Na letišti se odbavíte čárovým kódem zaslaným na váš mobil

aktualizováno 
Do konce roku 2010 bude k odbavení na letišti stačit mobilní telefon nebo PDA. Místo letenky zašle prodejce na mobil čárový kód, kterým se cestující prokáže při odbavení na letišti.

Odbavení na letišti bude rychlejší | foto: ČTK

Přední světové letecké společnosti se dohodly na standardu, který umožní cestujícím odbavení na letišti prostřednictvím čárového kódu zaslaného na jejich mobilní telefon. Oznámila to dnes Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA).

Cestující si nyní bude moci při koupi letenky zaregistrovat číslo mobilního telefonu, na které obdrží prostřednictvím zprávy čárový kód. Tím se pak prokáže při odbavení na letišti, kde budou moci zaměstnanci přečíst kód přímo z obrazovky telefonu nebo jiného přístroje, jako je PDA. Čárový kód bude možné poslat cestujícímu i e-mailem a ten si ho pak vytiskne.

Globální zavedení technologie pro mobilní telefony dříve omezovaly různé formáty kódů v jednotlivých oblastech. Nový standard IATA využívá tři hlavní současné technologie - Aztec a Datamtrix používané hlavně v Evropě a Severní Americe a QR, který je rozšířený v Japonsku. Všechny tři technologie bude schopen přečíst jeden typ skeneru.

Odbavení pomocí čárových kódů by mělo být zavedeno u všech leteckých společností do konce roku 2010. Aerolinky by díky tomu měly ušetřit ročně více než 500 milionů dolarů, dodala IATA.

Letecké společnosti sdružené v IATA 1. června 2008 zcela ukončí vydávání papírových letenek. Nahradit je má elektronická registrace, kterou v současnosti využívá asi 84 procent cestujících. Zrušení letenek má ušetřit leteckým společnostem devět dolarů na každého cestujícího. Firmy mimo IATA, zejména nízkonákladové aerolinie jako Ryanair nebo Easyjet, již mají plně elektronické systémy. Cestující se v těchto systémech registrují přes počítače a při nástupu do letadla se vykazují jen dokladem totožnosti.

IATA zastupuje více než 240 aerolinií, jež se na pravidelné mezinárodní letecké přepravě podílejí 94 procenty. Členem asociace jsou i ČSA.

Podobný systém využívání čárových kódů na displejích mobilů můžeme najít v praxi již dnes. Například síť tuzemských kin Village Cinemas nabízí prodej lístků po internetu a jako potvrzení pro vstup do kina slouží SMS právě s čárovým kódem. Službu jsme vyzkoušeli v praxi, podrobnosti najdete zde.  

Autoři: ,
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Další z rubriky

Apple vyplatí teenagerovi odměnu za nalezení „štěnice“ v iPhonech

iPhone XR

Zásadní chybu v aplikaci FaceTime, která umožňovala odposlouchávat ostatní majitele iPhonů, objevil původně náhodou...

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR

Ředitel společnosti Huawei pro ČR a SR Radoslaw Kedzia v diskusním pořadu...

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost loni varoval před používáním technologií čínských značek, Huawei...

Největší evropský trh padá. Vládne mu Apple, ale nejvíc roste Huawei

iPhone XS Max

Největším evropským trhem se smartphony je Velká Británie. Stejně jako na dalších světových trzích i zde došlo podle...

Najdete na iDNES.cz