupráce v rámci partnerství se navíc nemá omezovat pouze na chytré telefony, pozornost mají společnosti věnovat i zařízením pro virtuální a rozšířenou realitu či chytrým zařízením do domácnosti.

Nasazení 3D čtečky se neobešlo bez problémů

Prvním a dosud jediným výrobcem, který 3D čtečku Qualcommu ve svých zařízeních použil, je jihokorejský Samsung. Poprvé jsme se s ní setkali u loňských modelů Galaxy S10 a Note 10 a samozřejmostí je u současné modelové řady Galaxy S20. 

Ačkoli Qualcomm už v roce 2018 prohlašoval, že díky optickým senzorům jde o rychlejší a bezpečnější zabezpečovací technologii, než je odemykání pomocí skenu obličeje či standardní snímač otisků prstů, tak nedlouho po uvedení vrcholných samsungů na trh se objevily první trhliny v dokonalosti této technologie.

Pomalé odemykání či nutnost opakovaného přiložení prstu kvůli hledání správného místa pro sken otisku byly tím menším zlem. Loni v říjnu jedna britská majitelka Samsungu Galaxy S10 upozornila, že manžel dokázal její telefon odemknout přiložením svého prstu, aniž by byl jeho otisk nahrán v přístroji.

Nefunkčnost skeneru, který vysíláním ultrazvukových vln zachycuje papilární linie na otiscích, způsobila dodatečně nalepená ochranná folie displeje. Respektive tenká vzduchová vrstva, která pod folií zůstává. Jistá opatření  kvůli této chybě musely tehdy přijmout i banky (více viz Už i české banky řeší problematickou čtečku otisků Samsungu Galaxy S10).

Qualcomm poté představil novou verzi ultrazvukového snímače. Zásadním rozdílem verze 3D Sonic Max je velikost plochy pro rozpoznávání otisků. Je totiž sedmnáctkrát větší než u první generace, uživateli by se tak již nemělo stát, že bude nucen opakovaně hledat správné místo na displeji. Nicméně další neduh ultrazvukového snímače v displeji, tedy pomalá rychlost rozpoznání otisku, zůstala.