Provozovatelé pevných sítí pořádají kampaň za zlevnění hovorů na mobily

Je normální, pokud je maloobchodní cena vyšší než cena velkoobchodní? Provozovatelé pevných sítí rozpoutali kampaň za snížení propojovacích poplatků a hodlají tlačit na mobilní operátory i na Český telekomunikační úřad, aby dosáhli jejich snížení.

Volání z pevné linky na mobilní telefon a naopak je u nás výrazně dražší než volání mezi dvěma pevnými linkami. Vyšší hovorné do mobilních sítí je v zásadě logické. Je jistě příjemné mít možnost zastihnout volaného prakticky kdykoli a kdekoli, mobilní operátoři navíc musí signálem pokrývat nejen místo, kde zákazník bydlí či pracuje, ale i místa, kam se v průběhu dne či roku přesunuje. Mobilní hovory navíc mají tendenci se kupit nejen v čase, ale i v prostoru. To zvyšuje nároky na kapacitu sítě a někdy musejí mobilní operátoři nasadit i mobilní základnovou stanici (Base Transceiver Station, BTS).

Propojovací poplatky dražší než hovorné

Překvapení ale může vyvolat výše propojovacích poplatků, které mobilní operátoři účtují ostatním operátorům za hovory směřující na české mobilní telefony. Propojovací poplatky jsou vyšší než hovorné, které platí mobilním operátorům jejich zákazníci. Do listopadu 2001 se ceny pohybovaly mezi 6,50 a 7,50 Kč za minutu, na žádost provozovatelů pevných sítí pak tehdy zasáhl Český telekomunikační úřad a snížil ceny na 3,66 Kč za minutu. Tato cena je mimochodem téměř sedmkrát vyšší než propojovací poplatek za volání do pevných sítí. Dochází tedy k paradoxní situaci, kdy maloobchodní cena přesahuje cenu velkoobchodní.

Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) na čtvrteční tiskové konferenci tvrdila, že příčinu propasti mezi cenou hovorného pro zákazníky a výší propojovacích poplatků je nutno hledat buď v křížovém financování (součet nákladů za mobilní hovor, tedy jeho originaci v ceně 3,66 Kč a jeho terminaci rovněž za 3,66 Kč, by činil 7,32 Kč za minutu), nebo v odlišné výši skutečných nákladů. Podle odhadu jednoho z členů APVTS, společnosti GTS, činí náklady na terminaci hovoru v mobilní síti dokonce pouhých 80 haléřů za minutu. Společnost GTS se již obrátila na ČTÚ se žádostí o revizi propojovacích poplatků. Jménem APVTS byl odeslán otevřený dopis všem třem českým mobilním operátorům žádající "vytvoření zdravého konkurenčního prostředí, založeném na férových principech stanovení propojovacích cen za propojení pevných a mobilních sítí".

GSM brány nepomohou, APVTS si přeje jiný způsob výpočtu poplatků

Zákazníci a někteří mobilní operátoři na nepoměr výše propojovacích poplatků a cen za volání z mobilu zareagovali pořízením GSM bran (věnujeme jim speciální rubriku), jedná se vlastně o mobilní telefony bez displeje, klávesnice, reproduktoru a mikrofonu, které jsou připojené k telefonní ústředně. Hovory uskutečněné prostřednictvím GSM bran tak zatěžují síť mobilních operátorů nadvakrát, brána není také zadarmo, přesto může být pro firmy a operátory výhodnější. Mobilním operátorů se GSM brány u alternativních operátorů nelíbily, stěžovali si u regulátora a ten jim vyhověl. Operátoři tak sice teoreticky smějí sami telefonovat do mobilních sítí přes GSM brány, nesmějí však volání přes své brány nabízet svým zákazníkům.

Provozovatelé pevných sítí se dožadují změny metody výpočtu nákladů na propojení. Místo stávající metody plně alokovaných nákladů (fully allocated costs, FAC) upřednostňují metodu dlouhodobých přírůstků nákladů (long run incremental costs, LRIC). Metoda FAC totiž vychází z historických cen a nebere v úvahu postupné zlevňování hardware. Výsledky výpočtu metodou FAC stárnou, kdyby byla tedy metoda FAC využita k výpočtu propojovacích poplatků nyní, výsledná cena by byla nižší. O metodách FAC i LRIC jsme již psali, čeští operátoři i regulátor mají již zkušenosti s její aplikací v našem prostředí. Pozoruhodná byla přítomnost Václava Macha z Českého Mobilu v plénu na tiskové konferenci. Václav Mach zastupuje provozovatele sítě Oskar v nedávno zřízené Asociaci provozovatelů mobilních sítí (stránky APMS najdete zde, kromě jedné tiskové zprávy jsou však prázdné, mobilní operátory v seznamu členů APVTS nenajdete). V kuloárech Václav Mach novinářům sdělil, že Český Mobil již u sebe posbíral data pro výpočet nákladů metodou LRIC a je připraven je poskytnout.

Na oficiální reakci mobilních operátorů si budeme muset zatím počkat, otevřený dopis jim totiž APVTS odeslala až v den tiskové konference. Přinášíme údaje o rozdílu mezi cenami hovorného a propojovacími poplatky, jak je prezentovala APVTS. Je ovšem zapotřebí si uvědomit, že poskytnuté údaje nezohledňují další náklady (amortizace GSM brány, paušální poplatek za tarif) ani toky peněz z jiných služeb mobilních operátorů, jako jsou SMS, MMS či GPRS. O stanovisko jsme požádali naše mobilní operátory.

Cenové rozhodnutí ČTÚ 06 / PROP / 2002

Maximální ceny za propojení do veřejných pevných telekomunikačních sítí

v době silného provozu

v době slabého provozu

místní

0,41 Kč / min.

0,21 Kč / min.

I. tranzit

0,51 Kč / min.

0,26 Kč / min.

II. tranzit

0,65 Kč / min.

0,33 Kč / min.

do sítí GSM

3,66 Kč / min.

3,66 Kč / min.



Příklady tarifních programů - kategorie "Business"

ceny pro koncové uživatele bez DPH - v době silného provozu

do vlastní mobilní sítě

do pevných sítí

Eurotel / "Business 300/600"

2,70 Kč / min.

4,00 Kč / min.

T-Mobile / "Tarif 200"

2,50 Kč / min.

4,5 Kč / min.

Český Mobil / "Na zisk"

1,00 Kč / min.
(od 250 min.)

3,00 Kč / min.

do sítí GSM

3,66 Kč / min.

3,66 Kč / min.